fbpx asd
piątek, 3 stycznia, 2025
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaSPORTJak dbać o sprzęt narciarski po sezonie?

Jak dbać o sprzęt narciarski po sezonie?

-

Sprzęt narciarski, to rzeczy, które powinny nam służyć przez wiele lat. Nie chodzi tu tylko o same narty czy snowboard, ale też buty, kijki, gogle, kask i odzież tak zwaną techniczną, czyli posiadającą membranę.  Dlatego prawidłowa konserwacja i przechowywania jest tak istotne. Dzięki temu przed kolejnym sezonem wystarczy tylko sprawdzić stan techniczny nart w serwisie i można ruszać na stok.

Co zrobić z nartami po sezonie?

Najważniejsza kwestia, to prawidłowe oczyszczenie nart i wiązań. Na pewno nie można ich po prostu odłożyć do piwnicy czy garażu, ponieważ resztki wody, piasku bądź drobnych kamyków i innych zanieczyszczeń mogą je uszkadzać. Szczególną uwagę na przygotowanie nart do przechowywania powinny zwrócić osoby, które przewożą je na dachu auta. Sól, do posypywania dróg i inne zanieczyszczenia, które osiadają na ekwipunku podczas podróży mogą przyczynić się do ich szybszego niszczenia.

Po powrocie z zimowego szaleństwa na stoku warto również naostrzyć i nasmarować smarem narty bądź snowboard. Tak przygotowane chowamy, najlepiej do specjalnych pokrowców i ustawiamy w ciepłym miejscu, gdzie będą czekać na kolejny sezon.

Jak zabezpieczyć buty narciarskie?

Podobnie jak w przypadku nart dbamy o ich staranne wyczyszczenie, tak tu najważniejsze będzie całkowite wysuszenie butów i wkładek. W tym celu najlepiej wyjąć całą zawartość ze skorupy buta i wysuszyć wszystkie elementy oddzielnie. Jeżeli w bucie na cały okres przechowywania pozostanie wilgoć, będzie to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii oraz grzybów, tym bardziej, że sprzęt przechowujemy w ciepłym miejscu.

Aby but się nie odkształcił powinien pozostać zapięty lub w przypadku obuwia na snowboard zawiązany. Na tego typu ekwipunek również znajdziemy pasujące pokrowce bądź torby.

Przechowywanie kijków gogli i kasku

Dodatkowy sprzęt, zanim zostanie odłożony na półkę, aby czekał na kolejny sezon również warto oczyścić i wysuszyć. Kijki omiatamy i usuwamy z nich resztki piasku, drobnych kamyczków czy wspomnianej już soli drogowej. Okulary i kask suszymy, aby podobnie jak w przypadku obuwia nie stwarzać warunków do bytowania drobnoustrojów. Po zakończonym sezonie wato również obejrzeć kask, czy nie ma na nim pęknięć oraz innych uszkodzeń.

Jak najlepiej przechować odzież techniczną?

Pranie

Specjalistyczna odzież, kurtki, spodnie narciarski i bielizna przeznaczona do uprawiania sportów zimowych powinna być w odpowiedni sposób zakonserwowana. Po zakończonym sezonie koniecznie należy ją uprać i dobrze wysuszyć. Warto się zaopatrzyć w odpowiedni preparat, przeznaczony do prania takich właśnie ubrań. Mamy wtedy pewność, że zostaną dokładnie oczyszczone i nie ulegną zniszczeniu, a także zachowają wszystkie, specyficzne właściwości np. wodoszczelność.

Impregnacja

Po kilku sezonach użytkowania może się okazać, że odzież wymaga ponownej impregnacji. Do tego celu również korzystajmy tylko z preparatów dedykowanych do konkretnego rodzaju materiału, z którego wykonany jest nasze ubranie. Użycie produktów, które nie są do tego przeznaczone poskutkuje zniszczeniem struktury membrany, a co za tym idzie utracimy wszystkie jej właściwości.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na ostateczne koszty zakupu mieszkania, ale w pewnych sytuacjach nabywca może zostać z tego obowiązku zwolniony....

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...