fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSEInwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

-

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo osób w ten sposób zarabia na posiadaniu nieruchomości i wynajmowaniu jej. Jednak obecnie jest bardzo wiele metod inwestycji, które nie wymagają od nas kupowania na własność nieruchomości czy ruchomości. A nawet nie potrzebujemy dużych sum, aby zacząć inwestować i otrzymywać z tego zyski. Obecnie bardzo popularne stały się inwestycje społecznościowe. Jak to wygląda i czy naprawdę można zarobić?

Czym jest inwestowanie społecznościowe?

Można rozpatrywać inwestycje społecznościowe jako wspólne inwestowanie kilku osób w jeden projektu lub też pomoc w wybraniu odpowiedniej inwestycji. Ten pierwszy przypadek następuje, gdy wspólnie z kilkoma innymi osobami dokonujemy inwestycji, z której później wspólnie, zgodnie z odpowiednim podziałem będziemy czerpać zyski.

Jednak obecnie bardziej skupiamy się na inwestowaniu społecznościowym pod kątem wymiany informacji i inwestycjach w czasie rzeczywistym, pomiędzy różnymi inwestorami. Co to znaczy? Umożliwia to inwestowanie w taki sam sposób, jak inne osoby, biorąc z nich przykład i kopiując ich kroki. Inwestorzy upubliczniają, w co mają zamiar zainwestować i tym samym pozwalają innym osobom zobaczyć, jaka transakcja może nam dać potencjalny zysk. Mówiąc w dużym uproszczeniu, jest to bazowanie na modelu inwestycyjnego innej osoby, która ma większe doświadczenie. Nie musimy dokonywać identycznej inwestycji, ale mamy taką możliwość. Z powodzeniem możemy też dokonać podobnej inwestycji lub się wstrzymać. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego dla osób, które pierwszy raz dokonują inwestycji np. na giełdzie. W ten sposób nie trzeba się latami uczyć, jak grać na giełdzie, ale można wykorzystać doświadczenie innych osób, aby samodzielnie inwestować.

Inwestycje społecznościowe a copy trading

Wspomnieliśmy, że dzięki koncepcji inwestowania społecznościowego, możemy skopiować czyjeś kroki inwestycyjne. Copy trading jest pojęciem wąskim i oznacza po prostu połączenie portfela zwykłego inwestora z portfelem profesjonalnego gracza. Zatem osoba mniej doświadczona automatycznie będzie miała wykonane te same inwestycje, co osoba, która ma już status profesjonalisty.

Jednakże inwestycje społecznościowe są pojęciem o wiele szerszym. Mamy dostęp do wiedzy, doświadczenia i informacji podawanych przez innych inwestorów. Możemy sami przeanalizować takie informacje i wybrać, czy chcemy skopiować inwestycję, czy na podstawie udzielonych informacji wybierzemy inną formę inwestycji. Inwestorzy otwarcie omawiają różne decyzje związane z grą na giełdzie czy też innymi formami inwestycji, które w obecnej chwili mogą przynieść nam zysk.

Jak to działa w praktyce?

Trudno jest nam sobie wyobrazić, że ktoś wyda nam swój pilnie skrywany sekret dotyczący inwestowania. Zwłaszcza gdy na giełdzie, która jest bardzo ryzykowana, ale również może przynosić krocie. Interesując się inwestowaniem społecznościowym, trzeba pamiętać, że zwykle odbywa się ono za pośrednictwem przygotowanej do tego platformy internetowej. Będąc członkiem konkretnej i zidentyfikowanej społeczności, otrzymamy wszelką potrzebną przy inwestowaniu pomoc.

Można się jednak wahać czy takie wspólne inwestowanie przyniesie nam zysk. Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nawet najbardziej doświadczony gracz, może popełnić błąd. Bazując na czyichś informacjach lub kopiując jego model biznesowy, my też wtedy popełnimy błąd. Nie da się jednak ukryć, że samodzielnie rozgryzanie, jak działają inwestycje, może być o wiele trudniejsze, a co za tym idzie, będziemy musieli uczyć się na swoich błędach i tracić swoje pieniądze.

Zawsze przed podjęciem decyzji, w co zainwestować lub jaki model biznesowy warto wybrać, trzeba się dobrze zastanowić. Jest bardzo dużo form bezpiecznych inwestycji jak choćby lokaty bankowe. Gdy nie jesteśmy pewni, czy chcemy podjąć bardziej ryzykowne działania, nawet jeśli nagrodą będzie duży zysk, warto pomyśleć o innych opcjach.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...