fbpx asd
piątek, 3 stycznia, 2025
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDZIECKOFerie w Polsce – gdzie warto pojechać?

Ferie w Polsce – gdzie warto pojechać?

-

W okresie ferii zimowych wielu rodziców bierze urlop, aby choć tydzień spędzić z dziećmi. Zimowe wakacje mogą być równie radosne i ciekawe, jak te w środku lata. Jednak nie zawsze trzeba planować daleki wyjazd. Z powodzeniem znajdzie się wiele miejsc w Polsce, które zapewnią doskonałe zimowe atrakcje.

Większość osób planuje ferie w górach, ponieważ zimą spodziewają się tam śniegu. Niestety w tym roku tylko w miejscowościach leżących u szczytu wysokich gór można korzystać z białego puchu. Reszta Polski niestety cieszy się prawie wiosenną pogodą. Oznacza to, że warto wziąć pod uwagę ferie nad morzem bądź na Mazurach. Łagodna pogoda sprzyja wypoczynkowymi w tych rejonach.

Wybierając miejsce na ostatnią chwilę, dobrze jest sprawdzić nie tylko cenę za spędzenie ferii w danym ośrodku, ale też atrakcje przewidziane dla dzieci na wypadek braku śniegu. Z powodzeniem można też obecnie sprawdzić stan stoków narciarskich przez kamerki.

Kiedy wypadają ferie?

Część województw już zaczęła ferie. Jednak dla większości zimowa przerwa w nauce dopiero nadejdzie. Dzięki temu w górach czy nad morzem nie będzie na raz dużego natłoku turystów.

Dla poszczególnych województw terminy ferii ustalono na:

13-26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,

20 stycznia – 2 lutego 2020 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie,

27 stycznia – 9 lutego 2020 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,

10-23 lutego 2020 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Jak znaleźć ciekawe miejsce na ostatnią chwilę?

W styczniu może być już trudniej znaleźć odpowiednie i tanie miejsca noclegowe. Można jednak skorzystać z ofert biur podróży, które przygotowały specjalne propozycje wyjazdów dla całych rodzin lub oferty zimowych kolonii dzieci, pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.

Z roku na rok coraz więcej osób poszukuje jednak hoteli i atrakcji turystycznych samodzielnie. Warto w takim wypadku przejrzeć dostępne noclegi nie tylko na Trivago, ale też na portalach Booking czy Agoda, które umożliwiają znalezienie zarówno hotelu, jak i apartamentów turystycznych, stanowiących wygodniejszą opcję dla rodzin z dziećmi.

Również portal Airbnb pozwala na wynajęcie domu czy całego mieszkania. Oferta tu jest bardzo różnorodna i możemy w niej znaleźć zarówno uroczą chatę w górach, jak i piękne mieszkanie z widokiem na morze. Nie można też zapominać o portalu Nocowanie, ponieważ na nim prezentowane są świetne miejscówki od właścicieli mniejszych pensjonatów, czy nawet pojedynczych pokoi na wynajem. Takie miejsca też mogą być bardzo dobrze zlokalizowane i wyposażone, przez co zagwarantują udany urlop z dziećmi.

Gdzie warto wybrać się na ferie?

 Większość osób wybiera wyjazd w góry. W tej opcji w zasadzie mamy trzy popularne kierunki: Beskidy, Karkonosze i Tatry. Te pierwsze kojarzą nam się głównie z poszukiwaniem ciszy i spokoju. I taki właśnie będzie urlop w tych górach. Oczywiście można znaleźć tu wiele miejsc do uprawiania sportów zimowych, zatem przy dobrej pogodzie dawka ruchu i sportu będzie zapewniona. W Beskidach powstało wiele ośrodków przygotowanych na przyjęcie gości z dziećmi, wobec czego wygód też nam nie zabraknie.

Karkonosze

Z kolei Karkonosze są dobrym wyborem nie tylko, gdy chcemy poszusować na nartach w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy leżącym za górą – Harrachovie. Można wybrać się tu również na wycieczkę kulturalno-edukacyjną. Dolny Śląsk znany jest jako kraina zamków i pałaców. Gdy pogoda nie sprzyja lub jest za ciepło na narty, można wybrać się na zwiedzanie rejonu.

Najbardziej okazałe budowle to Zamek Czocha położony przy pięknym jeziorze, który można zwiedzać również w środku. Następnie warto poznać Pałac Wojanów stanowiący wyjątkowe tło rodzinnych zdjęć i, co ciekawe, będący również obiektem noclegowym i restauracją. Pałac na Wodzie w Staniszowie wybudowany w XVIII wieku z powodzeniem uzupełni lekcje historii, jak i może posłużyć za urokliwe tło rodzinnej sesji zdjęciowej. W Karkonoszach znajduje się też wiele starych hut i kopalni. Niektóre z nich można zwiedzać, co dla dzieci może być fascynującym przeżyciem.

Tatry

Z kolei, jak Tatry, to Zakopane. Jednak noclegi warto znaleźć w okolicznych miasteczkach, ponieważ tam mamy większe szanse na zarezerwowanie dogodnego miejsca w rozsądnej cenie o tej porze sezonu. Ponadto wiele stoków i wyciągów narciarskich położonych jest właśnie w pobliskich miasteczkach.

Do Zakopanego warto się wybrać, aby przejść się Krupówkami, czy zobaczyć Wielką Krokiew, na której już w dniach 24–26 stycznia odbędą się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kiedy na obiekcie ma żadnych zawodów, można wejść na jego teren aż na samą górę, aby podziwiać panoramę okolicy. Także z Gubałówki, na którą da się wjechać kolejką torową, dzięki czemu możliwe jest dotarcie na ten szczyt nawet z bardzo małymi dziećmi, będzie piękny widok. Oczywiście nie można zapomnieć o odwiedzeniu Morskiego Oka zimową porą, ponieważ to miejsce wygląda wtedy niesamowicie.

 

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na ostateczne koszty zakupu mieszkania, ale w pewnych sytuacjach nabywca może zostać z tego obowiązku zwolniony....

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...