Buty do biegania

Bieganie to już nie moda, ale prawdziwy styl życia! Podstawą biegania były, są i zapewne będą dobre buty do biegania. Ten sport nie wymaga wiele sprzętu, dlatego tym bardziej warto skupić się na obuwiu.

Można by stwierdzić, że biegać można we wszystkim co się da założyć na nogi. Niemniej jednak jeśli chcemy czerpać z tego przyjemność, to z pewnością będziemy potrzebować właściwego sprzętu. Przy zakupie butów zwracamy uwagę przede wszystkim na rodzaj podbicia. Czy jest twarde czy miękkie, z jakiego jest materiału. Aby ułatwić wybór trzeba zadać  sobie i sprzedawcy kilka pytań:

  1. Czy buty mają być do biegania na ulicy, do parku czy do lasu
  2. Ile kilometrów biegamy tygodniowo?
  3. Czy biegamy dla zdrowia, czy przygotowujemy się do zawodów?
  4. Gdzie najczęściej biegamy?
  5. Jaka jest nasza waga?

Warto dostosować but do nawierzchni, po której biegamy. Tak wyróżniamy 3 typy butów.

Buty do biegania po asfalcie

Takie buty muszą zapewniać odpowiednią amortyzację i chronić przed kontuzjami. Bieganie po twardej powierzchni bardzo mocno obciąża kości śródstopia, ścięgna i stawy. Buty do biegania po asfalcie czy betonie (chodnik, kostka itp.) mają płaski bieżnik na podeszwie oraz wyraźną amortyzację z miękką podstawą.

Buty terenowe do biegania po lesie, polach, w górach.

„Terenówki” mają specjalnie wyżłobione bieżniki. Takie obuwie ma zazwyczaj słabszą amortyzację asfaltów ki.  Jest to oczywiste ponieważ biegasz po miękkiej nawierzchni, która dale automatyczną amortyzację.

Buty na siłownię, do bieżni

Jeżeli biegasz na bieżni w siłowni wybierz buty uniwersalne. Co prawda bieżnia ma równą niczym asfalt powierzchnię, ale jest to powierzchnia względnie miękka, gumowa. Na pewno z dwójki – asfaltów ki czy terenówki – warto użyć tutaj tych pierwszych, ale uniwersalne buty (typowe do chodzenia, sportowe, do gry w siatkówkę, tenis) są najlepsze.

Nie polecamy konkretnych firm, ale z zasady warto w takie buty zainwestować. Mogą kosztować od 200 do 1000 zł. Myślę, że za 200-250 można kupić coś porządnego. Dobre użytkowanie i konserwacja sprawią, że w takich butach spędzimy niejeden sezon. Producenci zalecają wymianę obuwia po 1000 km, ale wiadomo, że można w dobrze noszonych butach biegać czterokrotność tego limitu.

image sources

  • buty do biegania: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *