fbpx
środa, 3 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMDom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

-

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub domów pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać o ekologię, ale i zapotrzebowanie na rynku nieruchomości. Ponadto posiadanie domu, który sam jest w stanie zaopatrzyć nas w ogrzewanie, ciepłą wodę i prąd, jest obecnie bardzo potrzebne. Choćby zimą w wielu miastach notowane są braki w dostawie energii elektrycznej z sieci, a zapotrzebowanie na energię przecież jest ciągłe. Także cena opału stałego z miesiąca na miesiąc rośnie. A to zdecydowanie może wpłynąć na koszty eksploatacji domu. Stojąc przed planami budowy własnego domu, warto się zastanowić czy od razu nie postawić na autonomię i energooszczędność. Co warto wiedzieć o takich budynkach wybierając projekt?

Czym jest budownictwo energooszczędne?

Tego rodzaju konstrukcje opierają się o technologię, która ogranicza koszty eksploatacyjne budynku. Są również wyposażone w odnawialne źródło energii, z którego można pozyskiwać energię elektryczną, jak i energię cieplną. Mogą być wyposażone np. w pompę ciepła, system grzewczy oparty na rekuperacji czy panele fotowoltaiczne.

Muszą również spełniać szereg norm, aby być uznane za taki obiekt. Co daje stosowanie się do tych norm? Dla lepszego porównania można zobrazować to ilością energii pobieranej do ogrzania mieszkania. Przykładowo domy tradycyjne zużywają nawet do 150 kWh/m kw. Z kolei przez wyśrubowane normy, domy energooszczędne zużywają do 40 kWh/m kw. Czyli zapotrzebowanie domu energooszczędnego jest co najmniej 3 razy mniejsze niż tradycyjnego budynku! Mniejszy ubytek ciepła daje nam też niższe koszty ogrzewania. A ponieważ potrzeba mniej energii do ogrzania takiego budynku, można go nazwać energooszczędnym.

Dom, który nie dopuszcza do straty ciepła

Każdy projekt domu ma swoje wady i zalety. Tutaj ważna jest między innymi bryła budynku. Odpadają duże przeszklenia, które po prostu przyczyniają się do uciekania ciepła. Ale mimo to można znaleźć odpowiedni układ pomieszczeń czy front, który nam się naprawdę podoba. Przegrody zewnętrzne czy usytuowanie frontu względem stron świata mogą być zaprojektowane tak, aby nam się podobało i wciąż zapewniało to, że budynek jest energooszczędny.

Dostępne są projekty domów parterowych, jak i wielokondygnacyjnych. Także rozkład pomieszczeń może być zaletą lub wadą jakiegoś projektu. Jednak przy tym rodzaju budownictwa skupiamy się na jego energetycznych potrzebach i obniżeniu kosztów zamieszkania w późniejszym okresie. Co więc można uznać za zalety takiego budynku?

Zalety budowy domu energooszczędnego

Najważniejszą zaletą jest samo niskie zużycie energii. Mniejszy ubytek ciepła to mniej zużytej energii do ogrzania obiektu. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale i dla środowiska naturalnego. Zastosowanie mostków termicznych, zapobieganie przenikania ciepła na zewnątrz czy zamontowane kolektory słoneczne do podgrzewania wody nam dają niskie rachunki, ale też pośrednio chronią środowisko naturalne przed nadmierną eksploatacją.

Najważniejsze dla wielu osób są jednak oszczędności na późniejszych rachunkach. Niższe koszty ogrzewania w dobie rosnących cen paliwa też są naprawdę dużą korzyścią. Już po pierwszym sezonie grzewczym można zobaczyć realną różnicę w kosztach między ogrzewaniem domu energooszczędnego a budynku tradycyjnego. Kiedy dom jest energooszczędny nie ucieka nam już wyprodukowane ciepło, ale też samo zapotrzebowanie budynku na energię jest mniejsze. Dlatego zużywamy mniej paliw, co jest przyjazne dla środowiska i dla naszej kieszeni.

