fbpx
sobota, 18 marca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEOsteoporoza – choroba, która nie boli

Osteoporoza – choroba, która nie boli

-

Osteoporoza to cicha i podstępna choroba. Wbrew temu, co zwykle się sądzi, dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście na jej wystąpienie bardziej narażona jest płeć piękna, zwłaszcza po menopauzie. Zanika wtedy ochronne działanie hormonów płciowych na układ kostny.

Jednak mężczyźni w zaawansowanym wieku, u których występują dodatkowe czynniki jak dieta uboga w wapń i witaminę D, również są na to schorzenie narażeni.

Jakie są objawy osteoporozy?

Niestety osteoporoza w zasadzie nie daje objawów. O ile nie będziemy robić profilaktycznych badań, o tym, że chorujemy możemy się dowiedzieć już po fakcie. Osłabiona, rozrzedzona tkanka kostna jest dużo bardziej podatna na złamania niż zdrowa.

I właśnie ta predyspozycja, kiedy osoba starsza po niegroźnym nawet upadku trafia do szpitala ze złamaniem (najczęściej kości udowej, nadgarstka oraz kręgu kręgosłupa), może być pierwszym sygnałem, że coś się dzieje.

Zmiany hormonalne zachodzące z wiekiem, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, stanowią punkt zwrotny do rozwoju osteoporozy. Ale istnieje też szereg innych czynników, które mogą przyczynić się do utraty gęstości kości. Wspomniane wcześniej niedobory oraz leki zażywane na współistniejące, przewlekłe schorzenia.

Dlaczego mimo wszystko mężczyźni chorują rzadziej? Ich kości wykazują większą gęstość i gabaryty niż u kobiet, stąd też podatność na złamanie będzie mniejsza. Wolniej też przebiega utrata protekcyjnego działania hormonów na komórki budujące układ szkieletowy.

Profilaktyka osteoporozy

Niezależnie jednak od płci warto, aby kobiety już w czasie menopauzy, a mężczyźni od 50 roku życia, poddawali się profilaktycznym badaniom gęstości kości. Dodatkowo wykonuje się też badanie krwi w celu oznaczenia tzw. markerów osteoporozy. Ważna jest ponadto zróżnicowana dieta. Wybierzmy nabiał, ryby, które można jeść z ośćmi, np. szprotki, a także orzechy czy wodę o wyższej mineralizacji.

Do tego powinna dojść aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości. Przebywanie na świeżym powietrzu, w słoneczne dni na pewno też ogólnie wspomoże zachowanie zdrowia i sprawności.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...