Jakie chcesz mieć wynagrodzenie w nowej pracy? Znamy odpowiedź!

Jakie chcesz mieć wynagrodzenie w nowej pracy? To ponoć najtrudniejsze pytanie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jeżeli idziemy na rozmowę o pracę, wiemy, że to pytanie musi paść! A jednak wiele osób nie wie co odpowiedzieć, blokuje się lub kombinuje niepotrzebnie. Jak wygrać na tym pytaniu?

Chodzimy do pracy dla pieniędzy i nikt w tym względzie nie ma wątpliwości. Kasa się liczy, więc i my musimy ją umieć policzyć. Aby określić własne, realne wymagania finansowe można skorzystać z licznych porównywarek wynagrodzenia. Takimi serwisami są np.: www.zarobki.pracuj.pl czy www.wynagrodzenia.pl, www.ilezarabia.pl, www.twojezarobki.pl. Jest tego całkiem sporo. Wystarczy, że wypełnimy prosty formularz i dowiemy się czy nasze wynagrodzenie jest odpowiednie do naszego stanowiska, względem naszego doświadczenia, stażu pracy i wykształcenia. Możemy też porównać wynagrodzenie ze względu na miejsce zatrudnienia, wielkość firmy, sektor i sposób finansowania. Opcji jest wiele i pozwalają jak najbardziej szczegółowo ustalić naszą pozycję. Na koniec otrzymamy bezpłatny raport zarobków powstający w oparciu o sprawdzone dane.

Kolejne pytanie, może ważniejsze nawet. Co na to pracodawca? W większości przypadków firma rekrutacyjna lub dział kadr w konkretnej firmie wie jaki jest budżet na nowego pracownika. W dużych firmach typu korporacja znane są “widełki” zarobków. Do tego zależnie od pracodawcy przewidziane są różne benefity.

Wynagrodzenia bywają elastyczne

Czasem są wspomniane „widełki”, czasem – gdy praca dotyczy sprzedaży – specjalny kosz premiowy. W tym drugim przypadku najczęściej mamy niską podstawę i stosunkowo wysokie potencjalne premie.
Ostatecznie wszystko sprowadza się do pytania: “ile konkretny pracownik może przynieść nam dochodu, jakie są korzyści z jego pracy?”. Pytanie nie jest łatwe, więc i odpowiedzi bywają różne.

Oczywiście zanim pójdziemy na rozmowę warto upewnić się, czy nasze wymagania finansowe mieszczą się w widełkach rynkowych na danym stanowisku, w danej miejscowości, w sytuacji w jakiej się znajdujemy. Pamiętajmy, że te same stanowiska w różnych obszarach gwarantują różne zarobki np.: Specjalista od PR. w branży kulturalnej na pewno zarobi mniej (nawet 4-krotnie) od swojego kolegi na tym samym stanowisku w branży IT.

image sources

  • wynagrodzenie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *