fbpx
wtorek, 12 marca, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDZIECKOPierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak sobie poradzić?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak sobie poradzić?

-

Pierwszy dzień w przedszkolu, to nie tylko wyzwanie dla małego przedszkolaka, ale i dla rodziców, którzy muszą przygotować swą pociechę do zmiany trybu życia. Na pewno łatwiej będą mieć dzieci, które już wcześniej zaczęły chodzić do żłobka.

Większość maluchów pozostaje pod opieką rodziców i dziadków aż do uzyskania odpowiedniej samodzielności, dlatego może być im trudno przyzwyczaić się do codziennego chodzenia do przedszkola. Zwłaszcza pierwsze tygodnie mogą być ciężkie. Dlatego warto zawczasu przygotować dziecko na taką zmianę.

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy wybrana placówka organizuje tak zwane dni adaptacyjne, które odbywają się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dobrze jest wykorzystać taką okazję, aby przyjść z dzieckiem choćby na godzinę. W ten sposób maluch pozna nowych kolegów i nieco przyzwyczai się do sytuacji, a rodzice będą mogli poznać opiekunów grupy.

Niektóre placówki, aby ułatwić dzieciom rozstanie, pozwalają rodzicom pozostać na część pierwszego dnia w przedszkolu. W ten sposób maluch czuje się bezpieczniej, a rodzice widzą, jak odbywają się przedszkolne zajęcia oraz jak pracują opiekunki.

Dużo dzieci ma też swoją ulubioną maskotkę, kocyk bądź zabawkę. Nie wolno odbierać maluchowi tej rzeczy, a wręcz należy mu pozwolić ją ze sobą zabrać. Wtedy będzie mu raźniej. Wiele dzieci, kiedy widzi, że rodzic odchodzi, boi się, że już nie wróci. Trzeba bardzo dokładnie maluszkowi wytłumaczyć, że po pracy po nie przyjdziemy, a potem spędzimy razem resztę dnia.

Wejście w nową rutynę

Nie tylko rodzice muszą zmienić swój plan dnia, aby dopasować do tego wożenie i odbieranie pociechy z przedszkola. Również dzieci będą musiały się przyzwyczaić do nowej sytuacji i pewnego rytmu. Zwykle adaptacja trwa kilka tygodni, ale niektóre maluchy mogą źle znosić takie zmiany, a nawet się buntować. Nie wolno się poddawać z prowadzeniem dziecka do przedszkola, ale trzeba sprytnie sprawić, że samo będzie chciało tam zostawać.

Jeśli nastąpi kryzys i maluszek naprawdę nie będzie chciał nigdzie iść, warto znowu zacząć od adaptacji. Zostać z dzieckiem na kilka godzin w przedszkolu, jeżeli to możliwe. Zostawić mu zabawki, które najbardziej lubi, czy nawet odebrać po kilku godzinach, a nie po całym dniu pracy.

W skrajnych sytuacjach lepiej też odroczyć moment posłania dziecka do przedszkola, jeśli to możliwe. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi poczucia bezpieczeństwa i bliskości, aby nie wywołać traumy spowodowanej rozłąką.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...