fbpx asd
poniedziałek, 30 września, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEJak prawidłowo myć ręce i dlaczego to działa?

Jak prawidłowo myć ręce i dlaczego to działa?

-

O tym, jak ważne jest mycie rąk, uczy się już małe dzieci. W obecnej sytuacji, gdy w Polsce panuje grypa oraz coraz więcej osób zapada na nową chorobę COVID-19, sporo się mówi również dorosłym o myciu rąk wodą z mydłem. Dlaczego jest to tak ważne i czy działa?

Dlaczego ważne jest mycie rąk?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że nasz skóra jest wodoodporna. Wiele osób zapomina o tym, że skóra jest po prostu organem. A do tego jest największym organem w naszym ciele. Jeśli skóra będzie chora, np. pojawią się stany zapalne, to i cały organizm będzie czuł się gorzej. Z kolei infekcje, które przenoszą się drogą kropelkową, mogą być groźne, ponieważ jak nazwa wskazuje, kropelki chorobotwórcze mogą opadać na wszystko dookoła, w tym na naszą skórę. Jeżeli tak się stanie i „brudnymi” rękami dotkniemy ust, nosa, oczu, to przeniesiemy te kropelki wprost do wnętrza organizmu.

Z tego powodu musimy myć ręce i skórę częściej oraz nie dotykać „brudnymi” rękami oczu, nosa czy ust. Ponieważ niechybnie sami przeniesiemy drobnoustroje, które grasują na naszej skórze czy ubraniach, do naszego organizmu. A to może powodować zachorowanie.

Jak działa mycie rąk z mydłem?

Mydło nie zabija wirusa, ponieważ ten nie jest tworem żywym, ale mydliny pozwalają dezintegrować drobnoustroje na skórze, czyli je usunąć. Samo mydło rozpuszcza tłuszcze, jak choćby sebum, które naturalnie pojawia się na naszej skórze i broni ją przed wysuszeniem. Wirusy z kolei mogą przylegać do tłuszczów produkowanych przez nasze ciało. Jeśli chcemy oczyścić skórę, musimy użyć środka, który właśnie rozpuszcza tłuszcz i usunie też nagromadzone w nim drobnoustroje.

Ot cała magia mydła – rozpuszcza tłuszcze i usuwa je wraz z drobnoustrojami ze skóry. Z lekcji chemii na pewno wszyscy pamiętamy prostą i ważną zasadę: „Woda nie łączy się z tłuszczem, a tłuszcz nie łączy się z wodą”. Jeśli więc chcemy dobrze umyć ręce, a nie jedynie je opłukać, musimy użyć detergentu, który się pieni jak mydło, albo oleju, który również łączy się z sebum i zmywa je ze skóry.

Bardzo istotne jest nie tylko, aby myć ręce z detergentem, ale jak długo będziemy je myć. Zaleca się, aby trwało to co najmniej 20 sekund, ponieważ musimy umyć każdy zakamarek dłoni, w tym między palcami czy po bokach. Jeśli trudno jest nam odliczyć 20 sekund, warto zaśpiewać sobie w myślach dwa razy refren kultowej polskiej piosenki zespołu BAJM – „Biała armia”. Każdy zna tekst lub chociaż melodię, a więc będzie to łatwe zadanie.

Jak działa płyn antybakteryjny?

Tutaj warto spojrzeć na nazwę. Płyny antybakteryjne niszczą bakterie, nie wirusy. Niemniej mogą być bardzo pomocne w dezynfekcji rąk. Ważne jest jednak, aby taki płyn zawierał co najmniej 70% alkoholu. Ważne jest też, aby płyn czy żel wsmarowywać w ręce 30 sekund. Gdy pryskamy nim przedmioty, należy odczekać minutę przed ich podniesieniem. Niektóre środki wymagają wytarcia.

Jeśli zaś chodzi o ubrania, należy je po prostu wyprać. Wystarczy pranie w temperaturze 60-90 stopni Celsjusza, aby zabić drobnoustroje, które mogły na nich osiąść. Oczywiście przed praniem należy sprawdzić, jaką temperaturę zaleca producent. Niestety nie wszystkie ubrania można czyścić w tak wysokiej temperaturze.

A co z piciem alkoholu? Skoro płyny antybakteryjne bazują na alkoholu, to można sobie pomyśleć, że jego wypicie wyczyści organizm. Jednakże jest to zadziwiająco błędny pogląd. Po prostu wirusy i bakterie atakują układ oddechowy, a alkohol połykamy i trafia on do układu trawiennego. Zwyczajnie nic nam to nie da, ponieważ są to dwa inne przewody.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...