fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEProdukty light - fakty i mity

Produkty light – fakty i mity

-

Artykuły w wersji light, fit lub 0% znajdziemy niemal we wszystkich kategoriach produktów spożywczych. Nabiał, żółte i białe sery, płatki śniadaniowe, przekąski, słodycze, a wreszcie napoje, wszystkie mają swoje, wydawałoby się, zdrowsze odpowiedniki. Ale czy na pewno produkt, który zostanie pozbawiony dodatku tłuszczu, jest korzystny dla naszego zdrowia?

Czym zatem zastępują go producenci? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Niestety, wciąż popularny jest mit, że to tłuszcz przyjmowany w posiłkach powoduje otyłości i problemy z utrzymaniem wagi oraz szczupłej sylwetki. Przez dziesiątki lat był traktowany jako wróg numer jeden diet wspomagających odchudzanie. Nic bardziej mylnego, gdyż wyeliminowanie go z jadłospisu może mieć wręcz odwrotny skutek i jeszcze bardziej utrudnić uzyskanie wymarzonej figury. Dodatkowo wpłynie też na pogorszenie samopoczucia, a często również zdrowia.

Czy tłuszcz jest niezbędny w diecie?

Na nasze szczęście to zagadnienie zostało szeroko zbadane i udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że tłuszcz, oczywiście w odpowiedniej jakości i w zbilansowanej diecie, jest niezbędny. Jego obecność w potrawach sprawia, że szybciej odczuwamy sytość, a co za tym idzie – spożywany posiłek będzie mniej obfity. Ponadto, kiedy czujemy się najedzeni uaktywnia się hormon o nazwie leptyna, przesyła on do układu nerwowego sygnały zapoczątkowujące proces trawienia.

Dodatkowo pokarmy zawierające tłuszcze są trawione nieco wolniej niż te bogate w węglowodany. Z tego względu dłużej nie będziemy odczuwali potrzeby, aby zjeść kolejny posiłek. Przełoży się to na mniejszą ilość kalorii, którą dostarczymy organizmowi w ciągu dnia. Fakt, że będziemy najedzeni i nie będzie nam towarzyszyło uczucie głodu, wpłynie na ogólne samopoczucie. Częste odczucie głodu prowadzi do narastającego zdenerwowania w oczekiwaniu na kolejny posiłek. Taka sytuacja jest prostą drogą do rozwinięcia się zjawiska, które nazywamy kompulsywnym objadaniem.

Włączajmy zatem do naszego jadłospisu tłuste ryby, orzechy, pestki, oliwę z oliwek i tłoczone na zimno oleje, np. lniany, rzepakowy, słonecznikowy. Nie tylko wpłyną korzystnie na cały układ nerwowy, ale też na nasze samopoczucie. Ponadto tłuszcz jest niezbędny do przyswojenia witamin A, D, E i K, które tylko w nim są rozpuszczalne i w takiej formie mogą być wykorzystane przez organizm.

Czego unikać?

Zdecydowanie unikajmy tłuszczów sztucznie utwardzanych i rafinowanych, które znajdziemy w wyrobach cukierniczych, margarynach bądź maśle roślinnym. Związki te są odpowiedzialne za twardnienie błon otaczających każdą komórkę w naszym ciele. Nie dość, że zakłóca to komunikację międzykomórkową, to jeszcze zaburza dostarczanie tlenu i substancji odżywczych, a także usuwanie produktów przemiany materii z komórek. Mówiąc prościej, stają się one niedożywione i niedotlenione. Jest to pierwszy krok do powstawania przewlekłych schorzeń, np. cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Czym zastąpiony jest tłuszcz?

Wracając do produktów light, tłuszcz z nich usunięty musi zostać czymś zastąpiony. Najczęściej są to niestety węglowodany oraz cała gama różnorodnych substancji dodatkowych, jak wzmacniacze smaku, koloru czy konserwanty i substancje słodzące. I tu właśnie należy upatrywać winowajców naszej nierównej walki o szczupłą sylwetkę. To nadmiar cukrów w diecie wpływa na to, że podaż energii jest znacznie większa niż jej zużycie. Prowadzi to do odkładania się nadprogramowych kalorii pod postacią komórek tłuszczowych w takich obszarach ciała jak uda, brzuch i pośladki.

Warto wspomnieć, że substancje tłuszczowe są nośnikami smaku, zatem potrawy i produkty ich pozbawione będą mdłe i niesmaczne.

Na co zwracać uwagę, będąc na zakupach?

Jeżeli jednak bardzo nam zależy, aby nabyć artykuł o mniejszej zawartości tłuszczu, koniecznie czytajmy etykiety. Poza konserwantami pierwsze miejsce wśród dodatków zajmuje syrop glukozowo-fruktozowy. Niech nas nie zdziwi, że znajdziemy go nawet w paczkowanych wędlinach. Udowodniono już, że jego nadmiar jest groźny dla zdrowia, podobnie jak innego popularnego słodzika, czyli aspartamu, który dodaje się np. do napojów typu cola.

Uważajmy też na mieszanki przypraw, gotowe sosy np. ketchup oraz dania w proszku. Cukier występuje w nich na jednym z pierwszych miejsc w składzie, co oznacza, że jest go najwięcej.

W obecnych czasach wytwórcy żywności stosują ogromne ilości tak zwanej „chemii” oraz zbędnych polepszaczy smaku i aromatu. Dlatego uważne prześledzenie składu to podstawa trafnego i świadomego wyboru produktu.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...