fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻEKtóre ośrodki narciarskie w Polsce są najlepsze?

Które ośrodki narciarskie w Polsce są najlepsze?

-

Co roku przybywa w Polsce dobrze utrzymanych stacji narciarskich z bogatym zapleczem gastronomiczno – hotelowym oraz dogodną infrastrukturą. Obecnie mamy ich niemal 80, a ponad 800 wyciągów i 60 kolei linowych wynosi na górskie szczyty amatorów zimowego szaleństwa. Jakie zatem są najlepsze stoki narciarskie w Polsce?

Gdzie warto jechać, gdy dopiero zaczynamy przygodę z nartami bądź snowboardem? Jakie atrakcje czekają na doświadczonych narciarzy, uprawiających freestyle bądź inne odmiany tych sportów? Oto kilka godnych polecenia miejsc.

Białka Tatrzańska

Białczańska Kotelnica już kilka razy została nagrodzona tytułem Poland Best Ski Resort. To zaszczytne i prestiżowe wyróżnienie nadawane w wyniku głosowania specjalistów, którzy działają w branży narciarskiej. Okazuje się, że Białka niczym nie ustępuje ośrodkom w Austrii, Włoszech czy Francji.

Ten podhalański kompleks składa się z 3 połączonych ze sobą stacji górskich. Są to: Kotelnica, Kaniówka i Bania. Karnet na wszystkie 22 trasy i wyciągi jest jeden. Są one bardzo zróżnicowane, zatem każdy wybierze coś dla siebie. Pod stokiem znajdziemy bogatą ofertę miejsc noclegowym, karczmy z regionalnym jedzeniem, wiele wypożyczalni i serwisów narciarskich. Bez problemu zaopatrzymy się też w zimową garderobę na stok, a po całym dniu białego szaleństwa odpoczniemy w jednym z największych kompleksów basenów termalnych czyli Termach Bania.

Szczyrk

Szczyrk Mountain Resort leży w polskich Beskidach. To miejsce, które ma największy potencjał narciarski wśród polskich kurortów. Dzieje się tak za sprawą słowackiego inwestora, który od 2015r. dynamicznie rozwija infrastrukturę i buduje nowe trasy. Ośrodek ten już w tej chwili dysponuje ponad 20km szerokich, wyprofilowanych i zróżnicowanych tras, a także sprawnym systemem sztucznego naśnieżania. Ponadto na stok wjedziemy 10 osobową gondolą oraz kilkoma nowoczesnymi wyciągami krzesełkowymi.

Podobnie jak w większości stacji i tu prężnie działa szkoła narciarsko-snowboardowa. Oferując profesjonalne zajęcia dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania.

Jeżeli Szczyrk nie zwolni tempa rozwoju, to w najbliższych latach ma duże szanse na zaszczytne miano najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce.

Czarna Góra

Stacja narciarska Czarna Góra, to ośrodek całoroczny położony w masywie Śnieżki na Dolnym Śląsku. Latem chętnie odwiedzany przez amatorów turystyki górskiej i rowerzystów. W zimie zaprasza wszystkich spragnionych szusowania na stoku, kusząc doskonałą infrastrukturą i bogatym zapleczem hotelowo-gastronomicznym.

Czarna Góra, to 14km profesjonalnie przygotowanych i oświetlonych tras, z których najdłuższa ma ponad półtora kilometra. Część stoków została zaprojektowana z myślą o początkujących, a inne dla wytrawnych i doświadczonych narciarzy oraz snowboardzistów. Warto wspomnieć, że wśród kilku wyciągów kolejowych i taśmowych wyróżnia się nowoczesna, 6 osobowa Luxtorpeda. Jest to najszybszy tego typu wyciąg w kraju.

Zieleniec

Zieleniec Ski Arena jest największym narciarskim kurortem na terenie Kotliny Kłodzkiej. Ten całoroczny ośrodek położony na zboczu Gór Orlich oferuje atrakcje zarówno dla miłośników pieszych wędrówek jak i zimowego szaleństwa. Jako jedyne miejsce w Polsce posiada charakterystyczny alpejski mikroklimat.

Zieleniec wciąż się rozwija, powstają nowe, jeszcze bardziej komfortowe wyciągi i gondole. Trasy są zróżnicowane, regularnie ratrakowane i dobrze oświetlone. Dla osób uprawiających freeride i snowboardzistów przygotowano snowpark z wieloma atrakcjami i przeszkodami. Oczywiście nie zabraknie też licznych wypożyczalni i serwisów sprzętu, sklepów, restauracji oraz szkółek narciarskich.

Krynica Górska

Jaworzyna Krynicka w Krynicy Górskiej, to prężnie modernizowany ośrodek sportów zimowych. 7 już wytyczonych tras zjazdowych świetnie nadaje się do uprawiania narciarstwa, również biegowego oraz jazdy na snowboardzie. Kolej gondolowa i krzesełkowa, a także orczyki prowadzą na zróżnicowane, dobrze utrzymane trasy.

Po szusowaniu na stoku można się wybrać na spacer po leżącej u stóp Jaworzyny Krynicy Górskiej, która ze względu na swój mikroklimat zaliczana jest do miast uzdrowiskowych.

Szklarska Poręba

Ski Arena Szrenica jest kompleksem narciarskim położonym nieopodal czeskiej granicy, w Karkonoszach. To właśnie tam, na wytrawnych narciarzy czeka „Ściana”, czyli legendarny, najbardziej stromy stok w Polsce. Jego długość, to niemal 2km, a różnica poziomów sięga ponad 500m. Dobrze oświetlone, szerokie i długie nartostrady o łącznej długości pond 12km, zostały przygotowane z myślą o doświadczonych i średniozaawansowanych miłośnikach białego szaleństwa.

Na górę wjedziemy najdłuższą kolejką krzesełkową „Karkonosz Express” o długości prawie 2,5km.

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z jedną lub dwoma deskami muszą jeszcze chwilę poczekać, ponieważ na Szrenicy dopiero za jakiś czas ruszy budowa tras do nauki jazdy.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...