fbpx
czwartek, 4 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKUCHNIAMiód – zdrowotne właściwości tego słodkiego przysmaku

Miód – zdrowotne właściwości tego słodkiego przysmaku

-

Miód jest nie tylko słodkim przysmakiem z powodzeniem używanym w kuchni, ale ma też właściwości lecznicze. Nie trzeba się nawet zastanawiać, czy miód jest zdrowy, ponieważ jak najbardziej można go jeść i korzystać z jego prozdrowotnych właściwości.

Jedynie osoby chorujące na cukrzycę czy przebywające na zdrowotnej diecie powinny skonsultować z lekarzem możliwość jedzenia tego składnika na co dzień. Jakie właściwości posiada miód?

Właściwości miodu

Miód ma ich bardzo wiele. Wzmacnia serce, ożywia mózg, leczy rany, a nawet koi nerwy. Najbardziej znany jest ze swojego działania antybakteryjnego. Często stanowi składnik domowych napojów podawanych na przeziębienie czy też maseczek do domowego oczyszczania cery.

Antybakteryjne działanie miodu bierze się z enzymów, które są wydalane z gruczołów ślinowych owadów przyczyniających się do jego produkcji. W miodzie znajdziemy nadtlenek wodoru, który w stężeniu 3% znamy jako wodę utlenioną.

Miód zawiera też lizozym, inhibinę i apidycynę, które zwalczają ziarniaki gram-dodatnie, np. gronkowce i paciorkowce, a także pałeczki gram-ujemne i zakażenia wąglikiem, prątkami gruźlicy czy nawet grzybami drożdżoidalnymi z rodziny Candida.

Oprócz tego produkt ten zawiera bardzo dużo różnych mikroelementów. Można w nim znaleźć rzadko spotykane kobalt, molibden, mangan czy też bardziej powszechne żelazo, wapń, magnez, fosfor, chlor i potas.

Wśród witamin, które są w nim obecne, znajdziemy przede wszystkim witaminę A, B1, B2, B6, B12, C oraz biotynę, kwas foliowy i pantotenowy. Zawarta w modzie acetylocholina wzmacnia pracę mięśnia sercowego.

Miód manuka – najbardziej rozchwytywany wśród miodów

Obecnie miód manuka stał się najbardziej popularnym miodem na sklepowych półkach. Można znaleźć nie tylko czysty miód do spożycia, ale też mnóstwo kosmetyków, których składnikiem jest właśnie ten rodzaj miodu.

Miód manuka to produkt z drzewa herbacianego, które pochodzi z Nowej Zelandii. Jest niezwykle ceniony za swoje prozdrowotne właściwości. Ma bardzo wysoką zawartość methylglyoxalu o właściwościach leczniczych.

Do czego można używać miodu manuka? Warto go regularnie jeść, ponieważ pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i regulację flory bakteryjnej jelit. Ponadto pomaga w likwidowaniu zalegających gazów, na niestrawność czy nawet wrzody żołądka. Dobrze działa też u osób chorych na refluks żołądkowo-przełykowy i zespół jelita nadwrażliwego, redukując nieprzyjemne objawy.

Ponadto miód działa bakteriobójczo, a więc zapobiega infekcjom lub pomaga w ich leczeniu, zwłaszcza przy zapaleniu układu pokarmowego, zapaleniu gardła i błon śluzowych nosa. Można go również stosować jako składnik maseczek przeciwtrądzikowych.

Ciekawostki o miodzie

Warto wiedzieć, że średnio 100 g miodu dostarcza aż 319 kcal. Dlatego osoby będące na dietach niskokalorycznych powinny dozować go z umiarem. Jednym z najsłynniejszych miodów, obok miodu manuka, jest miód tymiankowy pochodzący z Grecji.

W Polsce zaś najczęściej kupowany jest miód lipowy, który jest bardzo łatwo dostępny, a także bardzo dobrze przyswajany przez organizm. W maseczkach pielęgnacyjnych wykorzystuje się go nie tylko do odkażania cery, ale też aby ją nawilżyć, dodać blasku czy uelastycznić skórę.

Miód jest również świetnym środkiem na kaca. Fruktoza, która jest w nim zawarta, neutralizuje skutki picia alkoholu. Wystarczy zjeść dwie porcje po 200 g miodu, aby przestać odczuwać przykre objawy zatrucia alkoholowego.

Ważne jest też to, jak przechowujemy miód. Można go trzymać nawet 23 lata! O ile wstawimy go do ciemnej i chłodnej szafki, w której panuje temperatura od 6 do 10 stopni Celsjusza.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...