fbpx
wtorek, 26 września, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEJak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

-

Coraz więcej osób ze swoimi dolegliwościami i problemami ruchowymi, zamiast do lekarza pierwszego kontaktu czy apteki, udaje się bezpośrednio do fizjoterapeuty. W wielu przypadkach to dobry wybór. Przede wszystkim znacznie skraca drogę do rozwiązania problemu bólu oraz ograniczeń ruchowych.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rodzi szereg pytań. Jak będzie ona przebiegać, jak się przygotować, w co ubrać i co ze sobą zabrać? Poniższy skrót powinien wiele wyjaśnić.

Jak wygląda wizyta?

Terapia MUSI być poprzedzona rozmową z pacjentem i badaniem fizjoterapeutycznym, które przybliży do źródła dolegliwości. Ma to na celu również wyłapanie przeciwwskazań do zabiegów. Nie warto przy tym zatajać informacji o swoim zdrowiu dla własnego bezpieczeństwa i powodzenia fizjoterapii.

Jeśli terapeuta pominie etap wywiadu, lepiej rozejrzeć się za alternatywnym miejscem pomocy. Jeśli zlecone zostanie wykonanie dodatkowego badania, nie wynika to z lekceważenia oceny i wiedzy pacjenta, ale świadczy o profesjonalizmie osoby, do której się trafiło.

Są pewnie schorzenia, niewidoczne gołym okiem, a fizjoterapia może być w ich przypadku niewskazana. Zawsze warto z terapeutą rozmawiać, zadawać pytania, prosić o wytłumaczenie tego, co i po co robi. Nie dość, że budujemy relację, to znika też ewentualny stres związany z kolejną wizytą.

Jak się przygotować?

Całe przygotowanie, to tak właściwie wygodny, niekrępujący strój. Podobnie sytuacja ma się z bielizną. Fizjoterapeuta częściej pracuje na odsłoniętym fragmencie ciała. Chociażby przy dolegliwościach bólowych pleców będzie konieczne zdjęcie koszulki i pozostanie w biustonoszu (w przypadku kobiet).

Wówczas lepiej sprawdzą się modele sportowe bądź bardziej zabudowane. Chcemy, aby pacjent i terapeuta czuli się komfortowo. Nie zdarzają się sytuacje, gdy trzeba rozebrać się całkowicie do naga. Jeśli na taką trafimy, ponownie warto rozejrzeć się za innym gabinetem.

Jeśli wybierasz się na wizytę prosto z pracy bądź twoja bielizna jest koronkowa czy o nietypowym kroju, również nie ma problemu. Terapeuta powinien zaproponować ręcznik lub koc do przykrycia, aby zapewnić ci maksimum intymności i komfortu.

Co ze sobą zabrać?

Jeśli dysponujesz badaniami, np. obrazowymi, bądź historia twojej choroby jest burzliwa i uzbierała się pokaźna teczka wyników, zabierz to ze sobą. Na pewno taki komplet dokumentów ułatwi fizjoterapeucie pracę.

A jeśli ból złapał cię nagle, i jedyne, o czym myślisz, to jak się go natychmiast pozbyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z doraźnej wizyty. Nie przy wszystkich dolegliwościach dodatkowe badania są konieczne. Ale jeśli się tak zdarzy, fizjoterapeuta na pewno da ci zalecenie, gdzie się udać na dodatkową konsultację lub jakie badania warto zrobić.

Nie musisz też zabierać ze sobą ręcznika ani jednorazowego podkładu na stół. W godnych polecenia gabinetach jest wszystko, czego potrzeba do odbycia terapii.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...

Toczenie CNC – na czym polega i do czego jest wykorzystywane?

Istnieje kilka metod uzyskiwania potrzebnych kształtów z podanego materiału. Jedną z najpopularniejszych jest zaś toczenie. Wynika to przede wszystkim z niezaprzeczalnych zalet procesu, ale...

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...