fbpx Free Porn
czwartek, 13 czerwca, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKUCHNIAJesień – sezon zbierania grzybów

Jesień – sezon zbierania grzybów

-

Nie da się ukryć, że wiele osób zbiera grzyby leśne. Często też wybieramy się na spacer do lasu dla przyjemności, a przy okazji znajdujemy te dary natury. Choć zdecydowana większość celowo rusza między drzewa, aby nazbierać prawdziwków, zajączków, kurek czy innych popularnych w Polsce grzybów jadalnych.

Od wieków goszczą one na stołach w naszym kraju, wzbogacając jadłospis. A cieszą się popularnością, gdyż można zebrać je samemu, ograniczając wydatki i jednocześnie odpoczywając na świeżym powietrzu. Gdzie i kiedy można znaleźć grzyby?

Co trzeba wiedzieć o grzybach?

Oprócz tego, kiedy jest sezon grzybowy, trzeba też wiedzieć, co zbierać. W Polsce występuje aż 14 tysięcy gatunków grzybów, przy czym tylko 4 tysiące to grzyby wielkoowocnikowe, czyli widoczne gołym okiem.

Ponadto jedynie około 1100 gatunków, to grzyby jadalne. Warto przy tym też wiedzieć, że w Polsce legalnie do obrotu i produkcji dopuszczone są zaledwie 44 gatunki. Między nimi znajdują się maślaki, koźlarze, prawdziwki, opieńki oraz podgrzybki.

Kiedy rosną grzyby?

Występowanie grzybów oraz to, kiedy można je zbierać, zależy od wielu czynników. Najwięcej gatunków pojawia się w połowie lata i jesienią, kiedy jest nadal ciepło, ale też często pada deszcz. Grzyby bardzo lubią takie warunki, ale zimne noce już im nie służą, zatem po pierwszych przymrozkach mogą pojawić się trudności z ich znalezieniem.

Z drugiej zaś strony są też gatunki, jak smardze, które pojawiają się już w marcu. Należy jednak pamiętać, że te grzyby można podziwiać z daleka i nie można ich zbierać, ponieważ są pod ścisłą ochroną. Ich godnym zastępstwem są kurki, które można zbierać od wczesnego lata.

Gdzie na grzyby wybierają się prawdziwi grzybiarze? Pierwszą wskazówkę stanowi mikoryza, czyli połączenie konkretnych gatunków grzybów z określonymi drzewami. Przykładowo borowiki można najczęściej zobaczyć w korzeniach dębów, buków lub pod sosnami.

Za to podgrzybek woli rosnąć w sąsiedztwie sosny zwyczajnej i świerku. Maślaki również preferują drzewa iglaste – głównie sosnę i modrzew. W lasach brzozowych można z kolei spotkać koźlarze, a na rydze najlepiej wybrać się do lasu świerkowego. Kanie wolą za to łąki, polany czy nawet trawiaste pobocza dróg.

Jak rozpoznać czy grzyb jest trujący?

Niestety każdego roku w sezonie grzybowym wiele osób trafia do szpitala z zatruciem pokarmowym właśnie po ich zjedzeniu. Warto stosować się do jednego zalecenia: jeśli się wahamy, czy grzyb jest dobry, czy trujący, należy go odrzucić.

Najlepiej jest też unikać zbierania grzybów blaszkowatych, ponieważ zatrucie nimi może doprowadzić do niewydolności organizmu i problemów z wątrobą. Przy zatruciu grzybami rurkowatymi grożą nam jedynie zaburzenia pokarmowe, które nie jest są tak groźne w skutkach.

Gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, warto grzyby poddać ocenie osoby, która się na nich zna. Zawsze też można zabrać ze sobą do lasu atlas grzybów, który często jest dodawany w formie gazetki do popularnych czasopism. Nie musimy więc ze sobą nosić dużej książki, a jedynie wygodną w użytku broszurkę.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...