Zimą nie należy rezygnować z uprawiania sportu na powietrzu, tylko zadbać o to, aby mieć na sobie odpowiedni strój do biegania. Jednym z najważniejszych elementów jest bielizna termiczna. Ma ona zapewnić komfort i pozwolić na to, by trening był efektywny. Bieganie w takiej odzieży ustrzeże nas też przed wychłodzeniem organizmu, a w konsekwencji przed zachorowaniem. Odzież ta również świetnie odprowadzanie wilgoć.
Strój do biegania
Podstawowa rola jaką powinna spełniać bielizna termiczna jest odprowadzanie wilgoci, czyli potu na zewnątrz. Jest on wydzielany przez organizm, żeby go ochładzać, jednak podczas biegania w mroźne dni, taka sytuacja może być niebezpieczna. Czasami trzeba zwolnić tempo, często też przejść do marszu lub się zatrzymać. Jeśli pot nie miałby szansy odparowania, to o przeziębienie nie trudno.
Spodenki
Bokserki powinny mieć ściągacze, które nie uciskają zbytnio na skórę, a jednocześnie zapobiegają zsuwaniu się. To ważne, gdyż podczas biegu pod wpływem potu przesuwający się materiał, mógłby podrażniać skórę i powodować otarcia, tak samo jak zbyt duże szwy. Dlatego bielizna termiczna powinna być wykonana z bezszwowej tkaniny.
Getry
Często, ze względu na duży mróz pod spodnie powinno się założyć getry. Taka bielizna termiczna męska ma zapewnić dodatkowy komfort cieplny. Generalnie przy wyjściu na powietrze powinniśmy czuć lekki chłód. Jednak pod wpływem biegu dość szybko się rozgrzejemy.
Koszulka
Na górę powinniśmy założyć koszulkę na długi rękaw. Taka bielizna termiczna powinna być dokładnie dopasowana do ciała. Nie może krępować ruchów i podrażniać skóry podczas nawet bardzo szybkiego biegu. Materiał z jakiego jest wykonana powinien zawierać jony srebra, które mają działanie bakteriobójcze.
Skarpety
Bielizna termiczna męska ma dawać właściwą izolację cieplną. Stopy są jednym z tych miejsc, przez które ciepło ucieka najszybciej z organizmu. Dlatego skarpety powinny być długie, za kostkę. Jeśli ktoś obawia się przemoczenia butów, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie skarpet neoprenowych, które zapobiegają dostaniu się wilgoci w pobliże ciała.
Autor: Jarosław Cieśla