Istnieją też zalety konstrukcyjne. Takie obiekty muszą spełniać wysokie normy. Co za tym idzie, muszą mieć doskonałą izolację. Nie ma w nich miejsca na szczeliny, przez które mogłoby się dostawać zimno czy nawet wilgoć. A więc dzięki nowoczesnej technologii izolacji mamy pewność, że dom będzie wolny od ryzyka powstania problemu wilgoci. Czyli będzie bezpieczny i zdrowy. Materiały budowlane użyte do wybudowania prawdziwie energooszczędnego domu muszą być wysokiej jakości. Dlatego można również liczyć na to, budynek będzie miał bardzo trwałą konstrukcję.

Nowoczesne budynki mają też większą wartość rynkową niż budownictwo tradycyjne. Co prawda koszt ich budowy jest wyższy, ale po wykończeniu są one warte więcej niż porównywalne wielkością i standardem obiekty budowane według tradycyjnych norm. Niskie zapotrzebowanie energii jest świetną kartą przetargową.

Czy budowa domu energooszczędnego ma wady?

Niestety możemy wymienić też kilka wad takich projektów obejmujących domy energooszczędne i pasywne. Ale nie są one przeważające nad zaletami! Po prostu wykonanie takiego projektu jest bardziej skomplikowane niż typowego budynku. A zatem należy zatrudnić firmę budowlaną, która ma doświadczenie w stawianiu domów energooszczędnych. Wzrastają też koszty budowy. Trzeba użyć stosowanych materiałów, które spełniają określone w projekcie normy. Także sama technologia ogrzewania może być kosztowną inwestycją.

Projekty domów energooszczędnych mają też prostą formę. A wszystkie ramy i oszklenia muszą mieć specjalną izolację. Zwykle też największe okna są usytuowane od strony południowej, aby wpadało przez nie jak najwięcej światła. Także sam dach powinien mieć jak najmniej spadków czy różnych stopni. Projekt domu pasywnego również będzie prosty, ale wcale nie oznacza to, że będzie brzydki! Będzie miał raczej bardzo prostą i estetyczną formę, która spełnia warunki techniczne nowoczesnego budownictwa.

Jeśli marzy nam się mały pałac, ale zależy nam też na tanim w utrzymaniu i ciepłym domu, możemy być zaskoczeni. Niestety nie zawsze da się połączyć nasze oczekiwania z technologią budowy takiego obiektu. A zapotrzebowanie na ciepło będzie również większe, niż mówią o tym normy.

Jaki projekt domu energooszczędnego wybrać?

Domy energooszczędne oraz pasywne mają naprawdę duże wzięcie. Obecnie najbardziej popularne projekty to domy z poddaszem użytkowym lub domy parterowe. Muszą one też pomieścić systemy wspomagające energooszczędność domu jak np. montaż paneli fotowoltaicznych. Najczęściej wybierane są też obiekty o powierzchni użytkowej 100 – 130 metrów kwadratowych. Nie są zbyt duże, ale są na tyle wielkie, że pomieszczą kilkuosobową rodzinę w komfortowych warunkach. Nawet w tak – zdawałoby się – niewielkich domach można zaaranżować 3 – 4 sypialnie. Dlatego nie sama wielkość domu ma znaczenie, ale układ pomieszczeń.

Standardem jest wybranie domu z takim układem, aby każdy domownik miał własną sypialnię. Coraz częściej szukamy też domów z dodatkowymi pomieszczeniami, które można zaaranżować na pokoje gościnne lub domowe biuro. Popularne jest też tworzenie otwartej przestrzeni dziennej, w której skład wchodzą kuchnia, jadalnia i salon.

A co z garażem? Nie da się ukryć, że bardziej opłacalna jest budowa domu z garażem jako integralną częścią budynku. Bardzo rzadko wybierane są garaże stojące osobno. Zmniejszają one zapotrzebowanie budynku na ciepło, ponieważ po prostu ich nie ogrzewamy. Choć tu warto znać warunki zabudowy, aby wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...