Windsurfing, narty i jazda na bananie

Jeśli zima to narty, snowboard czy kulig, koniecznie góry, Zakopane i grzane wino. Lato też ma swoje oryginalne sporty takie jak Windsurfing czy Wakeboarding, które można uprawiać tylko w wakacje. Gdzie w Polsce najlepiej skorzystać z tych propozycji?

Winsurfing w Polsce

Polska ma naturalne walory do uprawy sportów wodnych – rzeki, jeziora, zalewy i morze. Oczywiście najwięcej do zaproponowania ma wybrzeże Bałtyku. Nad polskim morze możemy próbować jazdy na nartach wodnych, wariactw na dmuchanym bananie – takie oferty znajdują się na większości plaż w dużych ośrodkach nadmorskich: Kołobrzegu, Władysławowie, Ustce, Międzyzdrojach czy Dębkach. O dobre warunki do Windsurfingu najprościej na wietrznym Helu.

Jeżeli myślimy o zorganizowanym centrum sportów wodnych warto wybrać jeden z licznych ośrodków. Największe na Warmii i Mazurach znajdują się w Olsztynie i Giżycku. W stolicy regionu znajduje się obiekt „Słoneczna Polana”, zlokalizowany przy głównej przystani nad jeziorem Krzywym. W bazie można wypożyczyć żaglówki klasy omega, kajaki, rowerki wodne, deski windsurfingowe i łodzie wiosłowe. Dla początkujących prowadzone są kursy pływania na żaglach czy na deskach. Wszyscy mogą liczyć na troskliwe wsparcie instruktorów, a po treningu można przejść na pobliską plażę.

Za nadbałtycką stolicę sportów wodnych można uznać Hel. Na otwartym morzu z wiatrem walczą windsurferzy i żeglarze. Nawet najmniejsze ośrodki mają sprzęt do wynajęcie. Mniej tutaj wystawiających do słońca brzuch, rozleniwionych urlopowiczów, ale więcej żądnych wrażeń miłośników adrenaliny i przygody. Międzyzdroje to miejsce, gdzie w jednym miejscu, ta samo licznie i tłocznie, spotykają się bierni i aktywni letnicy. Każdy pensjonat oferuje możliwość skorzystania ze sportów wodnych, a luksusowe hotele polecają nawet oryginalne i bogate propozycje: wakeboarding czy flyboard.

Wakeboarding – popularny sport w ostatnim czasie

Zasady są bardzo proste. Sport polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągnionej przez łódź lub za pomocą wyciągu.  To ciekawe połączenie surfingu i nart wodnych. Większość ośrodków Wakeboardingu są zlokalizowane przy większych miastach, takie ośrodki mają mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Poznania.

Podobnym i nie mniej ciekawym sportem jest Flyboard. Sport ten składa się z bardzo ciekawych elementów, takich jak powietrzne ewolucje i skoki nad wodą. Całość działa dzięki specjalnemu urządzeniu, które pod wpływem intensywnych fal wodnych unosi nas w górę oraz podrzuca. Cały sprzęt napędza turbina skutera wodnego połączona z wężem zasysającym wodę. Podstawowy napęd zainstalowany jest pod nogami. Flyboard to propozycja dla osób, poszukujących nowych wrażeń i emocji!

Jeżeli myślimy o spływie, dobrym rozwiązaniem są górskie potoki. Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji Pienin. Kajakiem górną Wisłą czy tratwą po Sanie – takie możliwości stają się coraz popularniejsze. Miłośnicy spokojniejszych klimatów zawsze mogą liczyć na rzeczne rejsy, na które zabrać można się niemal w każdym mieście i miasteczku: od Ustronia, po Kraków, Baranów Sandomierski, Kazimierz Dolny,  Warszawę, Toruń i Gdańsk.

image sources

  • windsurfing: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *