fbpx

Kredyt na wakacje – wady i zalety takiego rozwiązania

Szacuje się, że co drugi Polak spłaca kredyt. Najczęściej są to kredyty gotówkowe, hipoteczne czy karty kredytowe, które są kredytem odnawialnym. Jednak na co przeznaczamy pieniądze z kredytu? Cele są bardzo różne, choć nie da się ukryć, że bierzemy dość często kredyt na wakacje, zwłaszcza za granicą. Zawsze jednak można się zastanawiać czy na taki cel warto brać kredyt gotówkowy? Czy nie lepiej po prostu odkładać cały rok?

Wakacje na kredyt – dla kogo?

Wbrew pozorom kredyt na wakacje nie jest brany tylko przez osoby o niskich zarobkach. Każda osoba może z niego skorzystać, ponieważ wczasy na raty płacone raz w miesiącu są bardziej wygodne niż wydanie na raz dużej sumy pieniędzy. Rodzinne wakacje średnio kosztują 4000 złotych. Odłożyć taką sumę mogłoby być trudno, ale kiedy trzeba spłacać kredyt, to nie da się ukryć, że wzrasta do tego mobilizacja. Same biura podróży mogą oferować skorzystanie z oferty kredytowej i spłatę kosztu wycieczki w dogodnych ratach już po powrocie.

Plusy i minusy kredytów

Obojętnie czy interesuje nas kredyt gotówkowy w banku czy też mała pożyczka w parabanku, zawsze będą plusy i minusy takiego rozwiązania. Wakacje na kredyt mogą być świetnym rozwiązaniem, kiedy mądrze podejdziemy do tego zobowiązania. Zawsze warto zastanowić się czy na pewno będziemy w stanie potem spłacać raty na czas. W przypadku chwilówek trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że taką pożyczkę spłaca się po 30 do 60 dni od jej zaciągnięcia.

Jak znaleźć tani kredyt?

Kredyty wcale nie muszą być drogie. Kalkulator kredytowy pomoże nam znaleźć specjalnie przygotowane oferty, dla osób, które chcą w ten sposób zapłacić za wakacje. Co roku banki, jak i firmy pożyczkowe szykują specjalne oferty, aby zachęcić osoby poszukujące takiego dofinansowania, do skorzystania z nich właśnie w tej firmie.

Warto wiedzieć, że kredyty i pożyczki między sobą można porównać po RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, pokazany w ujęciu procentowym. Samo oprocentowanie, to nie jedyny koszt, więc warto porównać oferty po RRSO, a nie tylko oprocentowaniu nominalnym. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt. Obecnie w przypadku kredytów bankowych najczęściej oscyluje ono w okolicy 10 %. Natomiast pożyczki pozabankowe spłacane w ratach mogę być droższe. Tak zwane chwilówki często kuszą ofertą pierwszej darmowej pożyczki i faktycznie ma tu dodanych żadnych kosztów, ale pożyczkę trzeba spłacić po 30 – 60 dniach, co jest problemem.

Wakacje z kartą kredytową

Można wziąć kredyt bez zaświadczeń i za niego opłacić cały wyjazd. Aczkolwiek jeśli organizujemy wakacje samodzielnie bardziej przyda nam się karta kredytowa. Sama karta kredytowa jak nazwa wskazuje też jest kredytem, z tym, że jest to kredyt odnawialny. Wybieramy kapitał, spłacamy kapitał i odsetki i znowu możemy korzystać z pełnego limitu.

Podczas wakacji karta kredytowa będzie nam potrzebna między innymi do zarezerwowania hotelu, ponieważ większość z nich obecnie życzy sobie takiego środka płatności, aby móc zablokować koszt noclegu. Ponadto w wypożyczalniach samochodów także tylko karty kredytowe są przyjmowane. Oprócz tego działają one jako normalny środek płatniczy, więc kartą możemy opłacić bilety na samolot czy kolację w restauracji. Warto pomyśleć czy nie przyda się ona bardziej niż pożyczka.

image sources

  • kredyt-na-wakacje-wady-zalety-takiego-rozwiązania-1246954: rawpixel.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Twitter