fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKUCHNIAJak jeść aby dać odetchnąć środowisku - dieta planetarna

Jak jeść aby dać odetchnąć środowisku – dieta planetarna

-

Nieustannie ze świata docierają do nas doniesienia o kolejnych rewolucyjnych dietach i żywności typu superfoods. Naukowcy, trenerzy i dietetycy wciąż opracowują nowe wytyczne, przepisy, zamienniki żywności itp. Informacji jest tak dużo, często również sprzecznych, że coraz trudniej nam się w tym odnaleźć.

Jednak pośród tego powstała również koncepcja diety, a w zasadzie sposobu życia, dobrego nie tylko dla nas, ale dającego odetchnąć naszemu środowisku i planecie.

Największą bolączką obecnych czasów jest przejadanie się i marnowanie żywności. Biorąc pod uwagę, że nieustannie przybywa ludzi, zapotrzebowanie na wodę pitną i żywność będzie coraz większe.

Nie bez znaczenia jest fakt, że takie podejście do życia i odżywiania od zawsze było zgodne z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia. Natomiast jeszcze kilka lat temu niewiele osób przejmowało się kondycją naszego środowiska. Teraz, gdy problem staje się coraz bardziej realny, szukamy alternatyw i rozwiązań.

Postaw na warzywa

Każdy z nas już od najmłodszych lat wie, że owoce i warzywa to zdrowie. Niesłusznie za nimi nie przepadamy, bo faktycznie, surowe, niczym nie przyprawione nie wyglądają i nie smakują zbyt zachęcająco.

Postawmy zatem na kolorowe surówki z dodatkiem oliwy, chrupiących pestek słonecznika lub dyni i podkreślającymi smak przyprawami. Ochotę na słodycze z powodzeniem zaspokoimy słodkim, owocowym koktajlem bądź sałatką.

Dwa bezmięsne dni w tygodniu

Jeżeli lubisz mięso i nie wyobrażasz sobie jarskiego obiadu, faktycznie może nie być łatwo. Ale warto spróbować i choć jeden lub z czasem dwa dni w tygodniu przygotowywać posiłek bezmięsny.

W zamian za to pozwól sobie na garść orzechów i pestek, są to przekąski bogate w białko i tłuszcze, dużo zdrowsze od tych zawartych w produktach zwierzęcych.

Życie zgodne z zasadą zero waste

To obecnie popularny trend, za którym zdecydowanie warto podążać. Opiera się na tym, aby marnować i wyrzucać jak najmniej żywności. Planujmy nasze posiłki, tak aby nabyć tylko niezbędne produkty. Dzięki temu unikniemy kupowania na zapas, które skutkuje wyrzucaniem przeterminowanych i zepsutych produktów.

A jeśli zostają nam w lodówce pozornie niepasujące do siebie artykuły, skorzystajmy z internetu. Obecnie bardzo wiele jest stron i kanałów, gdzie znajdziemy pomysły, jak wykorzystać resztki, które zostają nam z obiadu i zalegają w lodówce. Takie podejście, nie dość, że odciąży środowisko, to jeszcze wpłynie pozytywnie na nasz domowy budżet.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...