Każda osoba ma jakieś suplementy diety w domu. Tylko w zeszłym roku wydaliśmy na nie i leki bez recepty ponad 13 miliardów złotych! Kupujemy te produkty, ponieważ są reklamowane jako super zdrowe i działające choćby na nasze kompleksy. Ponadto wiele osób chce się zdrowo odżywiać, a przecież suplementy mają witaminy i minerały, które są nam potrzebne.
Jak wybrać produkty, które przyniosą nam korzyść?
Przede wszystkim suplementy diety trzeba kupować z głową. Najczęściej wybieramy preparaty witaminowo-mineralne, które mają w składzie magnez, witaminy A, E, C czy D3. Kolejno stawiamy na pielęgnację skóry, włosów i paznokci, czyli produkty z cynkiem i biotyną. Wiele osób kupuje też środki wspierające pracę układu trawiennego oraz wspomagające odchudzanie. Popularne są do tego produkty, które mają wzmacniać odporność.
Co tak naprawdę powinniśmy kupić dla swojego zdrowia? Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego i zrobienia badań, w których oznaczony zostanie poziom witamin oraz minerałów w naszej krwi. Dzięki temu zobaczymy dokładnie, czego nasz organizm potrzebuje, a czegoś być może mamy za dużo. Warto pamiętać, że nie tylko niedobory są groźne, ale i nadmiar pewnych składników może sprawiać, że zaczniemy chorować lub skarżyć się na różne dolegliwości.
Ponadto, wybierając suplementy, warto kierować się badaniami klinicznymi. Najlepiej przebadane są choćby witamina D, kwas foliowy, wapno czy kwasy tłuszczowe Omega-3. O ile to możliwe, wybierajmy też produkt o statusie leku, a nie suplementu diety. Leki są o wiele ściślej kontrolowane, co daje gwarancję, że stężenie materiału w produkcie aż do końca jego daty ważności będzie takie samo.
Jeśli nie chcemy iść do lekarza, wykonywać badania lub też po prostu mamy klasyczne, oczywiste objawy niedoboru np. magnezu, można wybrać się od razu do apteki. Farmaceuta również może nam doradzić, co będzie dla nas dobre. Nie warto jednak kupować takich produktów bez wcześniejszego poczytania o nich czy konsultacji. Ponadto, jeśli jesteśmy na diecie, mamy alergie czy przyjmujemy stale konkretne leki, wskazane będzie jednak skonsultować się z lekarzem przed zakupieniem i zastosowaniem jakiegoś dodatkowego środka.
Dlaczego suplementy nie działają?
Może się zdarzyć, że przyjmujemy suplementy diety regularnie, ale nie zauważamy ich działania. Jeśli wcześniej nie robiliśmy badań i nie mamy punktu odniesienia, nie będziemy wiedzieli, czy suplementacja w ogóle przynosi efekty. Ponadto uzupełnianie brakujących składników odżywczych może trwać nawet miesiące. Dlatego nie spodziewajmy się, że już po tygodniu przyjmowania witamin będzie lepiej. Często potrzeba co najmniej miesiąca, a nie rzadko i kilku, aby poczuć różnicę.
Warto też wiedzieć, że suplementy diety to ekstrakty i twory chemiczne, które nie działają tak dobrze jak żywe rośliny, z których zostały one wyprodukowane. Na każdym suplemencie jest informacja o tym, że nie może być on traktowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Dzieje się tak, ponieważ suplement nie zastąpi składników odżywczych w jedzeniu, jedynie może naśladować ich działanie.
Ważne jest też, jak zażywamy wybrane suplementy. Przykładowo witaminę D3 należy przyjmować z tłuszczem, podczas gdy wiele sprzedawanych z nią produktów jest w zwykłych tabletkach czy wodnych kroplach, a na opakowaniu nie znajduje się informacja o zalecanym podawaniu.
Dlatego, mimo że suplementy, to świetny sposób na podniesienie ilości witamin czy minerałów w organizmie, to nie będą bardziej skuteczne niż prawidłowa dieta. Gdy będziemy jeść warzywa i owoce oraz ryby morskie czy mięso (lub produkty wysokobiałkowe pochodzenia roślinnego), w naszej diecie nie będzie niedoborów, które musielibyśmy suplementować.