fbpx

Pierwsza wycieczka w góry – co zabrać?

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia we wspinaczce górskiej, aby wyjść na łagodny szlak. Wiele osób wybiera góry jako miejsce na urlop, ponieważ są tu piękne widoki, czyste powietrze i można odpocząć z dala od zgiełku miasta.

Jednak wycieczka w góry powinna być odpowiednio zaplanowana. Nawet polskie góry potrafią być kapryśne i trudne do pokonania. Przed wyruszeniem na zdobycie swojego pierwszego szczytu warto najpierw zapoznać się choćby z listą rzeczy, które warto ze sobą mieć, wybierając się na szlak.

Jak się ubrać w góry?

Buty do chodzenia po górach to zdecydowanie nie zwykłe trampki czy sandały. Warto kupić buty trekkingowe, które w odpowiedni sposób trzymają stopę i chronią ją przed urazami, ale też mają antypoślizgową podeszwę i wykonane są z odpornego na wodę materiału.

Buty w góry powinny być też oddychające. Co prawda muszą chronić stopę przed np. deszczem, ale powinny zapewnić też swobodne wydalanie potu i ciepłego powietrza z wnętrza butów, aby zapobiegać otarciom czy zmęczeniu stóp.

Kolejna bardzo ważne rzecz to kurtka. Wybierając się w góry, zawsze sprawdzamy najpierw prognozę pogody. Jednak to, że na dole w podgórskim miasteczku świeci słońce i jest 30 stopni Celsjusza, nie oznacza, że na jej szczycie jest tak samo. Jak się ubrać w góry?

Na cebulkę. Nawet w środku lata trzeba mieć ze sobą chociaż lekką kurtkę przeciwdeszczową chroniącą od wiatru, ponieważ to wiatr najbardziej doskwiera na górskich szczytach. Bardzo często zdarza się też przelotny deszcz. Ponadto im wyżej, tym chłodniej, więc warto mieć ze sobą chociaż jedną sztukę odzieży, która nas ogrzeje.

Spodnie do chodzenia po górach powinny być wygodne, elastyczne i niekrępujące ruchów. Tak samo koszulki czy bluzy – powinny zapewniać swobodne poruszanie się.

Najlepsze są modele wykonane z oddychających materiałów. Jednak nie musi to być od razu markowa odzież sportowa. Wystarczy ubrać coś, w czym dobrze nam się chodzi i nie przegrzejemy się.

Co ze sobą zabrać?

Plecak w góry będzie lepszy od torebki. W plecaku bardziej równomiernie rozkłada się ciężar, więc po prostu będzie wygodniej go nieść. A co spakować w góry?

Jeśli jest ciepło, do plecaka można schować kurtkę przeciwdeszczową. Jednakże ważniejszy jest suchy prowiant, czyli przekąski, które pod wpływem temperatury się nie zepsują. Warto zrobić sobie kanapki, ale też mieć w zapasie batoniki ze zbóż czy nawet batony proteinowe, które dodają energii, a nie tylko pustych kalorii z cukru. Zawsze trzeba mieć ze sobą butelkę wody! Co ciekawe woda kokosowa nawadnia organizm lepiej niż woda mineralna, więc jeśli chcemy wziąć coś smaczniejszego niż czysta woda, można postawić na taki napój.

Zawsze zabieramy ze sobą też telefon komórkowy, choć koniecznie trzeba zabrać ze sobą power bank, w razie gdybyśmy utknęli w górach, a telefon miał słabą baterię.

Nie można liczyć tylko na mapy wgrane na telefon. Papierowe mapy są o wiele przydatniejsze, zwłaszcza wysoko w górach, gdzie nie ma zasięgu czy gdzie powstały nowe szlaki i w internetowych mapach ich nie widać.

Przydać się też może przewodnik górski w formie książki, w którym zaznaczono najłatwiejsze trasy, ale też punkty odpoczynku i górskie schroniska, w których można przenocować lub zjeść ciepły obiad. Do plecaka warto schować latarkę, apteczkę i nóż wielofunkcyjny. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie przedmioty mogą się przydać.

image sources

  • pierwsza-wycieczka-w-gory-co-zabrac-239520: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Twitter