Mając nawet mały balkon, można z powodzeniem wykorzystać go jako mini ogródek. Warto zaaranżować tę przestrzeń nie tylko na strefę wypoczynkową, ale i zielony zakątek. Zwłaszcza jeśli nie mamy ogrodu czy choćby działki, gdzie moglibyśmy wiosną i latem spędzać przyjemnie czas.
Dobrym i modnym pomysłem jest założenie mini szklarni, w której można wyhodować sobie owoce egzotyczne czy warzywa. Jest to bardzo smaczny i ekologiczny pomysł. Jak zbudować taką szklarnię?
Czym się różni szklarnia balkonowa od ogrodowej?
Można powiedzieć, że podstawowa różnica tkwi w wymiarach. Mini szklarnie na balkon mają bowiem tę samą funkcję co szklarnie pełnowymiarowe, czyli zapewnianie roślinom wyższej temperatury w stabilnych warunkach. Najczęściej są to szklane skrzynki lub konstrukcje przypominające domki. W przypadku szklarni do ogrodu bardzo często nie są już one budowane ze szkła, a z folii, która również zatrzymuje ciepło i nagrzewa wnętrze.
Co można uprawiać na balkonie?
Do uprawy balkonowej w zasadzie nadawać się będą wszystkie rośliny szklarniowe o małych wymiarach. Przede wszystkim będą to nowalijki, jak rzodkiewka, cebula, szczypiorek czy sałata. Z powodzeniem można też hodować szpinak, pietruszkę, roszponkę, rukolę, pomidory i ogórki. Świetnie poradzą sobie też warzywa ciepłolubne jak papryka, w tym papryczka chili.
W mini szklarni możemy również uprawiać owoce. Zwłaszcza gatunki egzotyczne. Jednak tutaj przyda się szklarnia o dużych wymiarach lub też miniaturowe gatunki owoców. Najlepiej w szklarni rosną ananas, arbuz oraz melon. Oczywiście także różne odmiany truskawek dobrze się hoduje w takim cieplejszym klimacie.
Jak zbudować szklarnię na balkonie?
Kiedy już zastanowimy się, ile miejsca na balkonie zajmą meble ogrodowe, a ile chcemy przeznaczyć na zielony kącik i uprawy w szklarni, można wybrać się na zakupy. Sklepy, takie jak IKEA, Jysk czy Castorama, oferują albo materiały potrzebnedo zbudowania szklarni samemu, albo gotowe ich modele, które trzeba tylko zainstalować na balkonie.
Popularne są szklarnie, które mają kilka poziomów, ponieważ możemy je ustawić przy ścianie i jednocześnie uprawiać w nich kilka gatunków roślin. Jeśli jednak chcemy mieć tylko świeże zioła do doprawiania potraw, warto kupić mniejszą szklarnię o wielkości odpowiadającej choćby zewnętrznemu parapetowi.
Na balkonie możemy też posadzić kwiaty i wstawić wygodne krzesła, aby mieć namiastkę prawdziwego ogrodu z warzywami, owocami oraz pięknie kwitnącymi roślinami ozdobnymi. Zawsze zielony czy ukwiecony balkon daje więcej przyjemności i staje się lepszym miejscem dla relaksu niż miejsce z samymi meblami.