fbpx
poniedziałek, 3 października, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMCzy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

-

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu. A co z mieszkaniami z rynku pierwotnego? Tutaj też w większości przypadków otrzymamy mieszkanie, które trzeba samodzielnie wykończyć. Jednak wciąż chętniej wybieramy mieszkanie z rynku wtórnego i je remontujemy. Ale czy to się opłaca?

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Po pierwsze mieszkania, które miały już lokatora, wcale nie muszą być stare! Sprzedawane są również lokale, które mają zaledwie kilka lat i są już z tzw. energooszczędnego budownictwa. Aczkolwiek nie da się ukryć, że to mieszkania w budynkach kilkunasto – kilkudziesięcioletnich mają bardziej atrakcyjne ceny. Zanim zaczniemy się zastanawiać, gdzie leży haczyk, dobrze jest wiedzieć, jakie zalety ma rynek wtórny.

Przede wszystkim w samym centrum miasta próżno szukać nowych lokali. Większość budynków ma już swoje lata. Dlatego jeśli interesuje nas mieszkanie w samym środku miasta, niejako musimy się pogodzić z tym, że będzie to stare budownictwo. Starsze budynki, a nieraz i wiekowe kamienice mogą mieć swój klimat. Nawet nieruchomości budowane w PRL-u mają to coś i drzemie w nich potencjał. Kupując z drugiej ręki, możemy trafić na śliczny budynek, w którym ukryte jest mieszkanie na sprzedaż.

Sporo osób ogląda mieszkania z drugiej ręki ze względu na ich cenę. Część z nich ma o wiele niższą cenę niż mieszkanie tej samej wielkości w podobnej okolicy od dewelopera. Warto też pamiętać, że choć mieszkania będą wymagać wkładu, aby je wyremontować, to po pracach renowacyjnych, ich wartość wzrasta. Można więc powiedzieć, że w zależności od tego, jak odnowimy mieszkanie, możemy sprawić, że jego wartość znacznie podskoczy. I jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli je sprzedać, nawet możemy na tym zarobić.

Czy czeka nas remont, który nigdy się nie kończy?

W starych mieszkaniach można odkryć zaskakujące mankamenty – zaczynając od krzywych ścian, a kończąc na rurach znikąd. Trzeba być przygotowanym, że nawet oglądając mieszkanie przed zakupem z fachowcem, wciąż możemy nie znaleźć wszystkich elementów do naprawy i przerobienia na nowoczesną wersję. Dopiero gdy zaczniemy sam remont, zobaczymy, ile pracy nas czeka i ile będzie to kosztować.

Można jednak podzielić mieszkania używane na dwa typy: lokal wymagający odświeżenia, aby dopasować go do naszego gustu, oraz mieszkanie do kapitalnego remontu. Nie zawsze więc czeka na nas wielomiesięczny remont. Czasami prace potrwają kilka tygodni, a my i tak będziemy zadowoleni z efektu. Podczas oglądania mieszkania przed zakupem warto jednak dowiedzieć się o lokalu jak najwięcej. A nawet zajrzeć w każdy jego zakamarek.

Jak sprawdzić, ile będzie kosztował remont?

Mieszkania oznaczone jako do remontu mają niższe ceny. Ale czy na tyle niskie, żeby opłacało się je kupić? Nad tym trzeba się dobrze zastanowić. Być może oglądamy dwa mieszkania, a różnica w cenie wcale nie jest duża. I co wtedy? Koszt remontu zależy od wielu rzeczy. Jeśli zatrudnimy fachowca, który z nami pójdzie oglądać mieszkanie, może on odnotować wiele rzeczy wymagających naprawy i szacunkowo powiedzieć nam, ile wydamy na remont. Jednak wciąż będzie to tylko szacunek. Ostateczne koszty remontu poznamy, gdy już go zakończymy.

Można jednak posilić się kalkulacjami, które podają osoby, jakie kupiły mieszkanie do remontu. Okazuje się, że w zależności od materiałów i standardu wykończenia, sam remont może kosztować 1-2 tysiące złotych od metra kwadratowego mieszkania! Zatem za gruntowny remont 50-metrowego mieszkanka zapłacimy nawet 50 tysięcy złotych! Oczywiście wybierając tańsze materiały czy choćby przeprowadzając się z meblami do nowego mieszkania, sporo zaoszczędzimy. Jednakże należy liczyć się z tym, że sam remont pochłonie ogromną część budżetu. Czy mimo to się opłaca?

Czy taka inwestycja się opłaca?

Gdy bierzemy pod uwagę jedynie koszty, dobrze jest porównać ceny mieszkań do remontu i po remoncie w tej samej okolicy. Być może za 20 tysięcy więcej znajdziemy mieszkanie po remoncie, które wystarczy przemalować. A może różnica między lokalami wynosi aż 80 tysięcy? Do kosztu zakupu mieszkania trzeba dodać szacunkowy koszt remontu. Najlepiej zaokrąglić go w górę. Wtedy możemy dopiero zobaczyć, jak atrakcyjna jest to propozycja.

A co z innymi aspektami? Lokalizacja też jest bardzo ważna. W centrum miasta możemy mieć problem ze znalezieniem wspaniałego mieszkania. Mając do wyboru lokal do remontu lub lokalizację gdzieś na obrzeżach, większość osób zdecyduje się na remont. Jego zaletą jest też to, że wtedy mieszkanie będzie wyglądało idealnie tak, jak chcemy, co również jest przekonującym argumentem.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy...

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby,...