fbpx

Żmija, kleszcz czy pszczoła. Ukąszenie – co robić?

Wakacje, to czas wielu aktywności na świeżym powietrzu, jednak poza porcją tlenu może nam się przydarzyć też bolesne ukąszenie żmii i owadów. Z ukąszeniami żmii spotykamy się tak często, jak z ukąszeniami owadów, dlatego tym bardziej musimy poznać zasady postępowania.

Żmija

Jeżeli spotykamy na swojej drodze wijącego się gada na samym początku musimy się zorientować czy to na pewno żmija, ponieważ bardzo do niej podobny jest zaskroniec, który jest całkowicie niegroźny. Oczywiście sam zaskroniec choć jest płazem, bardzo przypomina węża. Jeżeli taki drapieżnik nas ukąsi to poza bólem zauważymy zaczerwienienie i obrzęk. Pomimo trudności na samym początku musisz się uspokoić. Im szybsze bicie serca tym łatwiejsze rozprzestrzenianie się jadu po organizmie. Nie należy jadu usuwać na siłę, a już na pewno nie wysysać, co nie pomoże a tylko sprawi dodatkowy ból.  Ukąszoną kończę trzymaj w górze. Obłóż ranę lodem. Niezwłocznie udaje się do lekarza lub sanitariusza. Ukąszenie żmii nie powoduje śmierci, ale sam ja jest niebezpieczny dla dzieci, starszych i chorych

Kleszcze 

Spacer po lesie łatwo może się skończyć kleszczem. Na szczęście kleszcza można usunąć samemu i warto z tym nie czekać, ponieważ każda godzina z towarzystwem tego owada zwiększa ryzyko boreliozy lub odkleszczowego zapalenie mózgu. Kleszcza usuwamy stanowczo, ale delikatnie. Najlepiej chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć pionowo w górę. Należy na pewno unikać wykręcania, po którym główka czy inna część kleszcza często pozostaje w skórze. Pamiętajmy, że nie można kleszcza smarować masłem, tłuszczem czy spirytusem! Dusząc się, kleszcz może zwymiotować i zarazić chorobą.

Pszczoły, szerszenie i osy

Osy, pszczoły czy szerszenie wcale nie są takie groźne. Zdecydowana większość bliskich kontaktów z tymi owadami kończy się na zaczerwienieniu, obrzękach oraz swędzeniu. Niestety szczególna czujność wymaga jest w przypadku alergików i astmatyków oraz i osób chorych na serce. Wówczas w przypadku ukąszenia może pojawić się wstrząs anafilaktyczny, który wymaga niezwłocznej, specjalistycznej pomocy!

Komary

Czy komary mogą być groźne czy są tylko uciążliwe? Komary wyróżnia jedna podał cecha. Owady te mogą kąsać wielokrotnie! Na szczęście poza swędzeniem czy pieczeniem nic nam szczególnego nie grozi. Oczywiście słyszy się, że komary przenoszą choroby, ale warto wiedzieć, że przenoszą choroby tylko na zwierzęta i choć opisywano pojedyncze przypadki zarażenia malarią przez komary, które z Afryki dostały się przez samolot, nie ma czego się obawiać.

image sources

  • kleszcz: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *