fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaSPORTJak dbać o sprzęt narciarski po sezonie?

Jak dbać o sprzęt narciarski po sezonie?

-

Sprzęt narciarski, to rzeczy, które powinny nam służyć przez wiele lat. Nie chodzi tu tylko o same narty czy snowboard, ale też buty, kijki, gogle, kask i odzież tak zwaną techniczną, czyli posiadającą membranę.  Dlatego prawidłowa konserwacja i przechowywania jest tak istotne. Dzięki temu przed kolejnym sezonem wystarczy tylko sprawdzić stan techniczny nart w serwisie i można ruszać na stok.

Co zrobić z nartami po sezonie?

Najważniejsza kwestia, to prawidłowe oczyszczenie nart i wiązań. Na pewno nie można ich po prostu odłożyć do piwnicy czy garażu, ponieważ resztki wody, piasku bądź drobnych kamyków i innych zanieczyszczeń mogą je uszkadzać. Szczególną uwagę na przygotowanie nart do przechowywania powinny zwrócić osoby, które przewożą je na dachu auta. Sól, do posypywania dróg i inne zanieczyszczenia, które osiadają na ekwipunku podczas podróży mogą przyczynić się do ich szybszego niszczenia.

Po powrocie z zimowego szaleństwa na stoku warto również naostrzyć i nasmarować smarem narty bądź snowboard. Tak przygotowane chowamy, najlepiej do specjalnych pokrowców i ustawiamy w ciepłym miejscu, gdzie będą czekać na kolejny sezon.

Jak zabezpieczyć buty narciarskie?

Podobnie jak w przypadku nart dbamy o ich staranne wyczyszczenie, tak tu najważniejsze będzie całkowite wysuszenie butów i wkładek. W tym celu najlepiej wyjąć całą zawartość ze skorupy buta i wysuszyć wszystkie elementy oddzielnie. Jeżeli w bucie na cały okres przechowywania pozostanie wilgoć, będzie to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii oraz grzybów, tym bardziej, że sprzęt przechowujemy w ciepłym miejscu.

Aby but się nie odkształcił powinien pozostać zapięty lub w przypadku obuwia na snowboard zawiązany. Na tego typu ekwipunek również znajdziemy pasujące pokrowce bądź torby.

Przechowywanie kijków gogli i kasku

Dodatkowy sprzęt, zanim zostanie odłożony na półkę, aby czekał na kolejny sezon również warto oczyścić i wysuszyć. Kijki omiatamy i usuwamy z nich resztki piasku, drobnych kamyczków czy wspomnianej już soli drogowej. Okulary i kask suszymy, aby podobnie jak w przypadku obuwia nie stwarzać warunków do bytowania drobnoustrojów. Po zakończonym sezonie wato również obejrzeć kask, czy nie ma na nim pęknięć oraz innych uszkodzeń.

Jak najlepiej przechować odzież techniczną?

Pranie

Specjalistyczna odzież, kurtki, spodnie narciarski i bielizna przeznaczona do uprawiania sportów zimowych powinna być w odpowiedni sposób zakonserwowana. Po zakończonym sezonie koniecznie należy ją uprać i dobrze wysuszyć. Warto się zaopatrzyć w odpowiedni preparat, przeznaczony do prania takich właśnie ubrań. Mamy wtedy pewność, że zostaną dokładnie oczyszczone i nie ulegną zniszczeniu, a także zachowają wszystkie, specyficzne właściwości np. wodoszczelność.

Impregnacja

Po kilku sezonach użytkowania może się okazać, że odzież wymaga ponownej impregnacji. Do tego celu również korzystajmy tylko z preparatów dedykowanych do konkretnego rodzaju materiału, z którego wykonany jest nasze ubranie. Użycie produktów, które nie są do tego przeznaczone poskutkuje zniszczeniem struktury membrany, a co za tym idzie utracimy wszystkie jej właściwości.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...