fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEJak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

-

Większość osób marzy o zdrowych, białych zębach i chce cieszyć się pięknym, promiennym uśmiechem. Jednak statystyki nie są dla nas pomyślne. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań okazuje się, że próchnica, czyli tak naprawdę bakteryjna choroba zębów dotyka niemal każdego. Podobnie w przypadku chorób przyzębia, czyli dziąseł, które najczęściej manifestują się stanami zapalnymi.

Jak dbać o zęby?

Na rynku znajdziemy całą masę produktów, które bardzo nam ten proceder ułatwiają i czynią go niemalże przyjemnością, a nie tylko codziennym obowiązkiem.

Oczywiście poza systematyczną pielęgnacją konieczne są profilaktyczne kontrole u stomatologa, najlepiej co 6 miesięcy. Mamy wtedy szansę zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zębów i dziąseł oraz uniknąć długotrwałego, często bolesnego, wiążącego się z dużymi kosztami leczenia.

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł?

Próchnica

Przyczyną stanu, który określa się nazwą próchnicy są bakterie. Bytują one na powierzchni zębów w tak zwanej płytce nazębnej, która tworzy się już chwilę po ich umyciu. Jednak do tego, aby się namnażały i zaczęły niszczyć szkliwo potrzebują specjalnych warunków oraz pożywienia w szczególności węglowodanów. A to dostarczamy my, wraz ze spożywanymi posiłkami. Zatem im więcej cukrów prostych w naszej diecie tym więcej pokarmu mają bakterie bytujące na naszej jamie ustnej.

Poza zrównoważoną dietą, najważniejsze jest oczywiście właściwe oczyszczanie zębów z płytki nazębnej.

Choroby dziąseł

Choroby dziąseł, również bardzo częste w naszym społeczeństwie i to w każdej grupie wiekowej mają kilka przyczyn. Pierwsza, to wspomniana już płytka nazębna która, jeśli nie zostanie usunięta ulega mineralizacji i służy jako podłoże do tworzenia się kamienia nazębnego, a ten może drażnić tkanki dziąseł. W wyniku tego rozwija się stan zapalny, który może się objawiać obrzękiem, bólem czy krwawieniem dziąseł.

Wszelkie wady zgryzu, nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych, nawyki takie jak obgryzanie paznokci bądź trzymanie różnych przedmiotów między zębami również mogą doprowadzić do chorób zębów. Dzieje się tak ponieważ doprowadzamy do wystąpienia przeciążeń, które z czasem niszczą tkanki oraz mamy utrudnione warunki do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

W pierwszym przypadku najistotniejsze jest czyszczenie zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa połączone z ewentualnym usuwaniem kamienia, piaskowaniem bądź leczeniem już powstałej próchnicy.

W przypadku wad zgryzu niezbędna może się okazać wizyta u ortodonty, natomiast problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym może pomóc rozwiązać fizjoterapeuta.

Higiena jamy ustnej

Oczywiście pielęgnację zębów zaczynamy od ich umycia. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów szczoteczek, od tradycyjnych przez elektryczne i soniczne. Wybór zależy oczywiście od nas i możliwości finansowych jednak najistotniejsze, aby zęby myć regularnie, rano i wieczorem (jeżeli mamy możliwość to również po posiłkach) dokładnie i odpowiednio długo, czyli ok. 3 min. Nie ograniczajmy się tylko do samych zębów, oczyśćmy również język, podniebienie i dziąsła.

Wybór past jest ogromny i wszystko zależy od naszych potrzeb i stanu uzębienia. Obecnie dostępne są produkty z fluorem i bez tego pierwiastka, walczące z nadwrażliwością oraz osadem (przeznaczone dla palaczy). Coraz więcej pojawia się też past z naturalnymi ekstraktami roślinnymi, węglem, a także odkażającymi bądź łagodzącymi wyciągami.

Samo wyszczotkowanie zębów, to jednak nie wszystko. Szczoteczką nie dotrzemy do zakamarków i trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Tu z pomocą przychodzi nam nić dentystyczna, która pomaga usunąć resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni między zębami. Ten proces jest niestety dosyć żmudny i dlatego niesłusznie przez wielu z nas pomijany.

Oczywiście nie da się doprowadzić do sytuacji, kiedy całkowicie usuniemy wszystkie bakterie, ale naszym zadaniem jest przywrócenie równowagi pomiędzy drobnoustrojami chorobotwórczymi, a „dobrymi” naturalnie kolonizującymi przestrzeń jamy ustnej. W tym celu po dokładnym szczotkowaniu oraz użyciu nici dentystycznej warto zastosować płyn do higieny jamy ustnej.

I w tym wypadku znajdziemy kilka rodzajów preparatów o różnym działaniu, ale najważniejsza dla nas jest ich funkcja dezynfekująca. Pamiętajmy tylko, że płyny na bazie alkoholu mogą wysuszać śluzówkę.

Czy dieta może pomóc?

Zbilansowana dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, oleje roślinne, białko i składniki mineralne ma znaczący wpływ na mineralizację zębów. Silna, twarda tkanka zęba jest z kolei bardziej odporna na uszkodzenia i czynniki chorobotwórcze.

Starajmy się unikać produktów przetworzonych, dosładzanych i nadmiernych ilości słodyczy, ponieważ jak zostało wspomniane cukry proste w nich zawarte są świetną pożywką dla rozwoju bakterii. Jeżeli nie wyobrażamy sobie herbaty czy kawy bez cukru, warto zwrócić uwagi na jego zamienniki takie jak stewia. Mimo, że słodka nie stanowi pożywki dla szczepów bakterii, które bytują w jamie ustnej.

Zdrowe zęby bezsprzecznie dodają urody i zapewniają dobre samopoczucie, ale też umożliwiają nam spożywanie posiłków oraz mówienie. Poza zębami mlecznymi natura wyposażyła nas w jeden komplet tych organów, dlatego bezwzględnie należy o nie dbać.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...