fbpx
środa, 3 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMJak być bardziej efektywnym pracując w ramach home office?

Jak być bardziej efektywnym pracując w ramach home office?

-

Jeszcze miesiąc temu nikt by nie przypuszczał, że aż tyle grup zawodowych może pracować zdalnie. Do tej pory taką możliwość miały tylko wybrane i specjalistyczne profesje. Obecnie nawet urzędnicy i pracownicy banków mogą pracować z domu. Jednakże wiąże się to z wieloma innymi wyzwaniami, na które wcześniej nie byliśmy przygotowani.

Pracując w biurze, mamy szybszy i bezpośredni kontakt ze współpracownikami oraz nie rozpraszają nas choćby tak trywialne rzeczy jak pościelone łóżko czy lodówka, których w biurze po prostu nie ma. Jak efektywnie pracować z domu?

Zrób plan dnia, tygodnia, a nawet miesiąca

Większość osób ma do wykonania te same zadania, dlatego będzie im łatwiej opracować sobie plan pracy. Są też osoby, które na bieżąco dostają nowe zlecenia i wytyczne. Jednak dobrze jest od razu po otrzymaniu informacji zapisać termin ich wykonania lub posegregować zajęcia od najważniejszego do najmniej istotnego.

Można zrobić plan na jeden dzień, ale też na cały tydzień czy na dłuższy okres, jeśli deadline jest odległy. Po wykonaniu każdej czynności dobrze jest odznaczać sobie zrobione rzeczy, aby się nie pomylić lub nie stresować tym, jak dużo nam jeszcze zostało.

Warto też pamiętać, że w domu pracujemy tak samo jak w biurze – 8 godzin. Dobrze jest więc ustalić sobie godziny pracy. Na przykład 8–16, tak jak w normalnej pracy, i w tych godzinach skupić się tylko na wykonywaniu zadań. Jeśli zrobimy sobie przerwę na obiad, po prostu odpracujemy ją później. Może się też okazać, że zadania, które w biurze wykonywaliśmy osiem godzin, w domu zajmują nam mniej czasu. Wtedy będziemy mogli zająć się innymi rzeczami lub odpocząć. Gorzej, jeśli wykonanie pracy zajmuje nam dosłownie cały dzień.

Jak się nie rozpraszać, pracując zdalnie?

Wydawać by się mogło, że skoro już możemy, to najwygodniej nam będzie pracować z łóżka. Niestety jest to błąd. Wiele osób, które nie są przyzwyczajone do pracy zdalnej, przez zbyt wygodne warunki nie będzie wykorzystywać swojego potencjału. Pracę w ramach home office trzeba traktować poważnie.

Najlepiej jest zorganizować sobie miejsce pracy z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli nie mamy biurka, może być stół w jadalni albo w kuchni. Siadając przy nim jak w biurze, będzie nam wygodniej korzystać z komputera czy notatek. Ciekawym sposobem jest też praca w klasycznym ubraniu. Może nas kusić praca w dresach lub w piżamie, ale gdy przysiądziemy do komputera ubrani jak zwykle, o wiele bardziej skupimy się na swoich zadaniach.

Od pracy odciągać może też oglądanie telewizji, seriali, słuchanie radia czy ulubionych płyt. W biurach zwykle pracujemy w ciszy, ponieważ pozwala ona lepiej się skupić. Warto zachować też ciszę, o ile to możliwe, pracując w domu. Wtedy nasza praca będzie bardziej efektywna i potrwa krócej.

Ustal sobie przerwy

Tak samo jak ustalamy godziny pracy lub też są one na nas wymuszone przez pracę firmy, dobrze jest ustalić sobie godziny przerw. Przecież w tradycyjnej pracy też mamy przerwy śniadaniowe lub na lunch. I w ramach home office dobrze jest ustalić sobie kilka krótkich przerw, które pomogą nam się odświeżyć oraz dadzą możliwość zjeść czy zrobić sobie kawę.

Jeśli podczas pracy co chwilę byśmy się odrywali, aby zrobić herbatę, zjeść kanapkę czy ugotować w międzyczasie obiad, wszystko będzie trwała po prostu dłużej. A kiedy z takiej przerwy wrócimy, możemy już nie mieć chęci, aby zabrać się za trudne zadania. Z drugiej zaś strony nie musimy trzymać rygoru. Możemy sobie przerwy robić częściej czy nawet ugotować coś na szybko, jednak nie powinniśmy przesadzać z ich liczbą albo długością.

Jak pogodzić pracę z opieką nad dziećmi?

To jest prawdziwe wyzwanie dla wszystkich rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak sposoby są dwa. Możemy po prostu zaczynać pracę, kiedy dzieci jeszcze śpią i zrobić wszystkie zadania na bieżąco aż do momentu, kiedy dzieci wstaną, a później zrobić resztę zadań, kiedy pójdą na drzemkę czy wieczorem całkiem zasną. Niestety wymaga to obcięcia czasu swojego snu.

Drugi sposób to próba pogodzenia pracy i zabawy z dziećmi. Większość dzieci chętnie będzie się bawić samo obok czy oglądać bajki, a to daje chwilę spokoju, którą można przeznaczyć na pracę. Kiedy dzieci będą wymagały więcej uwagi, nie pozostaje nic innego, jak się z nimi pobawić czy wyjść na spacer, a po powrocie znów znaleźć im zajęcie do samodzielnego wykonania. W ten sposób będziemy musieli rozplanować swoją pracę na cały dzień, a przerw będzie więcej, ale być może uda nam się pogodzić rodzinne życie i wykonać całą zleconą pracę bez problemu.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...