Wigilia w polskiej tradycji, którą zazdrości cały Świat

Pewnie wielu z was zastanawia się skąd wzięły się nasze tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli nie wyjaśniła wam tego babcia, tutaj krótka ściągawka. Faktem jest, że bogactwa tych tradycji zazdrości nam cały świat.

Pierwsza gwiazdka

Kolacja Wigilijna rozpoczyna się kiedy pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie. To symbolicznie nawiązuje to do Gwiazdy Betlejemskiej. Pierwszą gwiazdkę powinny wypatrywać dzieci.

Świeca wigilijna

Ta tradycja pochodzi z Niderlandów. Światło ma być znakiem zaproszenia Świętej Rodziny, aby Jezus narodził się w każdym domu.

Opłatek

W założeniu dzielenie się opłatkiem ma świadczyć o zbliżeniu ludzi. Jest to też nawiązanie do komunii, którą przyjmujemy w Kościele. To chyba najważniejszy zwyczaj, praktykowany również na Wigiliach służbowych i nieformalnych spotkaniach przedświątecznych.

Choinka

To po prostu symbol „drzewa życia”. Nawiązuje do historii o upadku i odkupieniu ludzkości. Bóg oddaje ludziom drogę do drzewa życia, którą utracili. Samo  składanie podarków pod drzewkiem to gest dobroci i miłości.

12 potraw

Ilość potrawa nigdy nie było z góry ustalona, być może jest to nawiązanie do 12 miesięcu roku lub 12 Apostołów. Zestaw wigilijnych potraw musi uwzględniać całoroczne, wszystkie płody rolne i leśne. Typowe dania to: barszcz z buraków, zupa owocowa, pierogi z różnym farszem, zupa grzybowa, kutia (regionalnie(, kluski z makiem, pszenica (najczęściej w chlebie), oraz słodkie jabłka, orzechy i miód. Na koniec zawsze ryby, z karpiem na czele.

Sianko pod obrus

To nawiązanie do narodzin Jezusa w stajni i jego ubóstwa. Chowanie sianka pod stołem miało zapewnić obfite plony i błogosławieństwa dla rolników. Zwyczaj ten zachował się jedynie na wsiach.

Wigilia – wolne miejsca u stołu

To bardzo znany i szanowny zwyczaj.  Wolne miejsce jest przeznaczone dla gości.  Czy to przypadkowych czy mniej znanych, zaproszonych.  Wolne miejsce ma wyrażać też pamięć o naszych bliskich, którzy z nami nie ma lub o bliskich zmarłych.

Kolędy

To ważny element Wigilii.  Pieśni opowiadające o narodzeniu Jezusa były i są popularne. Tradycyjnie wywodzą się albo od pasterzy (np.: „Do Szopy hej pastrze!”) albo pisane były przez profesjonalnych pisarzy („Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego)

image sources

  • wigilja kolacja: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *