Wypadki – urlop na co uważać gdy się jest poza domem?

Urlop to czas odpoczynku, ale często też czas przygód, a wtedy nietrudno o kontuzję. Najbardziej zagrożone oczywiście są oczywiście kości i stawy. W kilka dni nie zrobimy sobie kondycji, nie ma co wierzyć w takie bajki, lepiej do razu uważać.

Czasem z pozoru banalny uraz może okazać się groźny w skutkach. Nie lekceważ więc przedłużającego się bólu czy powracających się dolegliwości. Zasady zdrowia są proste, ale nie zawsze pamiętamy czy chcemy o nich pamiętać. Wypadki urlopowe zdarzają się zarówno podczas wypraw letnich, jak i zimowych.

Urlop – najczęstsze urazy

Większość urazów, których możemy się nabawić podczas wakacji to: stłuczenia, złamania, skręcenia. Jeżeli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do aktywności fizycznej to bardzo łatwo o prosty uraz.
Stłuczenia to najczęstsze urazy u dzieci oraz dorosłych. Stłuczenia powstają w wyniku mocnych uderzeń. Wówczas dochodzi do obrzęku i pojawia się zasinienie oraz boleść. Każdy groźny objaw trzeba zgłosić lekarzowi, konsultacje są bardzo ważne. Najczęściej pomogą jednak zwykłe przygotowane w domu okłady octowe albo maść zawierająca octanowinian glinu. Po krótkim czasie, kilku dni, objawy powinny ustąpić. Najczęściej  stłuczenie dotyczy stawów, w tym, kolanowego, biodrowego, barkowego. Wrażliwe są także: kostka, kości palców i piszczele, nadgarstek.

Skręcenia i złamania

Dużo większym problemem są skręcenia i złamania. Rozpoznać można te urazy po silnym i trudnym do zniesienia bólu. Finalnym efektem działania jest unieruchomienie nogi w szynie lub w gipsie. Na pewno zawsze potrzebne jest prześwietlenie RTG. Na pewno nie wolno lekceważyć objaw, prowadzić mogą one do trwałego kalectwa.

Podręczna apteczka

Wyjeżdżając na wakacje nie zapominaj o skompletowaniu podręcznej apteczki. Dobrze wyposażona będzie pierwszą pomocą przy nieszczęśliwym zdarzeniu. Proste urazy typu otarcia czy zadrapania trzeba zdezynfekować i następnie w celach ochronnych nakleić plaster z opatrunkiem. W przypadku pęcherzy przy oparzeniach należy użyć jałowych opatrunków. Istotnym jest, że nie wolno ingerować w rany – zrywać skóry, prostować, nastawiać, operować. Własna ingerencja może przynieść opłakane skutki zamiast pomóc.

Warto do podręcznej apteczki dać lekarstwa na ból, węgiel, elektrolity i inne nam niezbędne leki. Należy unikać nieznanych, niesprawdzonych potraw i surowej wody, szczególnie w mniej cywilizowanych miejscach. Zawsze powinniśmy pamiętać, aby pić dużo wody. To najlepsze zabezpieczenie przed chorobami i wsparcie przy oczyszczaniu organizmu.

image sources

  • urlop wypadki: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *