fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaSPORTNa narty w Polsce – najciekawsze polskie kurorty narciarskie 2022

Na narty w Polsce – najciekawsze polskie kurorty narciarskie 2022

-

W obecnie panującej sytuacji na świecie wiele osób obawia się podróżować za granicę. Dlatego również na zimowe ferie zostaje w Polsce. Jak sytuacja ma się u nas? Czy stoki są otwarte? A może są jakieś problemy z bazą narciarską? Na szczęście jest wiele ciekawych miejsc w Polskich górach i miasteczkach zlokalizowanych na pogórzu, w których można spędzić zimowy urlop.

Czy stoki są otwarte?

Zgodnie z aktualnym reżimem sanitarnym na narciarzy, jak i zwyczajnych turystów, którzy chcą spędzić czas w górach, czeka sporo obostrzeń. Ale na szczęście stoki narciarskie są czynne! Również gondole i kolejki wwożące na szczyt tras zjazdowych są uruchomione. Wskazane jest jednak zachowanie odpowiedzialności i dystansu społecznego. A także, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, zakrywanie nosa i ust maseczką. Zalecane jest również nabywanie karnetów elektronicznie lub jeśli chcemy je kupić na stoku, płacąc bezgotówkowo.

A co z bazą noclegową? Na ten moment otwarte są jednakowo obiekty o statusie hoteli, pensjonatów, hosteli, schronisk górskich oraz prywatne obiekty, które można czasowo wynająć. Tutaj również konieczne jest przestrzeganie obowiązujących zasad. Nie ma też problemu z jedzeniem posiłków w restauracjach czy innych knajpkach. I te są czynne i czekają na narciarzy.

Gdzie warto pojechać na narty?

Południe kraju obfituje w kurorty narciarskie. Nie sposób wyliczyć wszystkie, które są obecnie otwarte. Są jednak miejsca bardziej popularne ze względu na infrastrukturę czy rodzaje i długość tras zjazdowych. Jedną z ciekawszych opcji jest Kasina Ski, czyli najdłuższy, sztucznie ośnieżany stok w Kasinie Wielkiej. Można tu skorzystać z tras: czarnej, czerwonej, niebieskiej i zielonej. W Kasinie świetnie będą się czuć zarówno osoby początkujące, jak i zawodowy. Jest to też dobre miejsce na wyjazd całą rodziną.

Nie można zapomnieć o Zakopanem. Kasprowy Wierch to prawdziwy klasyk. Z Kasprowego Wierchu prowadzi choćby trasa Goryczkowa – 1770 m i nartostrada z Goryczkowej – 3500 m. Dostępne są też szlak narciarski z Hali Gąsienicowej – 850 m i trasa Gąsienicowa – 1200 m. Także Bukowina Tatrzańska oferuje wiele ciekawych niebieskich tras. Jest to miejsce przygotowane dla osób, które mają już średniozaawansowane umiejętności.

Liderem wśród polskich ośrodków zimowych został Szczyrk. Od czasu ostatniej modernizacji zapewnia narciarzom aż 40 km tras! W tym sam Szczyrk Mountain Resort zapewnia aż 22 km. Najdłuższa z dostępnych tras ma 2810 m długości. Z kolei najkrótsza aż 396 m. Mogą po nich jeździć narciarze uprawiający ten sport zawodowo, jak i amatorsko.

Również w Karkonoszach znajdziemy dwa wyróżniające się kurorty. Pierwszy z nich to Szklarska Poręba, która również obejmuje zasięgiem terytorialnym Jakuszyce znane głównie z tras do narciarstwa biegowego. W Szklarskiej Porębie najbardziej znany jest ośrodek Ski Arena Szrenica. Zapewnia on aż 12 km nartostrad i stoków, które mają różny poziom trudności. Kolejny znany kurort to Karpacz. U stóp Śnieżki przygotowano dla narciarzy Karpacz SKI Arena, czyli trasy narciarskie o łącznej długości 6 km. A z samej Śnieżki można zjechać nartostradą o długości 1500 km. Ale to nie jedyna atrakcja w tej okolicy.

Niezwykłe miejsca w polskich górach

Nie każda osoba wybiera się w góry, aby pojeździć na nartach. A nawet jeśli to jest naszym celem, warto znaleźć też alternatywę dla spędzania czasu z rodziną lub znajomymi. W polskich górach jest wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić jednorazowo lub zostać w nich na nocleg. Wiele z nich może nas nawet zaskoczyć.

Czy ktoś spodziewa się znaleźć lapońską wioskę w Karkonoszach? Z pewnością nie. I co ciekawe niedaleko niej znajdziemy japoński ogród, który niestety w sezonie jesienno-zimowym jest zamknięty. Jego obecność w sercu gór, zdecydowanie nie jest czymś, czego się spodziewamy. Lapońska Wioska Kalevala to obiekt prywatny, w którym nawet w środku zimy, możemy przenocować w namiocie i skorzystać z fińskiej sauny.

Jeśli ktoś jednak przyjeżdża dla górskich widoków, powinien skierować się na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie, który jest atrakcją darmową. W pobliskim Świeradowie-Zdroju można skorzystać z najnowszego punktu widokowego pod nazwą Sky Walk. Wstęp jest płatny, ale widoki niezapomniane. Wybudowana wieża ma aż 62 metry wysokości, dlatego rozciąga się z niej piękny widok.

A co z Tatrami? I tu znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Choćby sama Gubałówka. Sporo osób nie docenia tego wzniesienia. Można na Gubałówkę wjechać kolejką lub wejść pieszo. Na szczycie zrobimy sobie atrakcyjne zdjęcia na tle panoramy całych Tatr. A przechodząc bliżej zabudowy z knajpkami i sklepikami spotkamy też hodowlane owce.

Skoro Karkonosze mają lapońską wioskę, to co można spotkać w Tatrach? Tutaj przede wszystkim mamy ogromny wybór góralskich chat i pensjonatów. Chociaż nie tylko. Ciekawostką są namioty w formie kopuł w Bukownie Tatrzańskiej. Tatra Glamp oferuje nietuzinkowe zakwaterowanie z widokiem na góry. Jeśli nie lubimy typowych górskich pensjonatów, ten obiekt może nam się spodobać.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...