ABC górskiej wędrówki, gdzie wybrać się w góry?

Wakacje w pełni, wymarzony urlop tuż tuż! Myślisz o wyprawie w góry, górskie wędrówki, ale jedyne Tatry jakie znasz to te ze sklepowej półki z piwem a bieszczadzka Tarnica wydaje ci się szczytem godnym odznaki Śnieżnej Pantery. Jednak do wyprawy w góry może przygotować się każdy i wcale nie potrzeba wiele czasu.

Zasadniczo urlopowicze dzielą na tych, którzy wolą leżeć plackiem na plaży w Mielnie i na tych, którzy z plecakiem zdobywają kolejne szczyty. Jeśli nawet do tej pory wakacje kojarzyły ci się z zamkami na piasku i molem w Sopocie, wybrać możesz się w góry.

Na początek polecam pogórza

Beskid Niski, Beskid Sądecki czy Beskid Żywiecki. Pogórza beskidzkie są zdecydowanie bardziej przystępne, spokojniejsze i na pewno nie ma tam tłumów jakie zastaniemy w Tatrach, Bieszczadach czy Sudetach. W Beskidzie Niskiem podziwiać można łagodne trawiaste wzgórza, urokliwe doliny w których zwiedzać można dawne łemkowskie i ukraińskie cerkwie. Okolice Starego i Nowego Sącza to barwne doliny przecięte Dunajcem, po którym organizowane są liczne spływy.

Podstawą górskiej wyprawy są buty

Solidne obuwie trekkingowe kupimy już od 200zł. Najlepsze są buty powyżej kostki z amortyzowaną podeszwą. Na kilkugodzinną wycieczkę na szlak zabierzmy wodę, jedzenie i energetyczną przekąskę np.: czekoladę. Pamiętajmy, aby mieć przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy (pogoda w górach bywa bardzo zmienna!) i naładowany telefon. Jeżeli planujemy wędrować do wieczora wrzućmy do plecaka też latarkę (np.: czołówkę) i ciepły sweter lub polar. Wędrówka po górach, nawet tych niższych, nie jest spacerkiem po sopockim molo. Pamiętajmy, że jeżeli idziemy grupą, to trzeba dbać o tempo adekwatne dla wszystkim. Nie możemy zapominać, że absolutnie niezbędne jest aby utrzymywać ze sobą kontakt, tak, aby każdy był na widoku.

Bardziej zaawansowani górscy piechurzy mogą wybrać się na wędrówki w Bieszczady

Choć góry te są bardzo popularne, to poza Tarnicą, Połoninami Wetlińską i Caryńską oraz Rawkami, można znaleźć bardziej samotne pasma. Baza noclegowa w Bieszczadach jest bardzo dobrze rozwinięta, jednakże opcja nocowania pod namiotem również jest polecana, pola namiotowe są bardzo gęsto rozlokowane, zawsze też można spytać miejscowych o zgodę na rozbicie namiotu na prywatnej posesji. Zabronione jest stawianie namiotów na terenie ścisłego Parku Narodowego.

Kasprowy Wierch, Giewont i Morskie Oko – to najpopularniejsze kierunki w Tatrach. Oczywiście jeżeli jesteśmy po raz pierwszy w najwyższych polskich górach, to trzeba się tam wybrać. Jednak jeśli szukamy czegoś bardziej ustronnego, to polecam Tatry Zachodnie, mniej znane, nieco niższe, ale dalej fascynujące i dające mnóstwo górskich doznań.

Zarówno Bieszczady i Tatry są bardzo dobrze oznakowane, liczne punkty informacyjne i drogowskazy pomagają w wędrówce, ale zawsze warto rozważyć zakup mapy. GPS w telefonie to również prosty i skuteczny sposób na nawigację.  Baza noclegowa Tatr i Podhala jest bardzo bogata, fakt, że w lipcu i sierpniu turystów jest dużo więcej niż miejscowych. Pomimo szerokiej oferty nocleg trzeb rezerwować z dużym wyprzedzeniem, dwa tygodnie to minimum.

W górach łatwo o kontuzję, więc jeśli mamy czas, tuż przed wyjazdem można wybrać się do lekarza ortopedy, aby zbadać stan swoich kości. Na rozgrzewkę polecam kilkukrotne wejście pod schodach na dziesiąte piętro i jeśli kolana nie odpadną, to śmiało można pakować plecak.

image sources

  • górska wedrówka: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *