fbpx
środa, 3 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSESprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

-

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć konto na jednej z platform jak Allegro, Vinted czy OLX, aby móc wystawić niepotrzebne nam rzeczy. Można się jednak zastanawiać, czy musimy od takich przychodów zapłacić jeszcze podatek. A może potrzebna jest firma? Na szczęście przy okazjonalnej sprzedaży, fiskus daje nam wiele ulg.

Jak wygląda sprzedawanie przez Internet?

Jest to bardzo proste, zwłaszcza gdy wybierzemy jeden ze znanych portali w tym pośredniczący. W takim wypadku wystarczy założyć konto i zacząć wystawiać przedmioty. Dobrze jest jednak przeczytać jego regulamin i informacje dla nowych sprzedawców. Jeśli całkowicie zdajemy się na sprzedaż przez jakiś portal, warto pamiętać o tym, że wiele z nich oferuje kupującym, możliwość wybrania i opłacenia sposobu wysyłki, tak jak ma to miejsce podczas zakupów w tradycyjnym sklepie internetowym.

Wystawiając przedmioty najważniejsze, jest aby dodać zdjęcia, na których są one dobrze widoczne. Warto wykorzystać jasne i jednokolorowe tło, na którym będziemy układać rzeczy do zdjęć. Kiedy już będziemy mieli ładne i ostre fotografie, warto pomyśleć nad opisem. Musi opisywać stan rzeczy i zawierać wszystkie przydatne informacje. Przykładowo rozmiar, wymiary czy stan zużycia przedmiotu. I to koniec naszego zadania.

Kiedy można sprzedawać rzeczy bez założenia firmy?

Według polskiego prawa, mamy możliwość zbycia rzeczy, do których przysługuje nam prawo własności. A to oznacza, że możemy sprzedać wszystkie przedmioty, które są naszą własnością. Wtedy zawieramy umowę sprzedaży i przenosimy prawo własności na osobę, która ją zakupi. Jednak wykorzystując platformy, na których każdy może sprzedać lub kupić przedmioty, takiej umowy nie trzeba samodzielnie sporządzać. Każdy z portali ma regulamin, który opisuje sam proces sprzedaży i zakupu oraz objaśnia ich skutki dla każdej ze stron.

Warto jednak pamiętać, że są przepisy prawa, które jasno mówią, kiedy sprzedaż można uznać za prywatną i okazjonalną, a kiedy jest już wykonywaniem działalności. Kluczowy będzie tu przepis z ustawy Prawo przedsiębiorców art. 3. Mówiący, że: działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, która jest wykonywana we własnym imieniu oraz w sposób ciągły.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli prowadzimy regularną sprzedaż, którą można uznać za zorganizowaną i odbywającą się w sposób ciągły, wtedy jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania działalności gospodarczej. Jednak okazjonalna sprzedaż, nawet jeśli zdarzy nam się kilka razy w miesiącu, wcale nie musi być uznana za taką.

Czy musimy płacić podatek od sprzedaży?

Zawsze trzeba jeszcze pamiętać o konieczności płacenia podatków. Jeśli jednak sprzedajemy rzeczy używane, które w naszym posiadaniu były przez co najmniej pół roku możemy sprzedać takie przedmioty bez konieczności zapłacenia podatku z tytułu sprzedaży. Gdy jednak sprzedajemy przedmiot ruchomy, który był w naszym posiadaniu krócej, musimy taki podatek uiścić w rocznym zeznaniu podatkowym.

Co w sytuacji, gdy chcemy legnie sprzedać większą ilość rzeczy?

Dla każdej osoby wysokość uzyskanych w ten sposób dochodów może być różna. Jedna osoba sprzeda kilka rzeczy w sumie za 1500 złotych, a inna sprzeda sto ubrań za jedyne 500 złotych. Jeśli obawiamy się reakcji Urzędu Skarbowego na wpływające na nasze konto przelewy, możemy zawsze korzystać z możliwości prowadzenia niezarejestrowanej działalności. Zwłaszcza, jeżeli mamy do sprzedania rzeczy nowe, niedawno nabyte lub nawet kupione tanio z myślą o odsprzedaży za wyższą cenę.

Nie jest to klasyczne prowadzenie firmy, ponieważ nie trzeba wystawiać faktur VAT, czy opłacać składek ZUS. Jednak mamy tu limit przychodów. Nie mogą one przekroczyć kwoty 1505 zł na miesiąc w 2022 roku. Ponadto taka możliwość przysługuje jedynie osobom, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły zarejestrowanej działalności gospodarczej. Aby prawidłowo ją prowadzić warto mieć prostą ewidencję sprzedaży i przychodów. Dlatego nawet niedoświadczona osoba w biznesie poradzi sobie ze sprzedażą w ten sposób.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...