fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIECzy warto pić soki?

Czy warto pić soki?

-

Soki, nektary i napoje owocowe znajdziemy na półkach w każdym sklepie spożywczym. Wydawałoby się, że sok to sok, każdy jest taki sam, a różni się tylko firmą i wyglądem opakowania. Jednak czytając dokładniej etykiety przekonamy się, że są różne rodzaje tego napoju. Część ma w składzie soki zagęszczone, a inne są tłoczone. Oczywiście możemy jeszcze spotkać szereg dodatków takich jak cukier, woda, aromaty, regulatory kwasowości i syrop glukozowo-fruktozowy.

Jak się nie pogubić i wybrać produkt zdrowy, wartościowy, pełen witamin oraz składników mineralnych?

Soki z zagęszczonego koncentratu

Taki rodzaj napoju spotkamy najczęściej. Nie musi stać w sklepowych lodówkach i jest stosunkowo niedrogi. Jego popularność i niska cena związana jest z procesem produkcji. Z posortowanych i umytych owoców tłoczony jest sok, który zostaje zagęszczony w wyniku odparowania znacznych ilości wody. Powstały syrop zostaje klarowany za pomocą żelatyny lub innych substancji. Niestety nie ma obowiązku umieszczać ich nazw na opakowaniach, co może być problematyczne np. dla osób na diecie wegańskiej.

Tak powstały produkt zajmuje o wiele mniej miejsca niż tony owoców, zatem dużo łatwiej go magazynować i przewozić. Kiedy trafi do producenta napojów w kartonach, ponownie dodaje się taką samą ilość wody, która wcześniej została usunięta. Dla wzmocnienia smaku sok wzbogaca się o aromaty oraz witaminę C.

Na koniec produkt musi zostać zapasteryzowany. Jest to proces konserwacji polegający na podgrzaniu produktów spożywczych, aby zniszczyć lub całkowicie zahamować wzrost drobnoustrojów. Jednocześnie producenci stosują takie temperatury, aby zachować smak i wartości odżywcze. Dokładnie w taki sam sposób konserwujemy przetwory z warzyw i owoców, które przygotowujemy własnoręcznie w domu.

Dzięki temu sok może stać na sklepowej półce bądź w magazynie nawet rok.

Pamiętajmy, że napoje produkowane z zagęszczonego soku często zawierają znaczny dodatek cukru lub substancji słodzących. I chociaż wydaje nam się, że pijemy owocowy lub warzywny, z pozoru zdrowy sok, tak naprawdę przyjmujemy bardzo dużą dawkę kalorii. Lepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie całego owocu, pomarańczy bądź jabłka. Nie dość, że są sycące, to jeszcze zawierają witaminy, sole mineralne i regulujący pracę przewodu pokarmowego błonnik.

Soki tłoczone

Na etykietach soków tłoczonych, które najczęściej znajdziemy w sklepowych lodówkach, zauważymy skrót NFC. Jest to angielskie określenie not from concentrate. Oznacza, że produkt nie powstał z koncentratu.

Proces wytwarzania takich soków przypomina ten, który możemy zrobić w domu, za pomocą sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Posortowane, umyte i rozdrobnione owoce lub warzywa trafiają do maszyn tłoczących. Powstały sok może, ale nie musi być filtrowany. W zależności od przeznaczenia producenci mogą pasteryzować taki produkt. Wtedy może on stać w lodówce kilka dni. Część soku jest też przelewana bezpośrednio do butelek. Wtedy mamy do czynienia z sokiem jednodniowym. Po otwarciu będzie on zdatny do spożycia jedynie przez kilka godzin i to tylko w przypadku, gdy będzie trzymany w lodówce.

Który produkt wybrać?

Zdecydowanie lepszym wyborem będą soki tłoczone, jednodniowe lub pasteryzowane. Mamy wtedy pewność, że proces produkcji nie pozbawił ich cennych substancji mineralnych i witamin. Zawierają też dużo więcej błonnika niż produkty z koncentratu oraz są bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Ogromną różnicę wyczujemy również w smaku. Od razu rozpoznamy, kiedy będziemy pić sok naturalnie wyciskany, a kiedy sztucznie zagęszczany z dodatkiem cukru.

Soki przecierowe

Ciekawą alternatywą na zdrowe przekąski są warzywne i owocowe przeciery. Można je znaleźć w sklepowych ladach chłodniczych pod nazwą smoothie. Wytwarza się je z soków warzywnych lub owocowych, dodając przeciery oraz całe kawałki owoców. Często są też wzbogacane o nabiał, czyli mleko lub jogurt naturalny. Nierzadko dodaje się do nich otręby, siemię lniane bądź nasiona chia. Taka przekąska zawiera też bardzo dużo błonnika i soli mineralnych.

Soki warzywne

Coraz częściej w sklepach możemy kupić soki warzywne, przecierowe lub jednodniowe. Najpopularniejsze są te z pomidorów, marchwi i buraków. Producenci łączą też różne rodzaje warzyw i owoców i tak otrzymujemy np. napój marchew z selerem lub burak z jabłkiem. Ze względu na to, że najczęściej soki te są jednodniowe zdecydowanie warto włączyć je do swojego jadłospisu. Szczególnie jeśli dbamy o zdrową, zbilansowaną dietę, a nie mamy w domu wyciskarki, sokowirówki lub czasu na samodzielną produkcję napojów.

Przy zakupie, szczególnie produktów marchwiowych zwracajmy tylko uwagę czy dodatkowo nie zawierają syropu glukozowo-fruktozowego lub cukru.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...