fbpx
wtorek, 18 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKUCHNIAKawa na 1001 sposobów

Kawa na 1001 sposobów

-

Ostatnie parę lat to prawdziwy raj dla kawoszy i szansa dla wszystkich, którzy lubią ten napój, na poznanie nowych smaków i metod parzenia kawy. Poza dobrze zaopatrzonymi sklepami internetowymi, możemy nabyć przeróżne ziarna stacjonarnie, w kawiarniach. Coraz więcej pojawia się też rodzimych palarni.

Kawa mielona czy rozpuszczalna zalewane wrzątkiem powoli odchodzą do lamusa. Obecnie królują przeróżne ekspresy. Te przelewowe, znane z amerykańskich filmów, również wracają do łask. Często korzystamy ponadto z kawiarek, chemexów bądź aeropresów. Czym się różnią i jaką kawę możemy w nich zaparzyć?

Kawiarka – czyli kawa po włosku

Kawiarka to domowa alternatywa dla dużego ekspresu. Zrobimy w niej kawę dla 1 czy 2 osób, a zaoszczędzimy mnóstwo miejsca. Plusem jest też to, że możemy ją wszędzie ze sobą zabrać. Wystarczy kuchenka z palnikiem i już cieszymy się czarnym napojem.

Kawiarki przywędrowały do nas z półwyspu apenińskiego, stąd też najbardziej znane modele są z włoskiej firmy Bialetti. Sam sprzęt nie jest drogi, a łatwość przygotowania w nim kawy sprawia, że ma wielu zwolenników. Dodatkowo kawiarki są dostępne w kilku rozmiarach, także bez problemu dostosujemy je do swoich potrzeb.

Ziarna kawy do kawiarek muszą być jednak zmielone nieco grubiej, dlatego te ze sklepowych półek się nie nadają. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w palarniach, gdzie możemy sami decydować o stopniu zmielenia i wybierzemy mieszanki do espresso lub metod alternatywnych. Oczywiście możemy też pokusić się o mielenie kawy samodzielnie, zaopatrując się w młynek, wtedy ze zwykłej porannej czynności uczynimy przyjemny rytuał.

Aeropress – powiew nowości

To niewielkie, proste w użyciu urządzenie przypominające dużą strzykawkę jest najmłodszym sprzętem do parzenia kawy. Zostało wymyślone zaledwie 15 lat temu. Aeropress również możemy zabrać ze sobą wszędzie, zajmuje mało miejsca, jest lekki i łatwy w transporcie.

Kształt urządzenia faktycznie trafnie opisuje proces przygotowania napoju. Zmieloną kawę przeciska się tłokiem przez specjalne sitko z filtrem wprost do kubka. Tu również nie będzie pasowała zwykła, mielona kawa, ale ta przeznaczona do alternatywnych metod. Pozwala nam to jednak uzyskać przeróżne smaki, stopnie mocy i kwasowości kawy.

Chemex – zupełnie inny wymiar kawy

Chemex to już nieco większy sprzęt, złożony z charakterystycznego, podobnego kształtem do klepsydry szklanego dzbanka i nakładki do włożenia papierowego filtra. Został zaprojektowany tak, aby uzyskać z kawy jak najwięcej smaku i aromatów. Wiele osób, gdy raz spróbuje napoju z chemexa nie wraca już do ekspresów.

Tak przygotowane napary są delikatne, a w zależności od rodzaju kawy, mają więcej lub mniej kwasowości. Zdecydowanie przy następnej wizycie w kawiarni warto spróbować kawy zaparzonej w ten sposób.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...