fbpx

Meble ogrodowe – jak je przechowywać zimą?

Jesienne porządki w ogrodzie to nie tylko zadbanie o rośliny. Trzeba ostatni raz skosić trawę, zgrabić opadające liście czy pozbyć się zeschłych kwiatów.

W tym okresie także wsadza się do ziemi cebulki roślin, które chcemy zobaczyć rozkwitające w ogrodzie kolejnej wiosny. Równie ważnym punktem porządków musi być też wyczyszczenie mebli ogrodowych i grilla oraz schowanie ich w odpowiednim miejscu, aby nie niszczały przez zimę.

Gdzie schować meble ogrodowe?

Technorattan

Większość sklepów jak Jysk czy Black Red White sprzedaje meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Jest to sztuczny odpowiednik rattanu, ale ma takie same walory estetyczne. Meble z tego materiału można z powodzeniem wstawić do ogrodu czy na taras. Po sezonie letnim wystarczy je wyczyścić i wysuszyć, aby mogły być używane w kolejnym roku. Co prawda, takie meble cechują się wysoką odpornością choćby na opady atmosferyczne, ale nie warto ich zostawiać poza domem na całą zimę.

Ogrodowe krzesła z technorattanu można ustawiać jedno na drugim, a większe meble, jak kanapy, najczęściej składają się z modułów, które również można postawić na sobie. W ten sposób meble bez trudu przechowuje się w garażu, altance czy nawet w piwnicy. Z powodzeniem mogą też służyć jako zwyczajne meble w domu.

Metal lub plastik

Natomiast Ikea meble ogrodowe oferuje ponadto z metalu bądź z plastiku. Te tworzywa są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, zatem niemal ze spokojną głową można je na zimę pozostawić na zewnątrz. Należy jednak pamiętać o wyczyszczeniu i wysuszeniu ich po sezonie oraz ustawieniu w bezpiecznym miejscu. Można kupić grubą folię malarską bądź specjalne pokrowce, aby te elementy przykryć. Jednakże nie muszą być one trzymane zimą w domu.

Co zrobić z grillem?

W kwestii grilla wszystko zależy od tego, jaki typ paleniska posiadamy. W niektórych ogrodach można zobaczyć wymurowane grille, które raz postawione, na zawsze zostaną już w tym miejscu. Natomiast to nie oznacza, że możemy pozwolić na to, aby deszcz „wyczyścił” taki sprzęt. Najlepiej jest samemu oczyścić ruszt, wynieść popiół lub resztki spalonego drewna. Warto też zabezpieczyć grill grubą folią w płachtach, która po przymocowaniu do siebie zapobiegnie niszczeniu od deszczu czy śniegu.

Mniejsze grille, które nadal stoją w ogrodzie, także trzeba porządnie wyczyścić i schować. Odpowiednie dla nich będzie przechowanie w altance, pod tarasem czy w piwnicy. Grille gazowe warto ponadto rozłączyć z butlą i przechowywać ją w odpowiednich warunkach, zgodnych z zaleceniami zapisanymi na opakowaniu.

image sources

  • grafika: pixabay.com

One thought on “Meble ogrodowe – jak je przechowywać zimą?

  • 17 kwietnia 2020 o 17:54
    Permalink

    Ciekawą też opcją jest przechowywanie mebli i innych “gadżetów” ogrodowych są magazyny samoobsługowe. Ja skorzystałam z tej opcji i wynajęłam takie pomieszczenie w Less Mess Storage, są tam świetne warunki, bo jest sucho i czysto. Do tego dostęp przez całą dobę i jest bezpiecznie. Także bardzo polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *