Bieganie jest bardzo popularnym sportem, który nie tylko pozwala schudnąć, ale też poprawić kondycję i się zrelaksować. Jogging to forma biegania rekreacyjnego, która jest najprostsza i każdy może zacząć ją uprawiać.
Mimo że każdy może biegać, to wiele osób zastanawia się, jak robić to prawidłowo i kiedy taka aktywność może przynieść pierwsze efekty. Ważne jest też, co zjeść po treningu czy choćby, w co się ubrać, aby wygodnie się biegło.
Ile razy w tygodniu biegać?
Trening biegowy dla początkujących zakłada po prostu regularne bieganie po krótkich trasach. Wystarczy biegać 3 razy w tygodniu po 30 minut, aby poprawić swoją kondycję. Regularna aktywność wpływa korzystnie na całe ciało. Można uchronić się przed nadwagą, cukrzycą, zawałem serca czy po prostu zregenerować umysł, rozładować napięcie i nabrać dystansu do spraw życia codziennego.
Jak prawidłowo biegać? Po pierwsze warto od razu kupić buty do biegania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ten sport nam się spodoba, wybierzmy uniwersalny, tańszy model obuwia, który potem wykorzysta się do spacerów, czy nawet założy na co dzień, gdy zadecydujemy, że bieganie jednak nie jest dla nas.
Buty do biegania mają specjalnie skonstruowaną podeszwę, która ma działanie amortyzujące, przez co nie obciąża stawów. W zwykłych butach podczas joggingu szybko można poczuć, że bolą nas stopy, kolana, a także kręgosłup. Absolutnie do biegania nie nadają się trampki tak często noszone podczas zajęć wf w szkołach.
Po drugie ważna jest rozgrzewka. Nawet zestaw ćwiczeń, który znamy z lekcji wf, będzie pomocny, aby rozgrzać ciało i rozciągnąć mięśnie. Oczywiście zestawy ćwiczeń rozgrzewkowych można znaleźć też na YT, gdzie wystarczy wpisać sobie hasło związane z bieganiem, aby zobaczyć, jak prawidłowo rozciągnąć mięśnie i stawy przed wyruszeniem na ścieżkę.
Gdzie można biegać?
Dla wielu osób problemem jest znalezienie miejsca do truchtania. Tak naprawdę biegać można wszędzie, jednak osoby początkujące powinny zdecydować się na miękką nawierzchnię. Najlepsze będą drogi szutrowe, ścieżki w parku czy nawet w lesie. Asfalt jest nawierzchnią bardzo twardą i biegając po nim, duży nacisk odczuwamy w kręgosłupie, czy też kościach piszczelowych. Dobrze jest więc wybrać inne ścieżki, a po asfalcie biec jak najkrócej.
Sporo osób zaczyna też tą aktywność od prostego błędu: zakłada sobie trasę, którą chce przebiec i forsuje swój organizm, aby to zrobić. Nie trzeba od razu biegać po pół godziny dziennie. Można przebiec choć 5 minut, a potem pokonać odcinek marszem, aby rozluźnić ciało i przebiec się kolejne 5 minut. W ten sposób stopniowo przyzwyczaimy organizm do wysiłku.
Najważniejsza jest systematyczność. Warto biegać 3-4 razy w tygodniu chociaż po pół godziny. Nawet jeśli na początku nie mamy siły na tyle, dobrze jest biegać po kilka minut na przemian z maszerowaniem. Istotne jest też bieganie równym tempem. Można truchtać bądź biec bardziej energicznie, ale należy unikać nagłych zrywów, ponieważ nie pomagają, a jedynie szkodzą.