fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaSPORTJak schudnąć ćwicząc w domu?

Jak schudnąć ćwicząc w domu?

-

Niestety z roku na rok przybywa w Polsce osób z nadwagą. Oprócz tego są też tacy, którzy po prostu mają kompleksy z powodu nadmiaru kilogramów. Można nie być otyłym, a i tak mieć problemy ze zdrowiem wynikające z przyrostu wagi, i ilości odkładającej się tkanki tłuszczowej np. wokół narządów wewnętrznych.

Wbrew pozorom nawet szczupłe osoby mogą mieć wysoki poziom cholesterolu. Dlatego warto trzymać wagę po pierwsze dla zdrowia, a po drugie dla większego komfortu. Jak zatem ćwiczyć w domu, żeby schudnąć?

Dieta czy ćwiczenia?

Od lat trwają spory co jest ważniejsze: odpowiednia dieta czy wysiłek fizyczny? Jednak, aby zauważyć spadek wagi trzeba spożywać około 300-400 kcal mniej niż normalnie wynosi nasze zapotrzebowanie kalorycznie.

Jednak zamiast redukować kalorie w diecie, trzeba je mądrze rozłożyć na zdrowe posiłki, bogate w białko, czyli budulec mięśni. Jeśli podaż tego składnika będzie niewystarczająca, zamiast spalać tłuszcz, zmniejszymy masę mięśniową, a na pewno nie o to nam chodzi. Warto więc jeść 3-5 posiłków dziennie, które są bogate w różnego rodzaju składniki budulcowe, witaminy i sole mineralne. Dzięki temu organizm będzie zdrowszy, silniejszy, a ćwiczenia w końcu przyniosą efekty.

Czy ćwiczenia w domu są skuteczne?

Pojawia się też wiele opinii, że ćwiczenia odchudzające w domu nie są efektywne. Aczkolwiek to nie do końca prawda. Można wyznaczyć sobie świetny plan treningowy w domu, który spełni nasze potrzeby i pozwoli nam schudnąć. Wcale nie potrzebujemy do tego celu specjalistycznego sprzętu. Zamiast kupować hantle, można np. wziąć pełne butelki wody mineralnej. Za matę do ćwiczeń może służyć koc. W tą ostatnią jednak warto zainwestować ponieważ ma powłokę antypoślizgową, co jest istotne przy części ćwiczeń.

Cardio

Ćwiczenia na spalanie tłuszczu w domu, to przede wszystkim tak zwane cardio. Najpierw trzeba wykonać rozgrzewkę, choćby taką, jakiej uczyli nas na lekcjach w-f albo też znajdując film instruktażowy w Internecie. Po rozciągnięciu i rozgrzaniu ciała można zacząć właściwy trening. Takie ćwiczenia wykonuje się szybko i intensywnie. Dlatego po kilku minutach poczujemy zmęczenie. Nie warto się jednak poddawać. Nawet pół godziny dziennie wystarczy, aby pobudzić ciało do działania.

Fitness

Drugą bardzo popularną formą ćwiczeń są ćwiczenia fitness w domu dla początkujących. Fitness to ogólna kategoria ćwiczeń, które mogą mieć różne natężenie, ale są na tyle łatwe, że można wykonać je samodzielnie i co ważniejsze również w domu. Regularnie ćwiczenia, każdej lub wybranej partii działa, to podstawa fitnessu.

Zwykle są to ćwiczenia mające na celu poprawienie wyglądu całej sylwetki, choć można też znaleźć konkretne ćwiczenia na wyszczuplenie brzucha czy ud.

Tabata

Tabata, to kolejne ćwiczenia na odchudzanie, które mają na celu przyspieszenie metabolizmu. Wystarczy intensywnie ćwiczyć przez 10 minut, aby jeszcze przez wiele godzin odczuwać efekty. Jednak ten rodzaj ruchu nie jest polecany dla początkujących.

Ponadto są to ćwiczenia bardziej wymagające, więc warto postarać się o dobrą kondycję. Tabatą można kończyć serię ćwiczeń, ale nie trzeba jej robić codziennie. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, aby zobaczyć pierwsze efekty nawet po miesiącu ćwiczeń.

Nawet najbardziej leniwe osoby mogą zacząć się ruszać. Przygotowano nawet ćwiczenia na spalanie tłuszczu podczas leżenia na kanapie! Wystarczy tylko wygodnie się ułożyć i ruszać nogami, aby napinać mięśnie brzucha czy ud. W ten sposób też można trochę schudnąć, choć będzie to proces zdecydowanie wolniejszy niż regularne cardio.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...