fbpx

Wypadanie włosów – jak mu zapobiegać?

Codziennie wypada nam około 100 włosów i jest to proces normalny. Wiele osób skarży się, że po umyciu głowy i włosów wypada ich nawet więcej. Jednak jest to tylko złudzenie, ponieważ podczas mycia zmywamy sebum czy produkty do stylizacji włosów, które mogły „trzymać” już odłączone od cebulki włosy.

Dlatego właśnie wtedy wydaje nam się, że włosy wypadają nam w ogromnych ilościach. Natomiast problemem jest, gdy znajdujemy martwe włosy przez cały czas na ramionach, podłodze, w wannie czy na szczotce. Może to wskazywać na zbyt silne wypadanie włosów. Co można wtedy zrobić?

Dlaczego włosy wypadają?

Niestety część osób może cierpieć na zaburzenia hormonalne, przez co po prostu zaczynają łysieć. Jeśli zauważymy nagle, że włosy wypadają nam w dużych ilościach, a jesteśmy w wieku dojrzałym lub w przypadku kobiet w trakcie menopauzy, warto udać się do lekarza i zbadać poziom hormonów w organizmie.

Kolejnym problemem zdrowotnym, który może objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, są choroby tarczycy – aby je wykryć, wystarczą podstawowe badania krwi.

Coraz częściej jednak wypadanie włosów dotyka osoby o niezbyt bogatej diecie. Niedobory białka, żelaza, cynku czy aminokwasów w organizmie mogą prowadzić do wypadania włosów. Zwłaszcza osoby, które są bardzo wybredne co do jedzenia i wciąż jedzą to samo, lub też osoby odchudzające się na dietach 1000 kcal mogą odnotować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy.

Zdarza się to też u osób, które są na dietach jednoskładnikowych, do których należy między innymi dieta wegańska. Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, ale rezygnujemy z mięsa czy przetworów mlecznych, warto więc korzystać choćby z suplementów diety, które uzupełnią niedobory.

Witaminy dla zdrowych włosów

Jeśli nasze ciało jest zdrowe, a mimo to odczuwamy nasilone wypadanie włosów, może to być objaw stresu czy też sezonowe wypadanie włosów. Co pomaga na wypadanie włosów? Przede wszystkim suplementacja witamin i mikro- oraz makroelementów, które wpływają na zwiększoną odporność włosów. Warto brać witaminę A, która odpowiada między innymi za właściwy poziom keratyny, będącej budulcem włosa. Witamina E poprawia pracę naczyń krwionośnych skóry, przez co składniki nakładane od zewnątrz na skórę głowy mogą przenikać głębiej. Co ciekawe, witamina B5 sprawia, że włosy są bardziej odporne na uszkodzenia, a nawet na działanie pogody. W suplementach diety na zdrowe włosy bardzo często można znaleźć też biotynę, która odpowiada za wzrost włosów.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Domowe sposoby na wypadające włosy to przede wszystkim stosowanie wcierek po myciu włosów. Można kupić gotowe kosmetyki przeznaczone do tego zabiegu. Są one oparte między innymi na skrzypie polnym, który świetnie przenika w głąb skóry i poprawia pracę cebulek. Taką wcierkę można nakładać na mokry lub suchy skalp i należy ją delikatnie wmasować. Wcierek można używać po każdym myciu lub nawet codziennie.

Odżywka na wypadanie włosów czy maska do skóry głowy to również popularne produkty. Warto je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo popularne są te zawierające drożdże czy oleje naturalne, które nawilżają skórę.

Samo olejowanie włosów też jest jedną z metod pielęgnacji włosów. Warto nakładać olej nie tylko na same włosy, ale i na skórę głowy, i delikatnie go wmasować. Olej można zmyć delikatnym szamponem do włosów, więc nie ma obaw o to, że włosy będą po takiej kuracji tłuste i oklapnięte.

image sources

  • wypadanie-wlosow-jak-mu-zapobiedz-973401: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *