fbpx
piątek, 2 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEZwykły spacer – czy to już sztuka?

Zwykły spacer – czy to już sztuka?

-

W dzisiejszych zabieganych, zagonionych czasach zwykły spacer urósł do rangi sztuki. O spacerowaniu pisze się książki i poradniki, aby podpowiedzieć nam, co jeszcze możemy zyskać, po prostu chodząc.

Naukowcy cały czas prowadzą badania, które uparcie dają jeden wynik. Przechadzki są świetnym sposobem na odreagowanie, uspokojenie się i zebranie myśli. Nie bez przyczyny dużo pomysłów przychodzi nam do głowy, kiedy chodzimy, nawet jeśli tylko dookoła pokoju.

Otoczenie, w którym spacerujemy, ma znaczenie

Pewne jest to, że zyskasz dużo więcej, spacerując wśród natury. Zieleń roślin wpływa kojąco i wyciszająco na nasz organizm. Uspokoisz oddech i emocje. Z Japonii dociera do nas moda na leśne kąpiele. Na zalesionych, dostępnych do spacerowania terenach wytycza się specjalne trasy, pozwalające maksymalnie skorzystać z darów natury.

Nie zdziwmy się, jeśli po drodze zauważymy ludzi idących boso czy leżących wśród drzew i wsłuchujących się w szum lasu. Tym właśnie jest ten sposób na odpoczynek – zjednoczeniem się z naturą i chłonięciem jej wszystkimi zmysłami.

Oczywiście nie jest powiedziane, że podobnego efektu nie uzyskasz w pobliskim parku, wystarczy wstać z kanapy i spróbować.

Wybierz się na spacer po swojej okolicy i poznaj ją na nowo

Kiedy w pośpiechu pędzimy do pracy czy codziennych spraw, często nie zwracamy uwagi na okolicę, w której żyjemy. Spróbuj poczuć się jak turysta, który pierwszy raz trafił do miejsca twojego zamieszkania i chcesz jego oczami zobaczyć wszystko na nowo.

Zwróć uwagę na architekturę budynków, mijaną zieleń, zagospodarowanie terenu. Takie odkrywanie na nowo podczas spacerowania wprawi mózg w tryb wchłaniania nowych informacji. A co za tym idzie, nie będziesz myśleć o codziennych zmartwieniach i troskach.

Zregenerujesz się, pozwolisz sobie na bycie bardziej twórczym i kreatywnym, a może przypadkiem wpadniesz też na pomysł rozwiązania swoich problemów.

Zmobilizuj mózg do aktywności

Wysiłek fizyczny, jakiemu poddajemy się podczas marszu, działa mobilizująco na nasz umysł. Jeśli jeszcze dodamy zróżnicowany teren i nasza spacerowa trasa będzie wymagała nieco więcej wysiłku, skorzystamy tym bardziej. Zmęczenie fizyczne aktywuje uwalnianie pewnych substancji wpływających na regenerację i tworzenie nowych połączeń nerwowych.

Zaangażuj do wspólnego spacerowania swoją rodzinę, drugą połówkę, przyjaciół, szczególnie jeśli chcecie coś omówić czy ustalić. Zgodnie z tym, co zostało już powiedziane, kiedy chodzimy, dobre pomysły same wpadają do głowy.

Oczywiście, nie zapominajmy, że regularny, nieco bardziej forsowny i trwający kilkadziesiąt minut spacer, na pewno odbije się też korzystnie na naszej sylwetce i wspomoże nas w walce o utratę kilogramów.

Poprzedni artykułKawa na 1001 sposobów
Następny artykułBól głowy – jak mu zapobiec?
Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...