Pizza to znane i lubiane na całym świecie danie. I choć jego początki sięgają już starożytnego Egiptu i Rzymu, gdzie wypiekano okrągłe placki, również przyprawiane ziołami, to do jego rozpowszechnienia najbardziej przyczynili się Włosi.
Początkowo do pizzy dodawany był jedynie ser i bazylia. Odkrycie Ameryki sprawiło, że na kontynencie europejskim pojawiły się przywiezione stamtąd pomidory. To one stały się bazą do czerwonego sosu, którym obecnie smarujemy każdy wypiekany placek. Kolebką pizzy jest dokładnie Neapol, gdzie pojawiły się pierwsze serwujące ten przysmak lokale, zwane pizzeriami.
Najpopularniejsza, klasyczna pizza, czyli Margarita, zawiera jedynie dwa dodatki, sos pomidorowy i ser Mozzarella. Została tak nazwana na cześć królowej Małgorzaty, której ta właśnie kompozycja smaków najbardziej przypadła do gustu.
Za sprawą włoskich emigrantów pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych i od tej pory rozpoczęła się jej ekspansja niemal na cały świat. Poniżej zestawiono te najbardziej znane i popularne rodzaje pizzy.
Włochy
We Włoszech w zależności od regionu wypieka się kilka charakterystycznych rodzajów tego pysznego dania.
- Pizza neapolitańska jest produkowana z regionalnych składników, z dodatkiem włoskich pomidorów i sera z mleka lokalnych krów, a także ziół i oliwy. Ciasto wyrabiane jest ręcznie i wypiekane w piecu opalanym drewnem. Uzyskany placek jest cieniutki i chrupiący, a brzegi grubsze i rumiane.
- Pizza sycylijska, w przeciwieństwie do tradycyjnych, jest kwadratowa. Ciasto jest grube i puszyste, a obowiązkowy dodatek stanowią czarne oliwki.
- Mniej popularna u nas, za to bardzo lubiana we Włoszech, jest pizza bianca. Jej bazę zamiast pomidorów stanowi biały sos, produkowany na bazie mleka.
Stany zjednoczone
W Stanach Zjednoczonych wyewoluowały charakterystyczne dla mieszanki etnicznej tego państwa gatunki pizzy, nieco odmienne od pierwowzorów włoskich.
- Pizza nowojorska charakteryzuje się tym, że najczęściej jest sprzedawana na kawałki. Aby była wygodniejsza do zjedzenia, dzięki chrupiącym brzegom i elastycznemu środkowi, trójkątny kawałek można z łatwością złożyć na pół.
- Pizza w stylu Chicago, przygotowywana w głębokiej formie, przypomina ciasto lub zapiekankę. Mieści się na niej mnóstwo składników, które są ułożone odwrotnie niż na tradycyjnym placku. Na dno formy dodajemy ser, następnie inne ulubione dodatki, a wszystko przykrywamy sosem i zapiekamy w piekarniku.
Obecnie pizza posiada niezliczone odmiany i dodatki. Można powiedzieć, że co kraj to obyczaj i każda nacja dodaje na drożdżowe placki swoje ulubione i regionalne dodatki. I tak, nikogo nie dziwi, że w naszych polskich lokalach znajdziemy np. pizzę góralską z oscypkiem, kiełbasą i żurawiną. Coraz więcej otwiera się również miejsc serwujących tradycyjne, włoskie wyroby, gdzie możemy spróbować np. prawdziwej pizzy neapolitańskiej, często przygotowywanej przez włoskich kucharzy.