Łysienie mężczyzn – naturalne metody walki

Łysienie to zmorą ogromnej rzeszy mężczyzn. Przyczyn większości przypadków łysienia upatruje się w zmianach hormonalnych w organizmie. Umownie przyjmuje się, że obowiązuje zasada wiek-procent, to znaczy ok. 25% mężczyzn w wieku 25 lat jest dotkniętych łysieniem, 40% w wieku 40 lat itd. Biologiczne podłoże wypadania włosów nie musi jednak przekreślać prób przeciwdziałania łysieniu na własną rękę. Chcesz wiedzieć, co możesz w tym celu zrobić?

Po pierwsze – działaj z wyprzedzeniem

Jest kilka zasad, do których powinieneś się zastosować, jeśli zależy Ci na uniknięciu lub przynajmniej opóźnieniu łysienia. Przede wszystkim, nie wolno Ci narażać włosów na działanie szkodliwych czynników. Jednym z nich jest ciepło: wybierz ciepły prysznic zamiast gorącego, unikaj używania suszarki. Jeśli już koniecznie musisz po nią sięgnąć, najpierw wysusz włosy ręcznikiem. Skóra głowy bardzo złe znosi obciążenia mechaniczne, więc unikaj nadmiernego drapania się po głowie. Świąd skóry głowy może być też objawem problemów z łupieżem, który jest kolejnym czynnikiem ryzyka w przypadku łysienia, więc powinieneś dążyć do jego wyeliminowania, najlepiej we współpracy z dermatologiem. Pamiętaj o higienie!

Codzienny kontakt że spalinami i wielkomiejskim brudem pociąga za sobą konieczność codziennego mycia włosów. Stosuj też odżywkę, która zapobiega łamliwości włosów. Z drugiej strony, uważaj na produkty do stylizacji. Wiele z nich zatyka pory i w efekcie wysusza skórę głowy, osłabiając włosy. Zadbaj też o odpowiednią dietę, Twoje włosy składają się głównie z keratyny. W miarę możliwości postaraj się więc, żeby w Twojej diecie znalazły się składniki bogate w białko, by zapewnić włosom niezbędne produkty odżywcze.

Po drugie – lecz domowymi sposobami

Skuteczność domowych sposobów na walkę z łysieniem jest różna i często nie do końca rozpoznana. Wiadomo jednak, że nie szkodzą, a ich niska cena i prostota stosowania sprawia, że warto po nie sięgnąć, gdy z łysieniem mamy już problem. Bez recepty i w każdej aptece kupisz witaminę H, zwana też biotyną. Codzienna dawka biotyny przyczyni się do poprawy wyglądu włosów i skóry. Jeśli przyjmujesz biotynę, musisz unikać łączenia jej z innymi produktami (np. surowymi jajami), które mogą osłabić jej wchłanianie.

W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z farmaceuta. Sprawdzonym specyfikiem w walce z łysieniem jest także… mleko kokosowe. Maseczkę uzyskasz poprzez zagotowanie świeżo startych wiórek kokosowych z niewielką ilością wody i odciśnięcie. Tak przygotowany preparat należy zaaplikować na skórę głowy na około godzinę, ostrożnie wmasowując. Aby działał skutecznie, zabieg należy powtarzać kilka razy w tygodniu. A skoro już o masażu mowa, najzwyklejszy masaż głowy – wykonywany po prostu palcami lub masażerem – poprawia krążenie krwi, czym umożliwia dotarcie do cebulek tak potrzebnego Twoim włosom tlenu.

Po trzecie – nie bagatelizuj problemu i zasięgnij porady lekarza

Gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki łysienia, nie zwlekaj z wizyta u lekarza. Poprawna diagnostyka i leczenie możliwe są wyłącznie pod kontrola specjalisty. Badanie lekarskie pomoże oszacować stopień zaawansowania łysienia i podjąć odpowiednie kroki zaradcze, po uwzględnieniu występowania charakterystycznych zmian towarzyszących łysieniu (trądzik czy łojotok). Samo leczenie obejmować może m.in. wzrost włosów w miejscach, gdzie nastąpiło ich przerzedzenie, a czasem także stosowanie preparatów takich jak minoksidil, wykorzystywany do leczenia chorych na nadciśnienie tętnicze.

Wielu z nas ostatecznie zmuszonych będzie zaakceptować łysinę i pogodzić się z utrata włosów. Sięgając po powyższe porady będziesz miał jednak pewność, że zrobiłeś wszystko, by proces ten maksymalnie opóźnić.

image sources

  • łysienie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *