fbpx

Wigilia w polskiej tradycji, której zazdrości nam cały świat

Data:

Pewnie wielu z was nie raz zastanawiało się jak powstały nasze tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli nie wyjaśniła wam tego babcia, przedstawimy wam krótką ściągawkę. Faktem jest, że bogactwa i klimatu naszej, polskiej wigilii zazdrości nam cały świat.

Pierwsza gwiazdka

Kolacja Wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, a pierwszej gwiazdy najczęściej wypatrują dzieci.

Świeca wigilijna

Ta tradycja pochodzi z Niderlandów, gdzie światło miało być znakiem do zaproszenia Świętej Rodziny w nasze progi, aby Jezus narodził się w każdym domu.

Opłatek

W tym szczególnym dniu dzielimy się opłatkiem, aby zbliżyć się do siebie i zażegnać wszystkie spory. W ten sposób nawiązujemy też do komunii, którą przyjmujemy w Kościele. To chyba najważniejszy zwyczaj, który praktykujemy również na Wigiliach służbowych i nieformalnych spotkaniach przedświątecznych.

Choinka

To po prostu symbol „drzewa życia”. Nawiązuje do historii o upadku i odkupieniu ludzkości, gdzie Bóg oddaje ludziom wcześniej utraconą drogę do drzewa życia. Chętnie składamy pod drzewkiem prezenty dla bliskich, ponieważ jest to gest dobroci i miłości.

12 potraw

Liczba 12 jest najpewniej nawiązaniem do 12 miesięcy w roku lub do 12 apostołów. Zestaw wigilijnych potraw musi uwzględniać wszystkie płody rolne i leśne, które możemy uzyskać podczas całego roku kalendarzowego. Najczęściej na naszych stołach, i to niezależnie od regionu pojawiają się: barszcz z buraków, zupa owocowa, pierogi z różnym farszem, zupa grzybowa, kutia, kapusta z grzybami, kompot z suszu oraz słodkie jabłka, orzechy i miód. Wigilia zdecydowanie kojarzy się też z rybami, w szczególności z karpiem, to punkt obowiązkowy przygotowywany przez nas na wiele sposobów.

Sianko pod obrusem

Sianko jest nawiązaniem do ubóstwa i narodzin Jezusa w stajence. Chowamy je pod stołem, aby zapewniło nam obfite plony i błogosławieństwo. Mimo tego, że pierwotnie chodziło głownie o powodzenie dla rolników, zwyczaj ten jest praktykowany na wsiach oraz w miastach.

Wigilia – wolne miejsce przy stole

Niemal w każdym polskim domu zostawiamy wolne miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa. Dodatkowe nakrycie przypomina też o naszych bliskich, przyjaciołach i krewnych, których w tym dniu z nami nie ma.

Kolędy

Kolędy są zawsze niezwykle ważnym elementem kolacji wigilijnej. Pieśni opowiadające o narodzeniu Jezusa są śpiewane niemal w każdym domu. Tradycyjnie, wywodzą się od pasterzy (np.: „Do Szopy hej pastrze!”) albo pisane były przez profesjonalnych pisarzy („Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego).

Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Inflacja oczami konsumenta – jak chronić oszczędności w trudnych czasach?

Codzienne zakupy stają się coraz droższe. Rachunki za prąd,...

Mały kucharz – jak bezpiecznie gotować z dzieckiem w domu

Gotowanie z dzieckiem to znacznie więcej niż tylko wspólne...

Minimalizm w kosmetyczce — mniej produktów, więcej efektu

W świecie, gdzie półki w drogeriach uginają się od...

Niezawodne wyposażenie survivalowe dla początkujących i zaawansowanych

Jeśli fascynuje Cię sztuka przetrwania w dzikich ostępach albo...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze