fbpx
czwartek, 26 stycznia, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMWodoodporny czy wodoszczelny – czym się różnią takie zegarki?

Wodoodporny czy wodoszczelny – czym się różnią takie zegarki?

-

Kupując nowy zegarek, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę. Wiele osób kieruje się tak wyglądem, jak i marką. Nie ma w tym niczego snobistycznego. Zawsze lepiej wybrać zegarek renomowanej marki bądź tej popularnej, ale z niższej półki cenowej.

Wygląd urządzenia ma z kolei znaczenie o tyle, że musi pasować do naszego stylu ubierania się, i co ważniejsze – stylu życia. Jeśli jesteśmy aktywni na co dzień, a przy tym uprawiamy sporty wodne, przyda nam się zegarek odporny na działanie wody.

Wodoszczelny czy wodoodporny?

Wiele osób widzi na zegarku oznaczenie typu 3 ATM lub 30 M i uważa, że może w nim pływać. Niestety, oznaczenia te nie są jednoznaczne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie tylko zegarki typowo sportowe lub wyglądające na sportowe mogą być wodoszczelne. Klasyczne modele również miewają wysoką wartość tego parametru.

Z drugiej strony można się łatwo pomylić, wybierając model o sportowym wyglądzie, myśląc, że każdy z nich i tak jest odporny na wodę i można w nim pływać. Niestety, nie. Zdarza się, że zegarek po prostu ma sportowy design, ale jest jedynie odporny na zachlapania wodą lub wcale jej nie toleruje.

Jak czytać oznaczenia na zegarku?

Na tarczy zegarka, zwykle pod cyfrą 12 bądź jej odpowiednikiem, będzie napisane, czy zegarek jest wodoszczelny, czy tylko wodoodporny. W zegarkach nieprzeznaczonych do kontaktu z wodą znajdziemy oznaczenie WR lub Water Resist – oznacza to, że dany model nie jest wodoszczelny i trzeba uważać, aby go nie zachlapać, nawet podczas mycia rąk.

Zegarki wodoszczelne sygnowane są w inny sposób. Zwykle przez podanie cyfry i skrótów literowych. Na przykład najczęstsze 30 m – WR30 – 3ATM – 3 Bar. Jest to najniższa klasa wodoszczelności tych urządzeń. Modele z takim oznaczeniem są odporne na przypadkowe zachlapanie, można w nich myć ręce i nie bać się w przypadku zmoknięcia na deszczu.

Kolejną klasą jest 50 m. To już modele wodoszczelne, w których możemy się kąpać. Natomiast nie jest to wystarczająca wodoszczelność, aby w zegarku skakać do wody czy nurkować. Można jednak spokojnie pływać w basenie, jeśli jest to produkt renomowanej marki. Typowy zegarek do pływania powinien mieć bowiem minimum 100 m. Taki model nie zaleje się wodą, nawet jeśli będziemy nurkować tuż pod powierzchnią.

Sportowe zegarki męskie i damskie, które przeznaczone są dla osób uprawiających sporty wodne, powinny mieć co najmniej 200 m. W takich modelach można nie tylko pływać czy skakać do wody, ale też nurkować. Z kolei typowo dla nurków dedykowane są modele z co najmniej 300 m klasą wodoszczelności. Pozwalają one na zanurzanie się z butlą do kilkudziesięciu metrów.

Warto jednak pamiętać, aby pod powierzchnią wody nie wciskać żadnych przycisków czy nie przekręcać koronki.  Nawet w wodoszczelnym zegarku w tym momencie woda może przedostać się do wnętrza.

Jeśli nie uprawiamy sportów wodnych lub robimy to bardzo rzadko, zupełnie wystarczający będzie zegarek z oznaczeniem 50 m – WR50 – 5ATM- 5Bar. Natomiast im wyższa klasa wodoszczelności, tym bardziej możemy korzystać ze sportów wodnych, w tym z nurkowania.

- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...