fbpx asd
wtorek, 15 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻEDodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wakacje – czy warto kupić?

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wakacje – czy warto kupić?

-

Myśląc o wczasach z reguły bardziej przejmujemy się zarezerwowaniem dobrego hotelu blisko plaży czy w centrum miasta niż obawą o swoje zdrowie. Oczywiście osoby podróżujące do krajów wyższego ryzyka, na przykład tropikalnych, muszą zrobić szczepienia i wykupić ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem. Natomiast wybierając się do krajów europejskich, często uznajemy, że ubezpieczenie nie jest nam potrzebne. Niestety nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć, nawet na najlepiej zaplanowanych wczasach.

Ubezpieczenie zdrowotne 

Najwięcej osób, jeśli już kupuje dodatkowe ubezpieczenie, wybiera ubezpieczenie zdrowotne. Zwłaszcza na wyjazd za granicę, do krajów spoza Unii Europejskiej gdzie karta EKUZ nie zadziała w razie potrzeby.

Jeśli najbardziej zniechęcają nas koszty takiej polisy, to warto wiedzieć, że ceny zaczynają się już od kilku złotych za dzień. Mając dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne można liczyć na pomoc lekarzy we współpracujących z ubezpieczycielem placówkach.

W zależności od tego co obejmuje polisa, można otrzymać podstawową opiekę medyczną, jak i zrobić specjalistyczne badania, w wypadku bardziej poważnych urazów. Bardzo ważne jest to, że takie ubezpieczenie podróżne obejmuje też koszt transportu do kraju, gdyby pacjent nie był w stanie wrócić na własną rękę, ze względu na stan zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że zwyczajne ubezpieczenie na wyjazd nie zadziała, w przypadku, gdy uprawialiśmy sporty ekstremalne i w ich wyniku trafiliśmy do szpitala. Obejmują one świadczenia w sytuacjach takich jak nagłe bóle, złamanie nogi czy nawet stłuczka samochodowa. Koniecznie warto kupić też polisę OC. W razie, gdybyśmy spowodowali przykry wypadek i ktoś inny odniósł szkodę, pokryje ona koszty leczenia czy odszkodowania, dla takiej osoby.

Przed czym chroni ubezpieczenie bagażu?

Wiele osób kupuje dodatkowe ubezpieczenie na bagaż. Wbrew pozorom nie będzie on jednak chroniony w każdej sytuacji. Często jest to osobna polisa, którą można kupić, ale nie jest obowiązkowa. Mimo to warto ją mieć, choćby dla spokoju sumienia. Na wakacjach może się wiele zdarzyć i nie warto martwić się jeszcze o bagaż.

Żeby sprawdzić co dokładnie obejmuje dodatkowe ubezpieczenie bagażu trzeba zapoznać się z OWU. Każda polisa udostępnia warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Za bagaż zwykle uznaje się: walizki, torby, plecaki, kufry czy nesesery i ich zawartość. Zwykle jest to odzież, obuwie, kosmetyki, książki czy inne przedmioty będące własnością ubezpieczonego.

Samo ubezpieczenie chroni od trzech wypadków: zgubienia lub zniszczenia w czasie transportu oraz kradzieży. Jednakże nie w każdej sytuacji dojdzie do wypłaty odszkodowania, ponieważ to my mamy obowiązek pilnować i chronić swojego bagażu. Tylko w przypadku gdy bagaż był w przechowalni, indywidualnym pomieszczeniu bagażowym, zamkniętym bagażniku samochodu czy innego środka transportu lub w zamkniętym pokoju hotelowym, a został ukradziony, można liczyć na reakcję ubezpieczyciela.

W czasie klęski żywiołowej, gdy bagaż ulegnie zniszczeniu czy też, gdy przyleci na miejsce z opóźnieniem, również można domagać się odszkodowania. Mimo, że nie są to sytuacje, z którymi chcemy się liczyć, warto dla spokojnych wakacji mieć wykupione tego typu ubezpieczenie.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...