fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMWodoodporny czy wodoszczelny – czym się różnią takie zegarki?

Wodoodporny czy wodoszczelny – czym się różnią takie zegarki?

-

Kupując nowy zegarek, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę. Wiele osób kieruje się tak wyglądem, jak i marką. Nie ma w tym niczego snobistycznego. Zawsze lepiej wybrać zegarek renomowanej marki bądź tej popularnej, ale z niższej półki cenowej.

Wygląd urządzenia ma z kolei znaczenie o tyle, że musi pasować do naszego stylu ubierania się, i co ważniejsze – stylu życia. Jeśli jesteśmy aktywni na co dzień, a przy tym uprawiamy sporty wodne, przyda nam się zegarek odporny na działanie wody.

Wodoszczelny czy wodoodporny?

Wiele osób widzi na zegarku oznaczenie typu 3 ATM lub 30 M i uważa, że może w nim pływać. Niestety, oznaczenia te nie są jednoznaczne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie tylko zegarki typowo sportowe lub wyglądające na sportowe mogą być wodoszczelne. Klasyczne modele również miewają wysoką wartość tego parametru.

Z drugiej strony można się łatwo pomylić, wybierając model o sportowym wyglądzie, myśląc, że każdy z nich i tak jest odporny na wodę i można w nim pływać. Niestety, nie. Zdarza się, że zegarek po prostu ma sportowy design, ale jest jedynie odporny na zachlapania wodą lub wcale jej nie toleruje.

Jak czytać oznaczenia na zegarku?

Na tarczy zegarka, zwykle pod cyfrą 12 bądź jej odpowiednikiem, będzie napisane, czy zegarek jest wodoszczelny, czy tylko wodoodporny. W zegarkach nieprzeznaczonych do kontaktu z wodą znajdziemy oznaczenie WR lub Water Resist – oznacza to, że dany model nie jest wodoszczelny i trzeba uważać, aby go nie zachlapać, nawet podczas mycia rąk.

Zegarki wodoszczelne sygnowane są w inny sposób. Zwykle przez podanie cyfry i skrótów literowych. Na przykład najczęstsze 30 m – WR30 – 3ATM – 3 Bar. Jest to najniższa klasa wodoszczelności tych urządzeń. Modele z takim oznaczeniem są odporne na przypadkowe zachlapanie, można w nich myć ręce i nie bać się w przypadku zmoknięcia na deszczu.

Kolejną klasą jest 50 m. To już modele wodoszczelne, w których możemy się kąpać. Natomiast nie jest to wystarczająca wodoszczelność, aby w zegarku skakać do wody czy nurkować. Można jednak spokojnie pływać w basenie, jeśli jest to produkt renomowanej marki. Typowy zegarek do pływania powinien mieć bowiem minimum 100 m. Taki model nie zaleje się wodą, nawet jeśli będziemy nurkować tuż pod powierzchnią.

Sportowe zegarki męskie i damskie, które przeznaczone są dla osób uprawiających sporty wodne, powinny mieć co najmniej 200 m. W takich modelach można nie tylko pływać czy skakać do wody, ale też nurkować. Z kolei typowo dla nurków dedykowane są modele z co najmniej 300 m klasą wodoszczelności. Pozwalają one na zanurzanie się z butlą do kilkudziesięciu metrów.

Warto jednak pamiętać, aby pod powierzchnią wody nie wciskać żadnych przycisków czy nie przekręcać koronki.  Nawet w wodoszczelnym zegarku w tym momencie woda może przedostać się do wnętrza.

Jeśli nie uprawiamy sportów wodnych lub robimy to bardzo rzadko, zupełnie wystarczający będzie zegarek z oznaczeniem 50 m – WR50 – 5ATM- 5Bar. Natomiast im wyższa klasa wodoszczelności, tym bardziej możemy korzystać ze sportów wodnych, w tym z nurkowania.

- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...