fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻEJak wybrać sprzęt narciarski?

Jak wybrać sprzęt narciarski?

-

Narciarstwo to dyscyplina niezwykle popularna. Ze względu na większą dostępność i dobrą infrastrukturę stoków w Polsce coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z tym właśnie sportem.

Przed zimowym wyjazdem w góry stoimy oczywiście przed najważniejszym wyborem, czyli skompletowaniem sprzętu narciarskiego. Wbrew pozorom ważne są nie tylko dobrze dobrane narty, ale też buty, kijki, gogle i kask.

Możemy też pominąć ten krok i zdać się na fachowość osób pracujących w wypożyczalniach, które znajdziemy pod każdym stokiem. Dobiorą oni właściwy do danej osoby zestaw, a dodatkowo nie będziemy mieli problemu z transportem dużej ilości rzeczy do kurortu.

Jednak, jeżeli jesteśmy zdecydowani na kupno własnego sprzętu, to należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Narty

Przy dobieraniu nart bardzo ważny jest nie tylko wzrost i budowa ciała ich przyszłego użytkownika, ale przede wszystkim jego umiejętności. Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie sprzętu, to znaczy na preferowany styl i miejsce jazdy.

Zaczynając od pierwszego parametru, przyjęło się, że narty powinny mieć długość o 10-15 cm mniejszą niż nasz wzrost. Oznacza to, że będą nam sięgać mniej więcej na wysokość nosa.

Oczywiście ta zasada nie tyczy się narciarzy uprawiających freeride lub inne odmiany tego sportu. Dla początkujących warto wybrać sprzęt nieco krótszy, ponieważ łatwiej się nim manewruje. Z kolei doświadczone osoby, posiadające wypracowaną technikę jazdy, mogą sobie pozwolić na dłuższe, a przy tym stabilniejsze deski. Dzięki temu można będzie wchodzić w zakręt z większą prędkością.

Istotne znaczenie ma też giętkość nart. Sztywniejsze deski są co prawda bardziej zrywne i przeznaczone do szybkiej jazdy, ale tylko osoby świetne technicznie będą w stanie nad nimi zapanować i czerpać przyjemność z prędkości. Dla początkujących wybierajmy wersje bardziej giętkie, są przystosowane do wolniejszej jazdy i idealne do nauki.

Wyróżniamy 4 podstawowe typy nart:

Allround – najpopularniejsze, po które najczęściej sięgają osoby dopiero zaczynające przygodę z tym sportem. Są zwrotne, nie wymagają dużo wysiłku i wybaczają błędy nowicjuszom, a przy tym zapewniają przyjemność z jazdy.

Allmountain – nieco podobne do poprzednich, ale dostosowane do różnych warunków zjazdowych. Można nimi jeździć po nieco gorzej przygotowanych trasach, a także poza nimi po nieubitym śniegu. Sprzęt zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych.

Freeride – dużo szersze narty do jazdy stylem freestyle.

Race – sprzęt dla doświadczonych narciarzy. Dużo sztywniejsze, wymagające znajomości techniki jazdy, a przy tym precyzyjne i szybsze. Idealnie nadają się do jazdy po szerokich, przygotowanych stokach z utwardzonym i sztucznym śniegiem.

Kijki

Bez kijków nie ma jazdy na nartach! Dlatego ich właściwy wybór jest równie ważny. Tu jedynym kryterium jest wzrost. Wystarczy odjąć 50 cm od naszej wysokości i uzyskujemy pożądaną długość kijków. Ten element ekwipunku znacznie wpływa na technikę, a także styl jazdy. Podczas pokonywania zakrętów stabilizują i pomagają zachować równowagę. Często stanową również pomoc w przemieszczaniu się po stoku czy w kolejce do wyciągu.

Buty narciarskie

To wbrew pozorom najważniejszy element wyposażenia każdego narciarza. Właśnie od butów powinniśmy zacząć kompletowanie ekwipunku na stok. But musi być przede wszystkim idealnie dopasowany, zatem najlepiej udać się do sklepu, a nie wybierać model przez internet.

Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to przed wszystkim sztywność skorupy buta. Zasada jest taka sama jak przy nartach, im większa sztywność, tym większe umiejętności użytkownika. Jest jeden wyjątek, nieco sztywniejsze obuwie zalecane jest osobom wysokim i o masywniejszej sylwetce.

Oczywiście but musi mieć właściwy rozmiar. Najlepiej zmierzyć swoją stopę na miarce i pod ten wymiar dobrać odpowiednią długość. Nie wybierajmy butów zbyt dużych, ponieważ może to być przyczyną kontuzji. Jeżeli stopa ma zbyt dużo miejsca, to po pierwsze będzie nam zimniej, a po drugie nie przekaże ona wystarczająco precyzyjnie impulsów z naszego ciała na narty. A to będzie skutkować gorszą techniką jazdy i większym prawdopodobieństwem upadku bądź utraty panowania nad sprzętem.

Gogle i kask

Aby odczuwać pełny komfort i przyjemność z jazdy, to niezależnie od pogody niezbędne są okulary narciarskie, czyli gogle. Nie tylko zapewnią ochronę przed wiatrem, padającym śniegiem bądź słońcem, to jeszcze znacznie polepszą widoczność. Oczywiście przyczyni się to do większego bezpieczeństwa jazdy.

Dobrze dobrany sprzęt powinien zakrywać twarz aż do wysokości brwi. Można wybrać gogle ze szkłami dostosowującymi się do warunków atmosferycznych oraz posiadające filtr UVA i UVB. Bez problemu znajdziemy także okulary narciarskie, które założymy na okulary korekcyjne.

Ostatnim elementem, którego nie można pominąć, jest kask. Obecnie jest to standard w wyposażeniu narciarza, a na wielu stokach wręcz obowiązek. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki kask wybierzemy, ponieważ wszystkie dostępne na rynku mają certyfikaty potwierdzające ich skuteczność. Zatem wybierzmy model, który nam się podoba i który z chęcią założymy. I pod żadnym pozorem z niego nie rezygnujmy, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie tylko nasze, ale też innych narciarzy na stoku.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...