Każdy mężczyzna, osiągając 18 rok życia, powinien zacząć poddawać się badaniom profilaktycznym. Jednak statystyki alarmują, że liczba tych, którzy rzetelnie kontrolują stan swojego organizmu, bywa zatrważająco niska. Temat męskiego zdrowia jest bardzo trudny i choć z jednej strony zdajemy sobie sprawę z ryzyka występowania pewnych chorób, to jednak jak ognia unikamy wizyt profilaktycznych.
Mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety korzystają z usług lekarzy. Udają się na konsultację w ostatniej chwili, gdy nie da się już ignorować objawów. Często, kiedy poziom zaawansowania schorzenia jest już tak wysoki, że niewiele można zrobić.
Mężczyźni najczęściej zapadają na choroby układu krążenia, a także nowotwory złośliwe prostaty, płuc, żołądka i jelita grubego. Bardzo wysoki odsetek ma nadciśnienie tętnicze oraz nadwagę. Zaniedbanie układu sercowo-naczyniowego przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2, zmian miażdżycowych w naczyniach i wspomnianego już nadciśnienia tętniczego. Z kolei te choroby prowadzą do zawału mięśnia sercowego, udaru, problemów z układem ruchu i pokarmowym, a także różnego typu nowotworów.
Jak uzyskać skierowanie?
Skierowanie na większość badań uzyskamy od lekarza prowadzącego i będą one bezpłatne. Część testów podlega pod program badań przesiewowych i mężczyźni osiągający określony wiek dostają imienne zaproszenie na darmowe konsultacje. W prywatnych placówkach zaczynają się też pojawiać pakiety świadczeń skierowane do mężczyzn, zawierające adekwatne do wieku testy diagnostyczne.
Nawet jeżeli czujemy się dobrze i nic nam nie dolega, nie oznacza to, że można badania pominąć. Wiele chorób rozwija się powoli, nie dając na początku żadnych objawów. Są to oczywiście nowotwory, ale też choroby układu krwionośnego, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca bądź miażdżyca.
Badania wykonywane raz w roku
Badania ogólne krwi, stężenie glukozy oraz OB, czyli parametr określający, czy w organizmie nie rozwija się stan zapalny, powinny być wykonywane raz w roku. Podobnie posiew moczu i lipidogram pozwalający ocenić ewentualne zaburzenia gospodarki lipidowej. Jest ono szczególnie ważne, kiedy w rodzinie są osoby z chorobami układu krążenia lub sami borykamy się z nadwagą czy otyłością. Coroczny komplet badań uzupełniamy o kontrolę ciśnienia tętniczego krwi.
Ponadto raz na pół roku warto odwiedzić stomatologa, aby wykonać przegląd uzębienia i jeśli to konieczne, wyczyścić zęby z osadu.
Po 20. roku życia
Podobnie jak u kobiet bardzo ważna jest comiesięczna samokontrola piersi, tak u panów będzie to samobadanie jąder. Niestety złośliwy nowotwór tych narządów jest jednym z najczęściej występujących u młodych mężczyzn. Raz na 2-3 lata takiej oceny powinien też dokonać lekarz pod kontrolą USG.
Raz na 5 lat warto wykonać ponadto RTG płuc – badanie szczególnie istotne u palaczy, powinni oni je powtarzać nawet raz do roku.
Po 30. roku życia
Poza już wspomnianymi testami w tej dekadzie życia warto raz na 3-5 lat udać się do okulisty na pomiar ostrości wzroku oraz ocenę stanu dna oka i ciśnienia śródgałkowego.
Po 40. roku życia
W tym wieku dochodzi bardzo ważne pod kątem profilaktyki badanie prostaty. Wykonuje się pomiary markerów nowotworowych z krwi oraz ocenę manualną u lekarza proktologa. Nowotwór gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych występujących u mężczyzn, dlatego tak istotne jest, aby jak najwcześniej go wykryć. Rokowania na całkowite wyleczenie są wtedy dużo wyższe.
Oczywiście częstotliwość tego badania ustala lekarz na podstawie wywiadu oraz informacji, czy w rodzinie występowały przypadki tej choroby.
Po 50. roku życia
Po ukończeniu 50. roku życia warto poszerzyć komplet badań o EKG, czyli elektrogardiogram. Ten bezinwazyjny i bezbolesny test pozwoli ocenić pracę serca, a także wykryć symptomy mogące zwiastować zawał lub zaburzenia rytmu.
Mężczyźni powinni chociaż raz w życiu skontrolować gęstość kości badaniem densytometrycznym. Mimo że osteoporoza częściej dotyczy kobiet, to panowie również mogą na nią chorować.
W tym wieku obowiązkowa jest także ocena endoskopowa jelita grubego, czyli kolonoskopia. Nowotwór tego odcinka przewodu pokarmowego niestety występuje dość często, szczególnie w tej grupie wiekowej.
Morfologię krwi warto poszerzyć o oznaczenie poziomu elektrolitów, a także męskich hormonów płciowych i hormonów tarczycy.