fbpx
piątek, 17 marca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMMasz wilgoć w domu? To może być problem z izolacją!

Masz wilgoć w domu? To może być problem z izolacją!

-

Pojawienie się wilgoci w domu to poważny kłopot. Nie tylko pojawia się nieprzyjemny zapach, ale nawet możemy od tego zachorować. W takim środowisku świetnie rozwijają się pleśnie i grzyby, które powodują choroby układu oddechowego. Wilgoć może też doprowadzić do uszkodzenia budynku.

Zwykle pojawia się nagle, a jej przyczyn może być sporo. Zbyt szczelne okna, brak wentylacji, a nawet cieknący dach są często spotykanymi powodami. Przede wszystkim jest to jednak problem z hydroizolacją, która wykonywana jest już na etapie budowy fundamentów. Co zrobić, jeśli to tu leży problem?

Wilgoć może pojawić się w starych i nowych budynkach

Jeżeli wilgoć pojawia się „od dołu” budynku, przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. W bardzo starym budownictwie nawet mogło nigdy nie być żadnej izolacji. Przy nowych inwestycjach problemem może być choćby błąd w projekcie, przez który zostały dobrane złe rozwiązania. Ale też sama eksploatacja budynku może sprawiać, że pojawiają się spękania i zarysowania, a co za tym idzie – nastąpiło przerwanie hydroizolacji i woda skraplała się do wewnątrz, zamiast być odprowadzana na zewnątrz.

Także pokrycie dachowe odgrywa dużą rolę. Choćby nieszczelnie położona dachówka lub niedokładnie zrobiona obróbka komina sprawiają, że woda wpada do środka. Może być też tak, że nawet gdy te elementy były poprawnie wykonane, to z czasem ulegają rozszczelnieniu lub zniszczeniu. Oprócz złej izolacji fundamentów wilgoć na ścianach może pojawiać się przez brak termoizolacji lub gdy ta była źle wykonana.

Ważne jest też wietrzenie i wentylacja w kuchni oraz łazience, czyli w pomieszczeniach, w których jest najwięcej pary wodnej. Jeśli nie wyleci ona z mieszkania choćby przez wentylację, to osiądzie i zostanie „wypita” przez mury, podłogi czy meble. Większość nowoczesnych okien można ustawić w pozycji mikrouchylań, co również sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza.

Oczywiście także tradycyjne otworzenie okna na oścież raz na jakiś czas jest bardzo pomocne, aby zadbać o wymianę powietrza w mieszkaniu.

Jak wygląda wilgoć?

Rozpoznanie na wczesnym etapie, że w naszym domu zalęgła się wilgoć, może być trudne. Pierwsze oznaki to przebarwienia na ścianach, często o nieregularnym zarysie. Różnego rodzaju plamy, pojawiające się przy ścianach zewnętrznych, ale i wewnętrznych, przy łazience albo przy kominie, to też wskazówka.

Jeśli mamy podłogę z drewna lub płyt drewnopodobnych, mogą one się wybrzuszać i wyginać. Same ściany też mogą być w dotyku zimne i wilgotne. Choć najczęściej w Internecie znajdziemy zdjęcia szarych lub zielonych plam, to tak naprawdę jest to już ostateczny dowód.

Ciemne plamy niestety oznaczają pojawienie się pleśni i grzybów. Dlatego nawet jeśli zobaczymy żółte plamy i np. farbę czy gładź odpadającą płatami w danym miejscu, dobrze jest sprawdzić, czy to nie właśnie wilgoć.

W jaki sposób można pozbyć się wilgoci?

Tak naprawdę jedynym sposobem, aby raz na zawsze pozbyć się problemu, jest znalezienie uszkodzenia, czyli miejsca, w którym woda wciągana jest do wnętrza budynku. Jeśli problemem są fundamenty, przy których nigdy nie była zrobiona, trzeba to naprawić.

A co, jeśli budynek jest nowy, a fundamenty miały mieć doskonałą hydroizolację? Niestety i tu mogło dojść do uszkodzenia lub nawet pomyłki konstrukcyjnej. Jeżeli pojawiła się z powodu przecieku w dachu, również należy załatać dach. Wilgoć przy oknach też można w szybki sposób usunąć, wymieniając okna lub usuwając wadę powstałą podczas ich montażu.

Istnieje wiele sposobów na naprawę uszkodzonych miejsc i uszczelnienie izolacji. Jednakże dopóki tego nie zrobimy, żadne sposoby nie pozwolą nam się pozbyć problemu na dłużej. Dlatego, choć uszczelnianie i naprawa hydroizolacji mogą być przedsięwzięciem bardzo inwazyjnym lub kosztownym, zdecydowanie warto w nie zainwestować.

W przeciwnym razie, nawet gdy osuszymy mieszkanie wewnątrz i zmyjemy ślady pleśni, to po jakimś czasie problem i tak powróci. Mieszkanie w takich warunkach może zagrażać naszemu zdrowiu.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...