fbpx
sobota, 18 marca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKUCHNIAJesień – sezon zbierania grzybów

Jesień – sezon zbierania grzybów

-

Nie da się ukryć, że wiele osób zbiera grzyby leśne. Często też wybieramy się na spacer do lasu dla przyjemności, a przy okazji znajdujemy te dary natury. Choć zdecydowana większość celowo rusza między drzewa, aby nazbierać prawdziwków, zajączków, kurek czy innych popularnych w Polsce grzybów jadalnych.

Od wieków goszczą one na stołach w naszym kraju, wzbogacając jadłospis. A cieszą się popularnością, gdyż można zebrać je samemu, ograniczając wydatki i jednocześnie odpoczywając na świeżym powietrzu. Gdzie i kiedy można znaleźć grzyby?

Co trzeba wiedzieć o grzybach?

Oprócz tego, kiedy jest sezon grzybowy, trzeba też wiedzieć, co zbierać. W Polsce występuje aż 14 tysięcy gatunków grzybów, przy czym tylko 4 tysiące to grzyby wielkoowocnikowe, czyli widoczne gołym okiem.

Ponadto jedynie około 1100 gatunków, to grzyby jadalne. Warto przy tym też wiedzieć, że w Polsce legalnie do obrotu i produkcji dopuszczone są zaledwie 44 gatunki. Między nimi znajdują się maślaki, koźlarze, prawdziwki, opieńki oraz podgrzybki.

Kiedy rosną grzyby?

Występowanie grzybów oraz to, kiedy można je zbierać, zależy od wielu czynników. Najwięcej gatunków pojawia się w połowie lata i jesienią, kiedy jest nadal ciepło, ale też często pada deszcz. Grzyby bardzo lubią takie warunki, ale zimne noce już im nie służą, zatem po pierwszych przymrozkach mogą pojawić się trudności z ich znalezieniem.

Z drugiej zaś strony są też gatunki, jak smardze, które pojawiają się już w marcu. Należy jednak pamiętać, że te grzyby można podziwiać z daleka i nie można ich zbierać, ponieważ są pod ścisłą ochroną. Ich godnym zastępstwem są kurki, które można zbierać od wczesnego lata.

Gdzie na grzyby wybierają się prawdziwi grzybiarze? Pierwszą wskazówkę stanowi mikoryza, czyli połączenie konkretnych gatunków grzybów z określonymi drzewami. Przykładowo borowiki można najczęściej zobaczyć w korzeniach dębów, buków lub pod sosnami.

Za to podgrzybek woli rosnąć w sąsiedztwie sosny zwyczajnej i świerku. Maślaki również preferują drzewa iglaste – głównie sosnę i modrzew. W lasach brzozowych można z kolei spotkać koźlarze, a na rydze najlepiej wybrać się do lasu świerkowego. Kanie wolą za to łąki, polany czy nawet trawiaste pobocza dróg.

Jak rozpoznać czy grzyb jest trujący?

Niestety każdego roku w sezonie grzybowym wiele osób trafia do szpitala z zatruciem pokarmowym właśnie po ich zjedzeniu. Warto stosować się do jednego zalecenia: jeśli się wahamy, czy grzyb jest dobry, czy trujący, należy go odrzucić.

Najlepiej jest też unikać zbierania grzybów blaszkowatych, ponieważ zatrucie nimi może doprowadzić do niewydolności organizmu i problemów z wątrobą. Przy zatruciu grzybami rurkowatymi grożą nam jedynie zaburzenia pokarmowe, które nie jest są tak groźne w skutkach.

Gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, warto grzyby poddać ocenie osoby, która się na nich zna. Zawsze też można zabrać ze sobą do lasu atlas grzybów, który często jest dodawany w formie gazetki do popularnych czasopism. Nie musimy więc ze sobą nosić dużej książki, a jedynie wygodną w użytku broszurkę.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...