fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIERehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

-

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest przede wszystkim tak powszechny obecnie siedzący tryb życia. Już od dzieciństwa większość rzeczy robimy na siedząco, niekoniecznie przyjmując odpowiednią postawę.

Źle siedzimy, śpimy, a nawet nosimy torebki i plecaki. A to wszystko sprawia, że prędzej niż później zgłaszamy się do lekarza po skierowanie na rehabilitację. Kiedy jest ona naprawdę potrzebna?

Rehabilitacja to ważny element powrotu do zdrowia

Przez sam proces rehabilitacji rozumiemy powrót do sprawności fizycznej. Dlatego większość osób zostaje skierowana na rehabilitację w wyniku urazu, postępującej choroby czy nagłego zdarzenia, po którym utraciły zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Nie można ignorować dolegliwości nawet powszechnie uznawanych za błahe.

Zwykły ból pleców, który powtarza się codziennie, jest już powodem do odwiedzenia lekarza. Również osłabienie siły po przebytej infekcji może być wskazaniem do skorzystania z usług rehabilitacyjnych. A zatem same usługi rehabilitacyjne mogą być bardzo różne – w zależności od stanu pacjenta, ale też po prostu jego diagnozy.

Czy trzeba iść najpierw do lekarza?

O tym, czy potrzebujemy rehabilitacji, w wielu przypadkach decyduje lekarz. Jeżeli chorujemy przewlekle, mamy ograniczenia ruchowe, przeszliśmy operację czy groźną infekcję, będziemy potrzebować rehabilitacji.

Ale co, jeśli po prostu bolą nas plecy? Albo przez długotrwałą pracę przy komputerze drętwieje nam ręka? W takim wypadku również przyda nam się fizjoterapeuta. Nawet takie objawy, które większość osób z powodzeniem ignoruje, mogą być dokuczliwe. A przede wszystkim mają jakąś przyczynę i warto ją poznać.

Czasami może nam się wydawać, że ból pleców od siedzenia przy biurku to błahostka i nie chcemy iść z tym do lekarza. Z powodzeniem możemy udać się wtedy od razu do gabinetu rehabilitacji. W gabinecie zostaniemy zdiagnozowani i fizjoterapeuta zaproponuje nam kolejne kroki, które musimy podjąć, aby pozbyć się dokuczliwego bólu. Możliwe jest też, że na podstawie swojego doświadczenia skieruje nas do lekarza na dalsze badania. Niestety zwyczajny ból może mieć różne podłoże. Dlatego nie wolno ignorować nawet tak z pozoru typowej dolegliwości.

Praca fizjoterapeuty opiera się na współpracy z lekarzem specjalistą, który wydał konkretne zalecenia. Dzięki temu, że mamy konkretny cel rehabilitacji, można ją prowadzić efektywnie. Ale też możemy się udać prosto do gabinetu rehabilitacji z konkretnymi wynikami badań, które sprawią, że fizjoterapeuta zobaczy dokładnie, na co ma zwrócić uwagę podczas pracy.

Terapia manualna czy fizykoterapia?

Rehabilitacja to bardzo szerokie pojęcie. Oznacza wręcz cały proces przywrócenia sprawności. Jej elementem może być terapia manualna, fizykoterapia, a nawet terapia psychologiczna, która pomaga radzić sobie z emocjami, które wyzwolone są przez ograniczenia ciała. O tym, co jest dla nas najlepsze, decyduje lekarz lub doświadczony rehabilitant.

Wśród terapii manualnej największym powodzeniem cieszą się kompresja czy masaże. Są one skuteczne przy dolegliwościach bólowych i ograniczeniach ruchomości wynikających z wad postawy, schorzeń stawów, a nawet przy migrenowych bólach głowy. Z kolei fizykoterapia to praca z różnymi urządzeniami, które mają korzystny wpływ na leczenie stanów zapalnych czy dolegliwości bólowych wynikających z różnych innych schorzeń.

Czy można łączyć obie metody? Oczywiście! W wielu przypadkach jest to wskazane. Dzięki połączeniu terapii manualnej i fizykoterapii można osiągnąć bardzo szybko oczekiwane efekty, a przez to z dnia na dzień poprawić swoją sprawność czy uwolnić się od problematycznych dolegliwości bólowych.

Rehabilitacja estetyczna – co to jest?

W ostatnim czasie zaczęło być powszechne używanie taśm do tappingu w celach zachowania młodości na dłużej. Profesjonalne zabiegi nazywa się rehabilitacją estetyczną. I obejmują nie tylko wykorzystanie taśm, ale też różne metody masażu. Dzięki stosowaniu masażu estetycznego można poprawić ukrwienie skóry, ale też poprawić zdolność regeneracyjną skóry.

A to z kolei sprawia, że skóra staje się ładniejsza i zachowuje pożądaną jędrność na dłużej. Zdecydowanie jest to dziedzina rehabilitacji, która będzie się w przyszłości rozwijać. Jeżeli nam zależy na zachowaniu elastycznej i pięknie wyglądającej skóry, jest to świetny sposób, aby zachować młodość na dłużej.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...