fbpx
poniedziałek, 3 października, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMDom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

-

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać o ekologię, ale i potrzeba mieszkania w autonomicznym domu. Ponadto posiadanie domu, który sam jest w stanie zaopatrzyć nas w ogrzewanie, ciepłą wodę i prąd, jest obecnie bardzo potrzebne. Choćby zimą w wielu miastach notowane są braki w dostawie energii elektrycznej z sieci. Także cena opału stałego z miesiąca na miesiąc rośnie. A to zdecydowanie może wpłynąć na koszty eksploatacji domu. Dlaczego by nie wybudować domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny – co to znaczy?

Tego rodzaju konstrukcje opierają się o technologię, która ogranicza koszty eksploatacyjne budynku. Muszą spełniać szereg norm, aby być uznane za taki obiekt. Co daje stosowanie się do tych norm? Dla lepszego porównania można zobrazować to ilością energii pobieranej do ogrzania mieszkania. Przykładowo domy tradycyjne zużywają nawet do 150 kWh/m kw. Z kolei przez wyśrubowane normy, domy energooszczędne zużywają do 40 kWh/m kw. Czyli co najmniej 3 razy mniej! Mniejszy ubytek ciepła daje nam też niższe koszty ogrzewania. A ponieważ potrzeba mniej energii do ogrzania takiego budynku, można go nazwać energooszczędnym.

Zalety domów energooszczędnych

Każdy projekt domu ma swoje wady i zalety. Domy energooszczędne mogą mieć różną konstrukcję. Dostępne są projekty domów parterowych, jak i wielokondygnacyjnych. Także rozkład pomieszczeń może być zaletą lub wadą jakiegoś projektu. Jednak przy tym rodzaju budownictwa skupiamy się na jego energetycznych potrzebach i obniżeniu kosztów zamieszkania w późniejszym okresie. Co więc można uznać za zalety takiego budynku?

Najważniejszą zaletą jest samo niskie zużycie energii. Mniejszy ubytek ciepła to mniej zużytej energii do ogrzania obiektu. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale i dla środowiska naturalnego. Niższe koszty ogrzewania w dobie rosnących cen paliwa też są naprawdę dużą korzyścią. Już po pierwszym sezonie grzewczym można zobaczyć realną różnicę w kosztach między ogrzewaniem domu energooszczędnego a budynku tradycyjnego.

Istnieją też zalety konstrukcyjne. Takie obiekty muszą spełniać wysokie normy. Co za tym idzie, muszą mieć doskonałą izolację. Nie ma w nich miejsca na szczeliny, przez które mogłoby się dostawać zimno czy nawet wilgoć. A więc dzięki nowoczesnej technologii izolacji mamy pewność, że dom będzie wolny od ryzyka powstania problemu wilgoci. Czyli będzie bezpieczny i zdrowy.

Nowoczesne budynki mają też większą wartość rynkową niż budownictwo tradycyjne. Co prawda koszt ich budowy jest wyższy, ale po wykończeniu są one warte więcej niż porównywalne wielkością i standardem obiekty budowane według tradycyjnych norm.

Czy takie domy mają wady?

Niestety możemy wymienić też kilka wad takich projektów. Ale nie są one przeważające nad zaletami! Po prostu wykonanie takiego projektu jest bardziej skomplikowane niż typowego budynku. A zatem należy zatrudnić firmę budowlaną, która ma doświadczenie w stawianiu domów energooszczędnych. Wzrastają też koszty budowy. Trzeba użyć stosowanych materiałów, które spełniają określone w projekcie normy. Także sama technologia ogrzewania może być kosztowną inwestycją.

Projekty domów energooszczędnych mają też prostą formę. Jeśli marzy nam się mały pałac, ale zależy nam też na tanim w utrzymaniu i ciepłym domu, możemy być zaskoczeni. Niestety nie zawsze da się połączyć nasze oczekiwania z technologią budowy takiego obiektu.

Jaki projekt wybrać?

Obecnie najbardziej popularne projekty to domy z poddaszem użytkowym lub domy parterowe. Najczęściej wybierane są też obiekty o powierzchni użytkowej 100 – 130 metrów kwadratowych. Nie są zbyt duże, ale są na tyle wielkie, że pomieszczą kilkuosobową rodzinę w komfortowych warunkach. Nawet w tak – zdawałoby się – niewielkich domach można zaaranżować 3 – 4 sypialnie. Dlatego nie sama wielkość domu ma znaczenie, ale układ pomieszczeń.

Standardem jest wybranie domu z takim układem, aby każdy domownik miał własną sypialnię. Coraz częściej szukamy też domów z dodatkowymi pomieszczeniami, które można zaaranżować na pokoje gościnne lub domowe biuro. Popularne jest też tworzenie otwartej przestrzeni dziennej, w której skład wchodzą kuchnia, jadalnia i salon. A co z garażem? Nie da się ukryć, że bardziej opłacalna jest budowa domu z garażem jako integralną częścią budynku. Bardzo rzadko wybierane są garaże stojące osobno. Choć tu warto znać warunki zabudowy, aby wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy...

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby,...