fbpx

Rozgrzewka – przygotuj się do wysiłku

Data:

Z lekcji wychowania fizycznego w szkole pamiętamy, że postawą aktywności sportowej jest solidna rozgrzewka, która powinna być nieodłącznym elementem każdego treningu i wysiłku fizycznego. Rozgrzewkę powinniśmy przeprowadzić zawsze, bez względu na to czy przed nami trening siłowy czy dynamiczny.

Nie da się ukryć, że skuteczność treningu zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. Rozgrzewka, jak sama nazwa wskazuje służy do rozgrzania   i przygotowania ciała do zaplanowanych przez nas ćwiczeń. Zwróćmy uwagę, aby objęła każdą partię mięśni. Przed każdym treningiem należy zawsze dokładne wykonać wszystkie, bez wyjątku ćwiczenia rozgrzewające. Aktywność ta, nie powinny trwać krócej niż 10 minut, natomiast optymalny czas to kwadrans.

Nasze ćwiczenia możemy zacząć od krótkiego biegu, lub jazdy na rowerze stacjonarnym. Dobrym pomysłem na rozruch może być również zrobienie kilkudziesięciu pajacyków. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie rozgrzewki stacjonarnej, która służy przygotowaniu konkretnych partii mięśni.

Rozgrzewka – od czego zacząć

Na początku rozgrzewamy kark wykonując koliste ruchy głową, w lewą i w prawą stronę. Następnie przygotowujemy barki krążąc do tyłu i do przodu. Oczywiście pamiętajmy aby wykonać ćwiczenie taką samą ilość razy na każdą stronę.

Dalej przechodzimy do nadgarstków i wykonujemy koliste ruchy splecionymi rękama. W następnej kolejności krążymy biodrami, tułowiem, kolanami i stawami skokowymi.

Po prawidłowym rozgrzaniu się, wprowadzamy kolejne ćwiczenia, będące już elementem podstawowego treningu. Oczywiście dostosujmy rozgrzewkę do zaplanowanych na dany dzień ćwiczeń. Jeżeli zamierzamy wykonywać np. przysiady z obciążeniem, to do rozgrzewki powinniśmy włączyć przysiady bez obciążenia.

Warto pamiętać o dobrym przygotowaniu ciała przed każdym treningiem. Rozgrzane mięśnie są bardziej wydajne, przez co ćwiczenia podczas treningu  wykonuje się bezpieczniej i z większą przyjemnością. Na koniec, najważniejsze, solidna rozgrzewka może uchronić przed kontuzją.

Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Kryptowaluty a podatek dochodowy w Polsce – co warto wiedzieć?

Osiągnięcie przychodu związanego z kryptowalutą jest w polskich przepisach...

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na...

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze