fbpx

Co zrobić, gdy dziecko ugryzie kleszcz?

Borelioza to jedna z chorób roznoszonych przez kleszcze. Aby jej zapobiec wystarczy trzymać się z daleka od miejsc, w których atakują kleszcze. W praktyce jest to jednak niemożliwe. Zwłaszcza mając dzieci. Warto z dziećmi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, a to oznacza trawniki, lasy, skwerki czy nawet łąki, w których czają się kleszcze. Oczywiście można używać produktów odstraszających te żyjątka i chroniących przed ugryzieniem. Mimo to kleszcz może nas ugryźć. Ugryzienie kleszcza może wyglądać niewinnie, ale nigdy nie można go bagatelizować, a zwłaszcza gdy ugryzie dziecko.

Jak usunąć kleszcza w domu?

Jak prawidłowo usunąć kleszcza to jedno z najczęściej googlowanych pytań w Internecie. Niestety krąży na ten temat wiele mitów. Jeśli nie mamy pewności jak usunąć kleszcza dziecku warto udać się do przychodni, aby zrobiła to pielęgniarka. Mimo to, z powodzeniem można zrobić to w domu.

Kleszcza wystarczy chwycić np. pęsetą jak najbliżej skóry i wyrwać. Po prostu pociągnąć do góry. Bez kręcenia! Bez ściskania kleszcz! W aptekach można kupić specjalne cążki do wykonania tej czynności. Jeśli będziemy kleszczem kręcić, to urwiemy mu nóżki, które zostaną w skórze, a potem trzeba będzie je usunąć nacinając skórę. Z kolei przyciskając odwłok, odda on do naszego ciała bakterie, przy czym może to być bateria boleriozy. Kleszcza trzeba wyciągnąć szybko – do 12 godzin od wbicia się w skórę.

Kleszcz wyrwany – i co dalej?

Objawy boleriozy nie pojawiają się od razu. Dziecko zawsze trzeba obserwować i sprawdzać czy nic się nie dzieje w miejscu ugryzienia kleszcza. Może być też tak, że nie zauważymy ugryzienia kleszcza, który wbije się na przykład we włosy. Po jakimś czasie kleszcze same odpadają, a nawet można je pomylić z pieprzykiem czy inną naroślą skórną. Najczęściej odczyn pojawia się w ciągu 24 godzin i ma on związek z ugryzieniem przez owada.

Widząc niepokojące objawy jak zaczerwienie w miejscu ugryzienia wartość iść do lekarza. W takim wypadku podaje się antybiotyk, ale w jednej dawce i tylko jednego dnia. Antybiotyki podaje się osobom, które były już ugryzione przez kleszcza lub kiedy w danym rejonie jest wysoka zachorowalność na boleriozę. Nie jest to środek profilaktyczny.

Kiedy trzeba zacząć się martwić?

Część rodziców przynosi do lekarza kleszcza domagając się badania kleszcza. Można w ten sposób dowiedzieć się czy był nosicielem chorób, w tym boleriozy. Natomiast jeśli nie mamy kleszcza do badania, a podejrzewamy, że coś się zaczyna dziać przez ukąszenie kleszcza, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Objawy boleriozy mogą pojawić się nawet po 14 dniach od ugryzienia. W miejscu ukąszenia pojawia się u 80-90% osób rumień o wielkości ponad 5 cm. Jednak dopiero po 2-3 tygodniach od ukąszenia można zrobić specjalistyczne badania krwi, ponieważ dopiero po tym czasie w organizmie wykształcą się przeciwciała, które będą znakiem obecności choroby. Wszystkie badania diagnostyczne zleca lekarz prowadzący, który może też odesłać do lekarza chorób wewnętrznych czy zakaźnych.

Badania można też zrobić, kiedy borykamy się z różnymi objawami chorobowymi o niewyjaśnionym podłożu. Bardzo wiele osób jest źle diagnozowanych, ponieważ nigdy nie było przebadanych pod kątem boleriozy chociażby.

image sources

  • co-zrobic-gdy-dziecko-ugryzie-kleszcz-1094072: Victoria Borodinova

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Twitter