fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻEPierwsza wycieczka w góry – co zabrać?

Pierwsza wycieczka w góry – co zabrać?

-

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia we wspinaczce górskiej, aby wyjść na łagodny szlak. Wiele osób wybiera góry jako miejsce na urlop, ponieważ są tu piękne widoki, czyste powietrze i można odpocząć z dala od zgiełku miasta.

Jednak taka wycieczka powinna być odpowiednio zaplanowana. Nawet polskie góry potrafią być kapryśne i trudne do pokonania. Przed wyruszeniem na zdobycie swojego pierwszego szczytu warto najpierw zapoznać się choćby z listą rzeczy, które warto ze sobą mieć, wybierając się na szlak.

Jak się ubrać w góry?

Buty do chodzenia po górach, to zdecydowanie nie zwykłe trampki czy sandały. Warto kupić obuwie trekkingowe, które w odpowiedni sposób trzyma stopę i chronią ją przed urazami. Posiada też antypoślizgową podeszwę i wykonane jest z odpornego na wodę materiału.

Buty do pieszych wędrówek powinny być też „oddychające”. Co prawda muszą chronić stopę np. przed deszczem, ale powinny zapewnić też swobodne wydalanie potu i ciepłego powietrza z wnętrza butów, aby zapobiegać otarciom czy puchnięciu stóp.

Kolejna bardzo ważne rzecz, to kurtka. Wybierając się w góry, zawsze sprawdzamy najpierw prognozę pogody. Jednak to, że na dole w podgórskim miasteczku świeci słońce i jest 30 stopni Celsjusza, nie oznacza, że na szlaku będzie tak samo. Jak się ubrać w góry?

Na cebulkę. Nawet w środku lata trzeba mieć ze sobą chociaż lekką kurtkę przeciwdeszczową chroniącą od wiatru. Ponieważ to on najbardziej doskwiera na górskich szczytach i przełęczach. Bardzo często zdarza się też przelotny deszcz, a nawet burze. Ponadto im wyżej, tym chłodniej, więc warto mieć ze sobą chociaż jedną sztukę odzieży, która nas ogrzeje. Świetnie sprawdza się polar, jest lekki, ciepły i szybko schnie. Dobrym pomysłem będzie też zabranie rękawiczek.

Spodnie do chodzenia po górach powinny być wygodne, elastyczne i niekrępujące ruchów. Tak samo koszulki czy bluzy – powinny zapewniać swobodne poruszanie się.

Najlepsze są modele wykonane z oddychających materiałów. Jednak nie musi to być od razu markowa odzież sportowa. Wystarczy ubrać coś, w czym dobrze nam się chodzi i nie przegrzejemy się.

Co ze sobą zabrać?

Plecak w góry będzie lepszy od torebki. W plecaku bardziej równomiernie rozkłada się ciężar, więc po prostu będzie wygodniej go nieść. A co spakować w góry?

Jeśli jest ciepło, do plecaka można schować kurtkę przeciwdeszczową. Jednakże ważniejszy jest suchy prowiant, czyli przekąski, które pod wpływem temperatury się nie zepsują. Warto zrobić sobie kanapki, ale też mieć w zapasie gorzką czekoladę, batoniki zbożowe bądź proteinowe. Dodadzą energii, a nie tylko pustych kalorii z cukru. Dobrym pomysłem będą też kabanosy i orzechy. Zawsze trzeba mieć ze sobą butelkę wody! Co ciekawe woda kokosowa nawadnia organizm lepiej niż woda mineralna. Zatem jeśli chcemy wziąć coś smaczniejszego niż czysta woda, można postawić na taki napój.

Zawsze zabieramy ze sobą też telefon komórkowy, przyda się też power bank, w razie gdybyśmy utknęli w górach, a telefon miał słabą baterię.

Nie można liczyć tylko na mapy wgrane na telefon. Papierowe mapy są o wiele przydatniejsze, zwłaszcza wysoko w górach, gdzie nie ma zasięgu czy gdzie powstały nowe szlaki, a w internetowych mapach ich nie widać.

Warto mieć ze sobą przewodnik górski w formie książki, w którym zaznaczono najłatwiejsze trasy, ale też punkty odpoczynku i górskie schroniska, w których można przenocować lub zjeść ciepły obiad. Do plecaka warto schować latarkę, apteczkę i nóż wielofunkcyjny. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie przedmioty mogą się przydać.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...