fbpx

Prezent na chrzciny – co wypada dać w prezencie?

Wbrew pozorom uroczystość taka jak chrzciny dziecka nie jest łatwa do zorganizowania. Kłopotliwa jest nawet kwestia samych prezentów, zwłaszcza jeśli zostaliśmy poproszeni o zostanie rodzicami chrzestnymi.

Co kupić chrześniakowi na chrzest? Za co powinni zapłacić rodzice dziecka, a co spoczywa na rodzicach chrzestnych? Wątpliwości można mieć naprawdę wiele.

Za co płacą rodzice chrzestni?

Okazuje się, że rodzice chrzestni nie odpowiadają jedynie za zakup prezentu. Wiele osób oczekuje od nich też pomocy materialnej podczas organizowania samej ceremonii chrztu. Może to być pokrycie kosztów opłat w kościele czy zakupu ubranka do chrztu.

Jednak kiedy zostaniemy poproszeni o zostanie rodzicem chrzestnym warto dowiedzieć się, czego rodzice dziecka oczekują. Sporo rodziców nie chce pomocy finansowej w celu zorganizowania uroczystości, a jedynie prosi o zakup pamiątkowych prezentów. Dlatego dobrze jest otwarcie zapytać, czego rodzice maleństwa sobie życzą, aby już na początku nie było żadnych niedomówień.

Co kupić dziecku na chrzciny?

Uznaje się, że to prezenty od rodziców chrzestnych powinny być najlepsze i najdroższe. Aczkolwiek wcale nie musi tak być. Jeśli inną osobę w rodzinie stać na wystawny prezent i chce taki sprawić, nikt nie powinien się o to obrażać. Dobrze jest jednak pozostawić klasyczne prezenty z okazji chrzcin, jakie dają chrzestni, właśnie im.

Jakie prezenty powinni wręczyć chrzestni? Przyjmuje się, że są to prezenty związane z samą uroczystością i sakramentem świętym. Zatem najpopularniejsze prezenty to po prostu złoty medalik z patronem, wizerunkiem Matki Boskiej czy po prostu krzyżyk. Może to być też bransoletka z wygrawerowanymi imionami dziecka, datą urodzenia czy datą chrztu.

Równie częstymi prezentami są ozdobny różaniec, Biblia albo obraz z aniołem stróżem. Wiele osób kupuje też srebrne łyżeczki lub grzechotki, na których można wygrawerować kilka słów.

Rodzice chrzestni powinni dać też w prezencie koperty. Tutaj oczywiście kwota nie jest odgórnie ustalana, ale warto dać tyle, ile można. Dla jednym będzie to 200 złotych, a dla innych 1000 złotych. Nie powinno się wypominać chrzestnym kwot, jakie dali w prezencie. Liczy się sam gest.

Co dać na chrzest jako gość?

Oryginalny prezent na chrzciny warto pozostawić innym gościom. Jaki prezent na chrzest dla dziewczynki? A co kupić na chrzciny dla chłopca? Jeżeli wiemy, co w prezencie dadzą chrzestni, można wybrać inną rzecz z klasycznej listy prezentów chrzestnych. Często też dziadkowie kupują złote medaliki czy obrazki z patronami mającymi chronić dzieci.

Aczkolwiek warto też kupić coś dla dziecka, z czego może mieć teraz pożytek. Różnego rodzaju zabawki, akcesoria edukacyjne czy nawet dobrej jakości wełniany kocyk też są świetnym prezentem.

Chrzestni swoimi prezentami powinni pokazać ducha ceremonii, ale reszta gości może po prostu kupić coś odpowiedniego dla tak małego dziecka.

image sources

  • prezent-na-chrzciny-co-wypada-dac-w-prezencie–325867: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *