fbpx
wtorek, 12 marca, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEOsteoporoza – choroba, która nie boli

Osteoporoza – choroba, która nie boli

-

Osteoporoza to cicha i podstępna choroba. Wbrew temu, co zwykle się sądzi, dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście na jej wystąpienie bardziej narażona jest płeć piękna, zwłaszcza po menopauzie. Zanika wtedy ochronne działanie hormonów płciowych na układ kostny.

Jednak mężczyźni w zaawansowanym wieku, u których występują dodatkowe czynniki jak dieta uboga w wapń i witaminę D, również są na to schorzenie narażeni.

Jakie są objawy osteoporozy?

Niestety osteoporoza w zasadzie nie daje objawów. O ile nie będziemy robić profilaktycznych badań, o tym, że chorujemy możemy się dowiedzieć już po fakcie. Osłabiona, rozrzedzona tkanka kostna jest dużo bardziej podatna na złamania niż zdrowa.

I właśnie ta predyspozycja, kiedy osoba starsza po niegroźnym nawet upadku trafia do szpitala ze złamaniem (najczęściej kości udowej, nadgarstka oraz kręgu kręgosłupa), może być pierwszym sygnałem, że coś się dzieje.

Zmiany hormonalne zachodzące z wiekiem, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, stanowią punkt zwrotny do rozwoju osteoporozy. Ale istnieje też szereg innych czynników, które mogą przyczynić się do utraty gęstości kości. Wspomniane wcześniej niedobory oraz leki zażywane na współistniejące, przewlekłe schorzenia.

Dlaczego mimo wszystko mężczyźni chorują rzadziej? Ich kości wykazują większą gęstość i gabaryty niż u kobiet, stąd też podatność na złamanie będzie mniejsza. Wolniej też przebiega utrata protekcyjnego działania hormonów na komórki budujące układ szkieletowy.

Profilaktyka osteoporozy

Niezależnie jednak od płci warto, aby kobiety już w czasie menopauzy, a mężczyźni od 50 roku życia, poddawali się profilaktycznym badaniom gęstości kości. Dodatkowo wykonuje się też badanie krwi w celu oznaczenia tzw. markerów osteoporozy. Ważna jest ponadto zróżnicowana dieta. Wybierzmy nabiał, ryby, które można jeść z ośćmi, np. szprotki, a także orzechy czy wodę o wyższej mineralizacji.

Do tego powinna dojść aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości. Przebywanie na świeżym powietrzu, w słoneczne dni na pewno też ogólnie wspomoże zachowanie zdrowia i sprawności.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...